Īpaši godinās skolotāju Dzelzkalnu dzimtu un dzejnieci Elzu Ķezberi

Tirzā dienu garumā, 6.un 7.augustā, būs novadnieku dienas. "Mums ir kopīgi svinamas novadnieku jubilejas - šogad dzejniecei Tirzmalietei aprit 135 gadi, literātam Andrievam Niedram - 140, operdziedātājam Marisam Vētram - 110, dzejniecei Elzai Ķezberei - 100," "Dzirkstelei" saka Tirzas pagasta kultūras nama vadītāja Alda Alberte.

Pirmajā dienā būs Dzelzkalnu dzimtai veltītas piemiņas plāksnes atklāšana pie pamatskolas ēkas. Normunds Treijs jau 11.jūnija "Dzirkstelē" rakstīja, ka "ir labā griba censties šovasar pie Tirzas pamatskolas atklāt piemiņas plāksni Dzelzkalnu ģimenei". Tagad tas ir paveikts. A.Alberte cer, ka šajā brīdī klāt būs visi tirzmalieši, kuri atceras Dzelzkalnu dzimtu.

 

Diskutē par nosaukuma piešķiršanu skolai

Plāksne ir ar Tirzas pagasta attīstības biedrības valdes priekšsēdētāja Nila Treija starpniecību sarūpētais dāvinājums. Plāksnē iegravēti vārdi - "Es tevi meklēju patiesība". Piemiņas plāksnes mērķis ir pieminēt Andrieva Dzelzkalna (dzimis 1840.gadā, miris 1926.gadā; Tirzas pamatskolā bijis skolas pārzinis, strādāja no 1872. līdz 1912.gadam) un viņa dzīvesbiedres Annas devumu Tirzas pagastam, Gulbenes novadam un Latvijai. Dzelzkalnu ģimenē uzauga divas viņu meitas - Anna, kura bija tautasdziesmu vācēja, un Minna, kuru pazīstam arī kā dzejnieci Tirzmalieti.

Tirzas mediķe un rakstniece Ieva Bērziņa "Dzirkstelei" saka, ka Tirzā viņas mamma ir mācījusies pie šīs dzimtas skolotājiem. Dzelzkalniem ir īpaša nozīme Tirzas kultūvides veidošanā. I.Bērziņa saka, ka Tirzā ir svarīgi to atcerēties. Viņa cerot pasākuma gaitā uzzināt arī ko tādu, ko par šo dzimtu līdz šim vēl nezināja. I.Bērziņai tāpat kā Normundam Trejam gribētos, lai Tirzas pamatskola tiktu pārdēvēta par Dzelzkalnu Tirzmalietes skolu.

Tirzas pagasta pārvaldes vadītājs Česlovs Barkovskis "Dzirksteli" saka, ka īpaša nosaukuma piešķiršana Tirzas pamatskolai pagaidām ir tikai dažu cilvēku ideja. Lai tā kļūtu par realitāti, būtu jāveic Tirzas iedzīvotāju aptauja, uzskata Č.Barkovskis.

Pēc piemiņas plāksnes atklāšanas notiks konference par skolotāja lomu sabiedrībā senāk un šodien. Uzstāsies vietējie pašdarbnieki. Būs arī kopīga tējas dzeršana. Pēcpusdienā Tirzas evaņģēliski luteriskajā baznīcā notiks svētbrīdis. Vakarā Tirzas kultūras namā uz koncertu „Pārdodu zirgu un vēju turklāt" aicinās novadnieks, aktieris Varis Vētra. Pēc tam būs balle dažādām paaudzēm, spēlēs grupa "Alise".

 

Koncertā būs dziesmas ar Elzas Ķezberes vārdiem

Otrās svētku dienas vidū Tirzas evaņģēliski luteriskajā baznīcā notiks koncerts, pieminot novadnieci, dzejnieci E.Ķezberi, kura šovasar, 6.jūlijā, aizgāja aizsaulē. Piedalīsies Latvijas Nacionālās operas solisti Māra Zālīte un Andris Ludvigs.

"Šajā koncertā skanēs vairākas dziesmas ar E.Ķezberes vārdiem. Koncerta moto ir dzejnieces 2006.gadā Ņujorkā pierakstītās rindas: "Gadi pazūd un bēdas, gaiša burvība dara mūs jaunus un mēs skaitām tikai saules stundas, jo ir pieminēšanas un atkal redzēšanās laiks."

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide