Izrāde savā zīmju valodā 1

Gaidīts un izdevies notikums vietējā kultūras dzīvē bija Gulbenes kultūras centra jauniešu teātra studijā iestudētās lugas "Diskomfortālais kaifs" pirmizrāde 8.maijā. Tā notika mājvietā - diskozālē. Vairāk foto šeit.

Lugas autore ir Gulbenes novada valsts ģimnāzijas 12.klases skolniece Ance Jolanta Lauva-Salnāja. Izrādi iestudēja režisore Ineta Krastiņa. Iizrādē piedalījās skolas vecuma jaunieši - Diāna Supe,
Anna Maļiņina, Zane Kalniņa, Maija Obrumāne, Renāte Bizika, Mairis Ābrams, Laima Puste, Andra Lauva-Salnāja, Zane Indzere, Diāna Grase, Rolands Varustiņš, kā arī lugas autore pati.  

Izrādi noskatījās teatra studijas aktieru vecāki, radi, draugi, arī skolotāji. Ar aizturētu elpu visi sekoja uz skatuves notiekošajam, kas bija asprātīgi iezīmēts ar raitu un atsperīgu valodu, skaidru un mūsdienīgu sižeta līniju, mazliet nosacītā, bet jauniešiem noteikti saprotamā elitāras skolas vidē, kurā vairums baidās būt par balto zvirbuli, kas neiederas barā, jo citādi noknābās. Akcentēta arī pārliekā atkarība no materiālajām vērtībām un mūsdienu tehnoloģijām, kas izpaužas gan mācību procesā, gan atsvešinātajās savstarpējās attiecībās. Precīzi šodienas bērnu un vecāku attiecības raksturoja epizode, kurā meita ar tēvu sarunāja pa mibilo telefonu, saruna neturpinās ilgi, jo tētim, kurš nedzīvo ģimenē, nav laika.

 

Izrādei īpašu garšu piešķīra muzikālais noformējums ar pastāvīgi atkārtoto mantru - "Šī ir perfekta diena". Par citu dimensiju izrādē kalpoja videomateriāls ar nopietiniem un nenopietniem kadriem no ikdienas skolas dzīves, stilizētu "Hārlemas kratīkli" ieskaitot. Šajos kadros velti bija meklēt kādu no Gulbenes novada skolām vai skolēniem. Viss bija filmēts kaut kur ārpus šīs vides.

 

Skatītājiem patika. To varēja spriest jau pēc tā, cik smaidīgi viņi bija, aplaudējot un pasniedzot ziedus izrādes dalībniekiem. Lugas autori sirsnīgi sveica arī viņas latviešu valodas skolotāja Zigrīda Širaka. Par savdabīgo skatījumu uz visnotaļ atpazīstamo skolas dzīvi visus izrādes veidotājus "Dzirkstelei" slavēja mājturības skolotājs Dzintars Ziediņš, kura audzināmās klases piecas ģimnāzistes iesaistījušās izrādē.

Izrāde tikusi iestudēta, sākot ar novembri, bet visaktīvākais darbs noritējis pēdējās divās nedēļās, "Dzirkstelei" stāsta I.Krastiņa.

 

Viņai kā režisorei bijis interesanti sadarboties ar lugas autori, kur visu laiku bija blakus un pa rokai. Iznācis arī radoši pastrīdēties, jo dramaturgam jāsamierinās, ka režisors lugu izrīkojas pēc sava prāta.

 

Izrādē, kā uzsver I.Krastiņa, nav runa par kādu konkrētu skolu. Režisore uzsver, ka luga ir "par pilnīgi citu paaudzi", šodienas jauniešu vecāki tādā skolā, kāda attēlota izrādē, nav mācījušies. Tāpēc viņiem noskatīties izrādi ir vēl jo vērtīgāk!

 

"Man ļoti patika. Vienīgi es biju uztraukusies par to, ka izrādē mēs, skolēni, nevis sēdējām solos, bet stāvējām kājās. Tā bija režisores interpretācija, par ko es sākumā biju ļoti dusmīga, bet vēlāk sapratu. Vēl man bija bail, ka skatītāji vilks paralēles ar kādu reālu skolu. Tā nebija domāts!" "Dzirkstelei" pēc izrādes sacīja lugas autrore A.J.Lauva-Salnāja.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Kultūra un izklaide