Fotografē un atklāj putnu privāto dzīvi 1

Izrādās, ka putnu privātā dzīve ir ārkārtīgi interesanta. Ar to vien, ka redzam mazo lidoni, kas apmeties koka zarā, būs par maz. Putni ir pacietīgi jāpēta, jāvelta daudz laika, lai iepazīti to paradumus, iemācītos atšķirt, atpazītu pēc dziesmas un tamlīdzīgi. To apliecināja arī novadnieki Edīte un Nikolajs Gorkini, kā arī ornitologs Elvijs Kantāns no Litenes pagasta, kuri ceturtdien ciemojās Gulbenes novada bibliotēkā, kur pavasara gaidās tika atklāta fotoizstāde „Mūsu spārnotie draugi”.

Izstādē iespējams apskatīt vairāk nekā 40 fotogrāfijas, kurās to autors N.Gorkins fiksējis kadrus no putnu dzīves, tam veltot trīs gadus.

”Lai noķertu mirkli, kad zīlīte ar plaši izplestiem spārniem lido pie barotavas, fotoaparāta slēdzi nospiedu sešsimt reizes,” stāsta fotogrāfs.

Ornitologs Elvijs, kurš ar savu pieredzi un vispusīgajām zināšanām papildināja šo fotoizstādi, kas no Gulbenes ceļos tālāk uz Rēzekni, savu stāstījumu sāka ar retorisku jautājumu: „Vai putni vispār ir vajadzīgi?” Izstādes atklāšanas dalībniekus viņš iepazīstināja ar katra ornitologa „brāli” binokli, tālskati, globālo pozicionēšanas sistēmu (GPS) un pastāstīja, kā ar to rīkoties. Priekšā tika celtas daudzas grāmatas par putnu sugām, to vērošanu, migrāciju, gredzenošanu un vēl daudz ko citu. Īpaši tika izcelta ornitologa „bībele” jeb „Putnu noteicējs”.


Ornitologs novērojis, ka Gulbenes novadā ir aptuveni 90 īpaši aizsargājamo putnu sugas. Savukārt Latvija ir uzskatāma par stārķu lielvalsti, kā arī Latvijā mīt 20 procenti no visiem pasaules mazajiem ērgļiem. Klausītājiem bija iespējams gūt informāciju arī par putnu migrāciju. 

Pievieno komentāru

Komentāri 1

smaids

Saīsinājums "džipīes" - tā ir numura nagla. :) Pareizi būtu "GPS".

pirms 5 gadiem, 2015.03.08 14:57

Kultūra un izklaide