Pelikāns - arī Līgo dīķī 5

Arī Līgo pagasta centra dīķī iedzīvotāji pirmo reizi tika manījuši neredzētu putnu. Izrādījās, ka kopā ar trim gulbju pāriem dīķī peldas arī sārtais pelikāns. Putns dīķī tika manīts jau 17.aprīlī. Arī "Dzirkstele" devās raudzīt pelikānu, bet diemžēl tas neizdevās. Iespējams, ka retais viesis jau bija aizlidojis.

Vistuvāk ar pelikānu satikusies "Jāņukalnu" māju saimniece Ilga Cinkuse, jo pelikāns atpūties mājas pagalmā ierīkotajā zemeņu dobē. "Tik skaists putns! Žēl, ka nebija tāda aparāta, ar ko nofotografēt."

 

Ornitologs Elvijs Kantāns, kurš arī bija devies uz dīķiem cerībā ieraudzīt pelikānu, stāsta, ka tas tiešām varējis būt sārtais pelikāns. "Pieļauju, ka šis pelikāns ir nomaldījies no bara un nejauši ieceļojis Līgo pagasta dīķos, jo pelikāni ir gājputni. Pelikānus savvaļā iespējams novērot ļoti reti. Bieži vien šie putni ir izbēguši no nebrīves," stāsta ornitologs. Izrādās, ka šis ir sestais novērojums, kad sārto pelikānu izdevies ieraudzīt arī Latvijas ūdenskrātuvēs.

 

Sārtais jeb rozā pelikāns ir reti sastopams putns. Šo putnu vistuvākās mītnes vietas ir Melnās jūras ziemeļu piekraste un dienvidi. Pelikāni ligzdo no Eiropas austrumu daļas līdz Mongolijas rietumiem. Eiropā vislielākā sārto pelikānu ligzdojošā populācija ir novērota Rumānijā.

 

Pelikāni ir izteikti bara putni, tāpēc iespējams, ka arī šī viesa ceļabiedri bijuši stārķi. Tagad pelikāns palicis viens un klejo, lai sameklētu savas sugas brāļus, kas devušies uz Ziemeļiem, jo 1000 kilometrus nolidot pelikānam nesagādā nekādas grūtības. Putns nav no bailīgajiem, jo labi apzinās savu spēku.

 

Pelikāna spārnu garums ir no 140 līdz 175 centimetriem, platums - no 270 līdz 360 centimetriem. Dienā pelikāns apēd divus kilogramus zivju. Pirmo reizi sārtais pelikāns Latvijā novērots jau 1865.gadā Lielplatonē, bet pēdējo reizi - 1983.gadā Kuldīgas rajonā. Šogad - vairākās vietās Latvijā.

Pievieno komentāru

Komentāri 5

Andris Klepers

Variet salīdzināt ar bildēm un novērojuma vietu šeit: http://www.dabasdati.lv/lv/observation/9spbqoi15au1beo71nn8qgmej4/
Droši ziņojiet turpmāk novērojumus dabā Dabsdati.lv

pirms 9 gadiem, 2012.05.09 20:08

Andris Klepers

Kurā datumā un cikos putns tika novērots - vai arī 4.maijā. Bilde bija no 17.aprīļa. Taču var ojaust, ka tad vēlreiz atkārtoti? Tajā pat dienā pelikāns novērots arī Bebrenē, Dvietes palienē. Tas ir liels attālums. Jāsalīdzina pulksteņa laiki.

pirms 9 gadiem, 2012.05.09 20:07

Pensionāri zivis neēd! Tās ēd maluzvejnieki un kaķi. Punkts un āmen.

pirms 9 gadiem, 2012.05.06 09:42

pensonārs

Tas cūka tagad izrij mūsu penzionāru zivis !

pirms 9 gadiem, 2012.05.04 21:53

Interesanti