Izdzīvos latvisko gadskārtu tradīcijas

Atzīmējot Latvijas valsts simtgadi, Gulbenes novada kultūras un tautas nami visa gada garumā  pievērsīs īpašu uzmanību latvisko svētku tradīciju svinēšanas pieredzei. Par to informē Gulbenes novada domes Izglītības, kultūras un sporta nodaļas konsultante kultūras jomā Dārta Dīvāne.

10.februārī Stāķu pamatskolā svinēs Meteņus. Stāķu sporta namā notiks gan Meteņu sporta spēles, kurās būs iespēja pārbaudīt savus spēkus dažādās disciplīnās, kā arī apbalvošanas ceremonija un danču vakars kopā ar Vītolu ģimeni Stāķu pamatskolā. Savukārt 11.februārī Staru kultūras namā – pasākums “Sasagrieza Metenīti”, kura laikā tiks dzīta prom ziema ar jautrām spēlēm, dziesmām, dejām, aizraujošu pagraba labumu izsoli, radošajām darbnīcām, izstādi, karstu tēju, pankūkām un grūdeni. Interesenti tiek aicināti nākt maskās. Labākajiem - balvas.

Lizumā 1.aprīlī tiks svinēta Liela diena. Pasākumā “Lieldieniņas še atbrauca ar raibām oliņām” tiks gaidīti lieli un mazi, lai kopā ar folkloras kopām, lauku kapelu un amatnieku kopu “Laipa” varētu radīt sev svētkus.

Ūsiņi jeb Jurģi tiks svinēti 21.aprīlī Tirzā un Rankā. Būs Jurģu dienas tirgus pēc senču tradīcijām, ugunskurs ar saimes zupas vārīšanu, putraimdesu cepšana un citu gardumu baudīšana, kā arī folklorgrupu un deju kolektīvu koncerts “Ūsiņš jāja pieguļā”. Notiks arī lielā Jurģu danču nakts ar radošām performancēm.

23.jūnijā - Līgo Jaungulbenē un Līgo pagastā. Pasākums “Līgo – skan Līgo un Jaungulbenē!” piedāvās izbaudīt gan tradicionālās saulgriežu aktivitātes, gan īpaši iestudētu izrādi un zaļumballi. Apmeklētāji varēs piedalīties īpašā loterijā, kuras laikā tiks izlozēts pat sivēns un kāds transportlīdzeklis. Līgo un Jaungulbenes ļaužu izpildījumā tiks iestudētas mākslas filmas “Limuzīns Jāņu nakts krāsā” ainiņas. Pēc izrādes – zaļumballe, lielais ugunskurs, papardes zieda meklēšana, kā arī pliko skrējiens.

Jēkabi un Annas 21.jūlijā tiks atzīmēti Beļavā. Pasākumā  “Annas un Jēkaba lustes Beļavā” tiks suminātas Annas un Jēkabi, kā arī pagasta jaundzimušie. Būs ne tikai dziesmas, dejas, modes skate, bet arī iespēja pierādīt savus spēkus umurkumura pievarēšanā, zāles pļaušanā, spēka cīņās, alus dzeršanā. Varēs baudīt Annas zupu un cept maizi Jēkaba maiznīcā.

4.augustā Māras diena tiks svinēta Druvienā, kur muižas parkā  būs amatnieku un mājražotāju tirdziņš, radošās darbnīcas, mūzikas instrumentu spēles, Māras dienas rituāls, koncerts un danči.

Litenē tiks pievērsta uzmanība Miķeļdienai 29.septembrī. Tur tiks svinēti ražas svētki, baudot īpašus tirgus labumus īpašā senatnīgā atmosfērā.

Mārtiņi 10.novembrī tiks svinēti Galgauskā. Pasākuma laikā tiks pavadīts rudens un sagaidīta ziema. Tiks vārīta gaiļa zupa, saulītē tiks celtas aizmirstās tradīcijas, būs dziesmas un dejas.

Ziemassvētku laikā – 23. un 25.decembrī – Stāmerienā un Lejasciemā norisināsies pasākums “Ziemassvētki sabraukuši rakstītām kamanām”. Ķekatnieki no Stāmerienas un Lejasciema, dažādās maskās tērpušies, ies cits pie cita, lai nestu svētību un aizdzītu prom ļaunos garus. Tiks velts bluķis, būs rotaļas, dziesmas, vārītu zirņu cienasts.

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide