Gulbenes Pilsētas svētkos - glezniecības un foto plenērs (papildināts)

No 25.jūlija līdz 30.jūlijam Gulbenē norisināsies Gulbenes glezniecības un foto plenērs. Plenēru organizē Valmieras Kultūras un mākslas fonds sadarbībā ar Gulbenes pilsētas domi.

Gulbene vienmēr ir bijusi stabila savās vērtībās. Grezni pils parki, dzelzceļa infrastruktūra, pilsētas zaļā zona izgreznota ar bronzas skulptūrām, ainava un “mūžīgā uguns”. Jāatzīst, ka katra pilsēta ir ar savu stāstu un nostaļģiju – Gulbene mums ir īpaši tuva, jo Valmieras Kultūras un mākslas fonda valdes loceklis Normunds Cercins ir dzimis un audzis Gulbenē. Tieši pilsētas iekšējās pasaules atklāšana ir tas, kas māksliniekus uzrunā un ļauj radīt patiesus un liecībās balstītus mākslas darbus.

Jūlija beigās uz Gulbeni tiks ielūgti septiņi gleznotāji un trīs fotogrāfi, kuri piecas dienas gleznos un iemūžinās Gulbeni mākslas darbos. Tuvojoties plenēram, iepazīstināsim gulbeniešu ar katru no māksliniekiem.

Savu dalību plenērā ir apstiprinājusi gleznotāja un stikla māksliniece Anitra Bērziņa. Māksliniece 2008. gadā ir beigusi Latvijas Mākslas akadēmiju un ieguvusi maģistra grādu glezniecībā pie profesora Alekseja Naumova. Viņa darbojas arī stikla tehnikās, veido kolekcijas Itālijā – Murāno stikla studijā pie Adreano Berengo. Latvijā A. Bērziņa regulāri piedalās izstādēs un plenēros.

“Glezniecībā mani visvairāk ir ietekmējis Magrits un sirreālisms, bet tajā pašā laikā man patīk tā Bēkona vājprātīgā šizofrēnija. Tagad savukārt esmu sajūsmināta par Kuindži, jo sevišķi par viņa studijām un skicēm. Glezniecībā mans mērķis ir sirreālo apvienot ar ekspresiju.” stāsta māksliniece.

Viens no pieredzes bagātākajiem plenēra dalībniekiem ir akvarelists Aleksandrs Ņeberekutins, kurš 2015.gadā nodibināja Starptautisko Latvijas akvarelistu savienību, kuras sastāvā piedalījās šī gada akvarelistu plenērā Itālijā, Fabriano pilsētā. Mākslinieks dzimis 1962. gadā. Izglītību ieguvis mākslas zīmēšanas un glezniecības studijā V. Rakitjanska vadībā no 1974. līdz 1979. gadam. Krievijā turpinājis studijas ZHR Tkačeva studijā un studijas Ļeņingradā. Visu savu brīvo laiku mākslinieks pavadījis Krievijas muzejos un Ermitāžā, pētot un kopējot meistardarbus. Laika posmā no 1979 – 1982 viņa konsultanti bijuši gleznotājs E. Moiseenko un skulptors Anikušins. Rīgā dzīvo kopš 1984. gada. Regulārs dalībnieks starptautiskajās izstādēs un plenēros, tikušas organizētas vairāk nekā 20 personālizstādes, ir piedalījies izsolēs. Turpina strādāt dažādos žanros, eļļas, akvareļa tehnikās. Viņa darbi atrodas slavenu cilvēku privātās kolekcijās Austrumos un Eiropā. Daudz ceļo, meklējot jaunu pieredzi darbu veidošanā.

Priecājamies par Līgas Jaunzemes dalību Gulbenes glezniecības un foto plenērā. Līga ir dzimusi 1980.gadā Valmierā, paralēli mācībām vidusskolā apmeklējusi bērnu mākslas skolu, tad turpinājusi studijas Rīgas Lietišķās mākslas koledžā, absolvējusi tērpu dizaina nodaļu. 2006. gadā Līga Jaunzeme Latvijas Mākslas akadēmijā ieguva maģistra grādu glezniecības nodaļas figurālajā meistardarbnīcā. Līga apguvusi glezniecību pie profesoriem Kristapa Zariņa, Normunda Brasliņa un Jura Jurjāna. Bakalaura programmas diplomdarbs "Nepazudināšana" ir eksponēts Alūksnes baptistu draudzes dievnamā. 2006. gadā māksliniece atklāj savu pirmo personālizstādi dzimtajā Valmierā.

Vidzemes aktīvo mākslinieku eliti pārstāvēs māksliniece Iveta Gudeta, kura  mācījusies Latvijas Mākslas akadēmijā, absolvējusi pedagoģijas nodaļu un Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas dekoratīvās noformēšanas nodaļu. Šī gada pavasarī ieguvusi Latvijas Mākslas akadēmijas maģistra grādu. Piedalījusies vairākās izstādēs un mākslinieku plenēros ne tikai Valmierā un citās Latvijas pilsētās, bet arī Krievijā, Vācijā, Zviedrijā un Igaunijā.

Pavisam jauna iepazīšanās būs ar mākslinieci Katrīnu Gaili, kuras pēdējā personālizstāde “Garām. Gājēja” apskatām vēl līdz 2. augustam Pop Up galerijā Rīgā. Katrīna dzimusi Rīgā 1982. gadā. Katrīna Gaile 2010. gadā ir ieguvusi maģistra grādu Latvijas Mākslas akadēmijā, studējot figurālās glezniecības meistardarbnīcā pie prof. Kristapa Zariņa, prof. Jura Jurjāna un prof. Normunda Brasliņa. Kopš 2005. gada piedalās izstādēs Latvijā un ārzemēs. Šobrīd dzīvo Rīgā un blakus savai radošajai darbībai aktīvi iesaistās dažādos sociālos un mākslas projektos. Personālizstādes “Nemainīga ilgošanās” 2014.gadā mākslas galerijā “Pop-up” un “Something Borrowed, Something Blue” galerijā “ASŪNA” 2013.gadā.  Trīs gadus Katrīna vadīja atvērtā tipa darbnīcu “Sava istaba”, kur satikās cilvēki ar garīgās veselības traucējumiem un tie, kam šādu traucējumu nav. Viņi kopā gleznoja, devās plenēros un organizēja izstādes. Katrīnu aizrauj robežu brucināšana starp normālo un īpašo, starp mākslu un sociālo darbu.

Ar atgriešanos savā dzimtajā pusē, Gulbenes glezniecības un foto plenēru bagātinās Normunds Cercins. Normunds dzimis 1962.gadā, Gulbenē, ar fotogrāfiju nodarbojas ilgus gadus un savu tehnisko meistarību un vērīgo redzējumu izkopis līdz pilnībai. N.Cercins pārsvarā nodarbojas ar dabas fotogrāfiju, kadrā akcentējot smalkas detaļas. «Svarīgi, lai māksla ir visiem aizsniedzama, pieejama, viegli atrodama. Caur mākslu cilvēki kļūst labsirdīgāki, atvērtāki un civilizētāki savās attiecībās,» saka Normunds Cercins.

Gulbenes plenērā mums pievienosies izcilā gleznotāja Neonilla Medvedeva.

"Latvijas laikmetīgajā mākslā Neonillas Medvedevas mākslinieciskais rokraksts ieguvis savu atpazīstamību jau no pirmajām izstādēm. Balstoties uz akadēmisku zīmējumu ar tušu un ogli un strādājot galvenokārt portreta žanrā klasiskajā glezniecības tehnikā uz audekla ar eļļu, Neonillai izdevies savienot pagātni un kultūras pirmtēlus ar mūsdienu cilvēka sajūtām. Pati Neonilla tajā ir kā savienojošais posms, vienlaikus atrodoties gan pagātnē, gan šodienā. Arī viņas modeļi – šodienas cilvēki - aizved skatītāju citādā laikā. Neonillas Medvedevas darbos apvienojas smalka tonālā glezniecība un "vrubelisks" zīmējums," raksta Ilze Žeivate, 2015.

Savukārt Vladimirs Babkins izceļas ne tikai ar vecmiestara manierē gleznotām ainavām, bet arī ar īpatnējo parakstu, gleznas apakšējā stūrī - viņš raksta spoguļrakstā, un spēj to darīt vienlaikus ar abām rokām, veidojot precīzu kopiju uzrakstītajam. 2015.gada vasarā Vladimirs piedalījās Raunas glezniecības plenērā, strādājot eļļas glezniecībā. Regulāri piedalās grupu izstādēs un plenēros arī ārpus Latvijas robežām.

Andrejs Severetņikovs
ir dzimis 1962.gadā Rīgā un ir viens no pazīstamākajiem krievu izcelsmes Latvijas gleznotājiem. Pēc Latvijas Mākslas akadēmijas absolvēšanas 1993.gadā aktīvi strādā dažādos glezniecības žanros. Mākslinieks savu stilu sauc par klasisko reālismu. Visspilgtākās šā stila izpausmes redzamas viņa klusajās dabās. Iztādēs piedalās kopš 1993.gada.

Viena no jaunākajām plenēra dalībniecēm ir gleznotāja Ilze Rēvalde. Pirmo reizi ar eļļas krāsām Ilze sāka gleznot 13 gadu vecumā Jaņa Rozentāla Rīgas Mākslas vidusskolā. Kopš tā laika glezno ar eļļu.

"Kā jau katrs gleznotājs, es eksperimentēju ar jaunām krāsām, pigmentiem un pastām, taču vienmēr atgriežos pie eļļas. Es daudz interesējos par vecmeistaru glezniecības metodēm un piekopju glazēšanu ar alkīdiem un gleznošanu vairākos slāņos, lai kopā tie piešķirtu dzīvīgumu un krāsu spilgtumu. Man vienmēr svarīgas ir smalkas detaļas un krāsu dzidrums. Savas zināšanas esmu papildinājusi pie LMA pasniedzējiem. Visvairāk es mīlu gleznot portretus, sievietes dabā un ziedus," stāsta Ilze.

Gulbenes glezniecības un foto izstāde tiks atklāta Gulbenes pilsētas svētkos 30.jūlijā pulkst.19.00 Gulbenes Sarkanajā pilī.

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide