Iedzīvotāji bauda teātra mākslu

Pagājušajā sestdienā un svētdienā Gulbenes pilsētas un novada teātra mākslas cienītājiem bija iespējams ļauties šīs mākslas valdzinājumam, jo ceturto reizi Gulbenē norisinājās starptautiskais amatierteātru un pūtēju orķestru festivāls, pulcējot trīs pūtēju orķestrus un desmit teātrus. Cilvēkiem tā bija lieliska iespēja nepilnās divās dienās vērot tik daudzu kolektīvu sniegumu. Vairāk foto šeit.

"Šorīt jau agri divas stundas cītīgi strādāju dārzā, lai varētu apmeklēt izrādes. Ja Gulbenē notiek šāds festivāls, tad mums tas noteikti ir jāatbalsta. Arī laiks ir kā radīts, lai ne tikai vērotu izrādes, bet klausītos arī pūtēju orķestru koncertus. Ne jau katrs varam aizbraukt uz Kentšinu Polijā, lai tur klausītos, kā muzicē viņu pūtēju orķestris. Ne katrs aizbrauksim uz Rokišķiem vai Pasvāli Lietuvā, lai noskatītos viņu teātru izrādes," tā festivāla pirmajā dienā izteicās vairāki gulbenieši.  

Tik daudz par diviem latiem

Izrādes skatītājus pulcēja ne tikai Gulbenes kultūras centra telpās, bet arī Vecgulbenes muižā un pat šķūnī pie Sarkanās pils. Protams, vienmēr var vēlēties, lai skatītāju būtu vairāk, bet neviena izrāde netika spēlēta tukšai zālei. Piemēram, Vecgulbenes muižas kamīnzālei, kur F.Sagānas lugu izrādīja Gulbenes Tautas teātris, vajadzēja uz brīdi kļūt par bezizmēra telpu, lai uzņemtu visus skatītājus.

 

Arī Gulbenes Tautas teātra telpā, kur E.Radzinska izrādi "Nogalināsim vīrieti" pat divas reizes spēlēja Krišjāņa Valdemāra Talsu Tautas teātris, visi skatītāji neiekļuva. Patīkami, ka ceļu uz Gulbeni bija mērojuši skatītāji arī no Gulbenes novada tālākajiem pagastiem.

 

"Dzirkstele" novēroja, ka starp skatītājiem bija cilvēki, kuri apmeklēja absolūti visas izrādes. Uz jautājumu, kas uz to pamudinājis, viņiem bija tikai viena atbilde: "Kad vēl būs tāda iespēja, ka, samaksājot tikai divus latus, varēsim noskatīties tik daudzas izrādes?"

 

Jāpiebilst, ka daudzi nebija sapratuši, ka biļetes uz abām dienām bija iespējams iegādāties Gulbenes kultūras centra kasē. Tiesa, tās uzrādīt arī nevienam netika prasīts. Viss notika, galvenokārt paļaujoties uz skatītāju godaprātu.

 

Festivālā visu aktieru sniegumu vēroja arī teātra zinātniece Silvija Geikina, režisors Valdis Lūriņš un skatuves kustību pedagoģe Rita Grīnvalde.

 

Pirmo reizi izrādi skatās šķūnī

Festivālā pirmo reizi piedalījās Ogres Tautas teātris ar Ž.B.Moljēra lugu "Dons Žuans". Šo kolektīvu, iespējams, mazliet apskauda vairāki kolektīvi, jo ogrēniešiem tiešām par gados jaunu puišu - aktieru trūkumu gan nebija jāsūdzas. Patīkami, ka Ogres Tautas teātris pēc festivāla neskopojās ar labiem vārdiem, atzīstot, ka "Hepenings" bijis labi noorganizēts. Paticis arī "dzīvais" ēdiens vakarā, kas absolūti izkonkurējis tik pierastos čipsus, uzkodas un sviestmaizes. Lieliska bijusi arī balles mūzika. "Bija milzīgs prieks atbraukt un spēlēt!" tā interneta portālā raksta ogrēnieši.

 

Ceturto reizi festivālā piedalījās Rokišķu Tautas teātris no Lietuvas. Lai gan lietuviešu valodas nezinātajam bija grūti izsekot aktieru raitajai valodai, tomēr šā kolektīva sniegums apliecināja, ka aktieri, kas darbojās izrādē A.Ketkauskis "Amerika pirtī", visi bija augsta līmeņa skatuves meistari.

 

Lai gan daļai cilvēku bija radušās grūtības atrast šķūni, kur uzstāsies Šķūņa teātris no Pasvales, jo neesot bijis norāžu, tomēr tiem, kas bija iepriekš pamanījuši informāciju, ka šķūnis atrodas pie Sarkanās pils, šā kolektīva aktieri lika smieties līdz pat asarām. Arī izrādi "Cingu lingu" jeb "Kā mūsu senči mana vectēva šķūnī spēlēja" bija vieglāk uztvert tāpēc, ka trupas režisors, kurš ir arī profesionāls filmu režisors, Gintars Kutkauskis krievu valodā iepazīstināja gan ar Šķūņa teātri, gan lugas saturu. Šis bija piemērs, ka ne vienmēr teātra spēlēšanai ir vajadzīga plaša skatuve, spoža prožektoru gaisma un zāle ar parketa grīdu. Netraucēja ne malkas grēdas, ne smilšu un skaidu sajaukuma "grīdas segums", ne arī uzmācīgie odi. Pēc izrādes skatītāji nevarēja vien beigt saukt bravo, liekot aktieriem neskaitāmas reizes paklanīties.

 

"Kas to būtu domājis, ka šis vecais šķūnis piedzīvos tādu notikumu!" pēc izrādes bilda kāda gulbeniete. Līdz pat asarām skatītājiem lika smieties arī Lubānas kultūras nama amatierteātris "Priekšspēle". Par katru festivāla dalībnieku ir iespējams pateikt daudz laba.

 

Rada, ļaujas fantāzijai un ballējas

Kamēr daļa festivāla dalībnieku, gaidot savu uzstāšanos, iepazina Gulbeni, meklējot pilsētas nozīmīgākos apskates objektus un lielveikalus, tikmēr citi apmeklēja atvērto mākslas darbnīcu "Nāc un skaties, dari - radi un ņem līdzi!". Radošā darbnīca "Iztēle un lomu spēles teātrī" apmeklētājus izklaidēja jauniešu centrā "Bāze".

 

Visu gaidīta bija aktieru un muzikantu lustīgā ballīte zem zvaigžņotām debesīm ar "dzīvo" ēdienu Gulbenes kultūras centra iekšpagalmā. Par mūziku gādāja Ralfs Rubenis, bet ballītes dalībnieki varēja mieloties ar īstu soļanku, nobaudīt pelēkos zirņus ar speķi un ceptiem sīpoliem, kas īpaši iekārdināja pūtēju orķestra dalībniekus no Kentšinas, kā arī štovētus skābus kāpostus un uz ugunskura ceptu gaļu.

 

Savukārt uz neformālu pieņemšanu Gulbenes kultūras centra telpās režisorus, pūtēju orķestru vadītājus un teātra atbalstītājus aicināja Gulbenes pilsētas un novada vadības pārstāvji. Ballīte beidzās tikai līdz ar pirmajiem gaiļiem. Kamēr lielākā festivāla dalībnieku daļa, izņemot Lubānas vidusskolas teātra pulciņu un Aizkraukles Tautas teātri, kuri uzstājās svētdien, posās mājupceļam, Gulbenes Tautas teātris kravāja čemodānus, lai dotos uz festivālu Krievijā. Lai viņiem tur veicas!

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide