Gulbenes luterāņu baznīcā apskatāma novadnieces izstāde

“Ielūdzam apskatīt novadnieces Ilvas Ievānes gleznu izstādi Gulbenes luterāņu baznīcā katru dienu no pulksten 10.00 līdz 20.00. Izstāde skatāma visu septembri,” ar “Dzirksteles” starpniecību rosina Gulbenes luterāņu draudzes locekle Iveta Zvirgzdiņa.
I.Ievāne ir bijusī gulbeniete, kura dzīvo Aizkrauklē, ir pedagoģe, māksliniece-dizainere. Gulbenē skatāmajām gleznām šī ir pati pirmā izrādīšanas reize. Darbi ir tapuši nesen – šogad COVID-19 pandēmijas laikā. “Tematika? Mana meditācija ar krāsām! Tās ir manas izjūtas. Tie ir dažādi dvēseles stāvokļi,” viņa saka “Dzirkstelei”.
Kāpēc darbiem “pirmizrāde” ir tieši Gulbenē un tieši luterāņu baznīcā? “Es pati esmu gulbeniete - 30 gadus tur nodzīvoju. Tāpat regulāri arī braucu uz Gulbeni. Luterāņu baznīcā mana vecmāmiņa ir laulāta. Mani vecāki tur laulājās pēc 50 gadu kopdzīves. Pati esmu tur kristīta. Un mana mamma arvien Gulbenē ļoti cītīgi apmeklē luterāņu baznīcu,” stāsta I.Ievāne. Viņa neslēpj – mammas ideja bijusi, lai meita sarīko savu darbu izstādi dievnamā. “Baznīca ir tā vieta, kas ir saistīta ar sevis meklējumiem, ar garīgo pasauli. Nekad nekas nenotiek nejauši, visam vienmēr ir nozīme,” piebilst māksliniece.
Viņa atklāj – šobrīd atrodas dzīves krustcelēs, ir bezdarbnieces statusā. Gleznošana viņai ir kā glābšanas riņķis, lai saglabātu iekšēju mieru, neapjuktu. Brīdī, kad “Dzirkstele” telefoniski sazinās ar viņu, māksliniece atrodas Daugavas krastā, meditē. Tomēr saruna turpinās.
I.Ievāne stāsta, ka gleznošana un krāsas ir tas, kas viņai vienmēr dzīvē palīdzējis pārvarēt grūtības arī agrāk. “Gleznot sāku pirms deviņiem gadiem. Arī tad manā dzīvē bija smags periods,” saka I.Ievāne. Viņas mākslā gleznošana, meditācija un lūgšana ir blakus. “Lūgšanas piepilda katru manu dienu,” saka I.Ievāne.
Metodi, kuru savās jaunākajās gleznās izmanto I.Ievāne, sauc “luid Art” jeb plūstošo vielu māksla. Viņa saviem darbiem lieto akrila krāsas, tās plūdinot. Māksliniece pati šo metodi dēvē par fantastisku mākslas terapiju. “Fluid Art” nāk no Meksikas, kur pagājušā gadsimta 30.gados meksikāņu mākslinieks Dāvids Alfaro Sigueiross savā studijā atklāja šo paņēmienu, kuru viņš raksturoja kā “nejaušu gleznu”.
“Manā dzīvē ļoti lielu lomu spēlē gaisma un tajā esošās krāsas, kurās ir dzīvības spēks,” skaidro I.Ievāne.

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide