Ivars Zviedris ar filmu “Zāģeri” devies Latvijas tūrē

Dokumentālists Ivars Zviedris ar savu jauno, Nacionālā Kino centra konkursos atbalstīto dokumentālo filmu “Zāģeri” devies apceļot Latviju – pirmie seansi jau notikuši Cēsīs un Kuldīgā, vēl februārī un martā filma būs skatāma Talsos, Rēzeknē, Liepājā un citur.

“Koks ir Latvijas eksporta smagsvars, tomēr peļņa nav viegla. Uzņēmējs Romāns savā mežizstrādes biznesa vidē cenšas realizēt ideālo modeli, lai pasūtītājs ir apmierināts ar darba kvalitāti, bet strādnieks saņem regulāru un smagajam darbam adekvātu samaksu. Taču kokam ir divi gali. Pasūtītāji nemaksā, zāģi lūst, zāģeri neievēro Romāna izstrādātos ētikas noteikumus. Smags darbs tālu prom no ģimenēm, kautiņi, dzeršana, necenzēta leksika, bēgšana un atgriešanās. Tikmēr mežs uz šo trilleri raugās no augšas un lēnām pārtop kailcirtē”.

Dokumentālā filma Zāģeri pirmizrādi piedzīvoja 2017. gada 1. decembrī, režisora un operatora Ivara Zviedra 50. dzimšanas dienā. Pēc repertuāra dzīves kinoteātrī Splendid Palace līdz ar jauno gadu filma dodas tuvāk saviem varoņiem – Latvijas lauku iedzīvotājiem. Statistika liecina, ka zāģeru Latvijā ir apmēram 15 000 un tas bijis liels pārsteigums, piemēram, Kuldīgas kinoskatītājiem, jo šajā pilsētā iedzīvotāju ir mazāk, nekā Latvijā zāģeru. Savukārt seansā Cēsīs piedalījās arī filmas galvenais varonis, zāģeru brigādes saimnieks Romāns un Latvijas valsts mežu un Latvijas mežizstrādātāju asociācijas pārstāvji. Režisors Ivars Zviedris saka: “Var redzēt, ka zālē ir daudz zāģeru. Visi smej par filmas varoņu sadauzītajām zilajām acīm, bet man pašam bēdīgi...” Un vēl režisors noskaidrojis, ka no 100 Saeimas deputātiem filmu Zāģeri esot noskatījušies četri, “pārējie 96 negrib redzēt savus pavalstniekus”.

Filmas Zāģeri līdzautors ir režisors Andris Kalnozols, kurš pats kādu laiku strādājis mežā, filmas komandā vēl ir montāžas režisore Inese Kļava, skaņu režisors Ģirts Bišs, muzikālā noformējuma autors Toms Auniņš, mākslinieks Jānis Blanks, tehniskais direktors Pēteris Sudakovs. Filmu finansiāli atbalstījis Nacionālais Kino centrs un Valsts Kultūrkapitāla fonds, citi sadarbības partneri – Latvijas Televīzija, Ceļu satiksmes drošības direkcija, Latvijas Neatkarīgo mežizstrādātāju asociācija, maiznīca Liepkalni, kinoteātris Splendid Palace. Latvijas tūri atbalsta Latvijas Finieris un firma 4plus.

Režisors un operators Ivars Zviedris ir Latvijas dokumentālā kino klasiķa Anša Epnera skolnieks, kurš Vislatvijas popularitāti iekaroja ar filmu Dokumentālists par kolorīto Ķemeru purva iemītnieci Intu (2012, Lielais Kristaps kā labākajai pilnmetrāžas dokumentālajai filmai). Ivars Zviedris jau kopš savām pirmajām filmām apliecina prasmi saprasties ar tā sauktajiem vienkāršajiem cilvēkiem, šobrīd viņš turpina darbu pie Nacionālā Kino centra finansētas dokumentālās filmas Valkātājs – par situāciju Latvijas pierobežā, kur nelegāla cilvēku pārvešana no vienas valsts uz otru jau kļūst par pastāvīgu profesiju.

Tuvākie filmas Zāģeri seansi Latvijas tūrē – 9. februārī Talsos, 13. februārī Ventspilī, 20. februārī Valmierā, 22. februārī Rēzeknē.

Režisors un producents Ivars Zviedris – 29411202, z.ivars@gmail.com


Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide