Fotogrāfijas muzejā atklāj Pētera Jaunzema fotodarbu retrospekciju

No 29. oktobra Latvijas Fotogrāfijas muzejs saviem apmeklētājiem piedāvās apskatīt mūsu novadnieka Liepājas vecmeistara Pētera Jaunzema darbu retrospekciju. Par to informē Latvijas Fotogrāfijas muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Ilga Lēmane.

I.Lēmane stāsta, ka abās Latvijas Fotogrāfijas muzeja izstāžu zālēs būs skatāmas ap 70 melnbaltas Pētera Jaunzema veidotas fotomontāžas, kurās pārstāvēti portreti, ainavas un akti.

P. Jaunzems pats norāda, ka viņam patīk, ja forma harmonē ar darba saturu un tas rada pozitīvu saviļņojumu. Autors ar fotogrāfiju nodarbojas vairāk nekā 55 gadus un ir spilgts latviešu klasiskās fotogrāfijas pārstāvis un ilggadējs Liepājas Tautas fotostudijas biedrs.

„Visu cieņu fotogrāfijai,” saka Pēteris Jaunzems, norādot, ka viņam fotogrāfija nekad nav bijusi vaļasprieks un pilda nozīmīgu lomu, kalpojot kā apkārtējo norišu un parādību uztveres un iekšējo pārdzīvojumu izteiksmes veids.

Fotogrāfs atceras laikus, kad nakts stundās, laikā, kad piederīgie jau gulējuši, vannas istaba un gaitenis kļuvuši par fotolaboratorijām un ilga un pacietīga darba rezultātā no negatīviem tapušas fotogrāfijas. Viņš norāda, ka mūsdienās, pateicoties tehnoloģiju attīstībai, mākslas fotogrāfijas iespējas ir paplašinājušās un atzīmē, ja dzīvē būtu iespēja vēlreiz sākt visu no gala, atkal dotu priekšroku fotogrāfijai.

Jaunzems ar fotogrāfiju nodarbojas kopš 1962.gada, kad tika dibināts Gulbenes fotoklubs, taču lielāko daļu sava fotogrāfa mūža pavadījis kā Liepājas Tautas fotostudijas biedrs. Ilgus gadus viņš ir strādājis Liepājas pilsētas avīzē par fotogrāfu. 1992.gadā Starptautiskā fotomākslas federācija piešķīrusi viņam izcila mākslinieka statusu (EFIAP).

Starptautiskās fotomākslas izstādēs Latvijā un ārzemēs viņš piedalās kopš 1976.gada, to skaits pārsniedzis 600. Jaunzems apbalvots ar FIAP zelta, sudraba un bronzas medaļām, kā arī goda lentēm, septiņas reizes saņēmis "Niepses" medaļu no Francijas Fotomākslinieku savienības. Latvijā apbalvots ar fotogrāfa Mārtiņa Buclera prēmiju.

Jaunzema fotogrāfijas ir iekļautas vairākās nozīmīgās fotogrāfiju kolekcijās Eiropas muzejos, tostarp Beļģijā, Francijā, Šveicē.

Izstāde Latvijas Fotogrāfijas muzejā tiks atklāta plkst.17. Izstādes atklāšanā tiks prezentēts arī autora šogad izdotais kuršu zvejniekiem veltītais fotomākslas albums "Piemares īstenieki".Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide