Gatavojoties Gulbenes novada tradicionālajai lietišķās mākslas un amatniecības izstādei, rīko virtuālo lekciju “Maskas, maskošanās un Ziemassvētki"

2021.gada nogalē notiks tradicionālā Gulbenes novada lietišķās mākslas un amatniecības izstāde “Sen gaidīju, nu atnāca tie bagāti Ziemassvētki”. Par to informē Gulbenes novada Kultūras pārvalde.

Izstāde notiks no 2021.gada 9.decembra līdz 2022.gada 22.janvārim Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejā. 2021.gada izstādē meistari godā cels ziemas saulgriežu tradīcijas, radot darbus, kas atspoguļo gatavošanos svētkiem, pirts rituāla nozīmi, svētku mielasta lomu un tradicionālās svētku izdarības (bluķa vilkšanu, maskošanos utt.).

Izstādē aicināti piedalīties novada lietišķās mākslas, rokdarbu un mākslas kolektīvi, kā arī individuāli meistari.

Izstādes vadlīnijas

Izstādes darbu iesniegšanas anketa

Ziemas saulgriežu svinību informatīvs apraksts

Lai laikus sagatavotos izstādei un veicinātu izstādes dalībnieku izpratni par ziemas saulgriežiem, Gulbenes novada Kultūras pārvalde organizē lekciju “Maskas, maskošanās un Ziemassvētki”. Virtuālā lekcija notiks 23.martā no pulksten 17.30 līdz vismaz 19.00.

Lekcijā varēs uzzināt, ko latviešu tradicionālajā kultūrā sauc par masku, kādi ir to veidi un nosaukumi, kas piedalās masku gājienā un kādas masku grupas sastopamas Latvijas novados, maskošanās laiks un nolūks, maskošanās jēga un tās rezultāts. Sīkāk tiks runāts par Ziemassvētku maskām, šo svētku būtību, struktūru, rituāliem un scenāriju.

Lektore Aīda Rancāne ir Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta pētniece, Dr.biol., Mag.phil., monogrāfijas "Maskas un maskošanās Latvijā" autore, grāmatas "Saules gads. Ziemassvētki" līdzautore, folkloras kopas "Grodi" vadītāja.

Lekcijas mērķauditorija: novada lietišķās mākslas un rokdarbu kolektīvu vadītāji un dalībnieki, folkloras kopu vadītāji un dalībnieki, individuālie novada meistari un citi interesenti.

Savu dalību lekcijai var pieteikt līdz 19.martam, rakstot uz e-pastu “darta.vilne@gulbene.lv” vai zvanot uz tālruni 28316574. Pēc pieteikuma apstiprināšanas varēs saņemt piekļuvi lekcijai. Kolektīvu vadītāji tiek lūgti apzināt visus dalībniekus no sava kolektīva un pieteikt kopīgi.


Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide