Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Izstādē atklāj ziemeļu dabas neparasto skaistumu

Līdz 20.martam Gulbenes vēstures un mākslas muzejā ir skatāma “Sandras Eglītes fotogrāfiju izstāde “Pusnakts saules zeme Svalbāra”. Tikšanās ar fotogrāfiju autori atklāja ne tikai neparastu fotogrāfiju, kas atgādina gleznas, tapšanu, bet ļāva ieskatīties arī dabas pasaulē aiz polārā loka.

S.Eglīte priecājas, ka savu fotoizstādi var parādīt Gulbenē, jo viņas mamma ir no Jaungulbenes un savulaik mācījusies Stāmerienā.
“Tā tikai šķiet, ka sniegs ir balts un caurspīdīgs. Taču Arktikā tapušās fotogrāfijas izskatās kā gleznas, atklājot neparastu redzējumu un polārās dienas izteiksmīgo gaismu. Fotogrāfijās atklājas noskaņas. Ar tādu patiesu prieku radīt tik dažādas noskaņas nebūt nav vienkārši. Turklāt šie darbi liecina, ka dzīvība ir arī aiz polārā loka. Protams, gribas vairāk uzzināt par balto leduslāču ģimeni, kad to var redzēt un kā iemūžināt,” tiekoties ar autori, teica muzeja mākslinieks Ivars Vecāns.

Varētu domāt, ka polārajā naktī ir melna tumsa, bet tā tomēr nav, jo tur ir sniegs, spīd zvaigznes un mēness. “Mēness dod ļoti daudz gaismas. Reizēm ir arī krāsaina ziemeļblāzma, tāpēc ir ļoti gaišs,” atzina S.Eglīte.

Viņa kopā ar interesentu grupu brauca apkārt Svalbārai ar mazu kuģīti, kurā bija 8 apkalpes locekļi un 12 pasažieri. Kad kāpa krastā, visi tika brīdināti, ka ir uzmanīgi jāskatās, vai tuvumā nav manīts lācis.

“Vienu brauciena dalībnieci interesēja putni, nevis lāči. Viņa binoklī pamanīja melnu punktu, ko uzskatīja par putnu, un jautāja gidam, kas tas ir. Savukārt gids paskatījās nedaudz pa kreisi un teica: “Lācis!” Valdīja liels satraukums, jo laiva no mums bija patālu. Bijām instruēti, ka visiem jāsastājas kopā, lai lācis nevarētu saprast, kas mēs esam. Un tiešām - lācis paskatījās un secināja, ka ir jūtama dīvaina smarža kaut kam lielam un nesaprotamam, tāpēc pagriezās un devās prom,” par nejaušu sastapšanos ar lāci stāstīja S.Eglīte.

Citā reizē, braucot ar kuģi, pamanīts aizmidzis lācis uz ledus gabala. “Kuģim izslēdza motoru, tāpēc lācis nemanīja tā tuvošanos. Saulīte spīd, viņam silti... Bet vienā brīdī lācis atver acis un ierauga tieši priekšā kuģi. Lācis skatās, neko nesaprot un – plunkš - ūdenī iekšā. Tad aizpeldēja uz citu ledus gabalu,” sacīja S.Eglīte.

Ne tikai lāču, bet arī citas fotogrāfijas rosina iztēli, radot vēlmi skatītājos palūkoties aiz polārā loka. Tikšanās laikā ar fotomākslinieci varēja skatīt arī bērnu iesūtītos apmēram 20 darbus dažādās tehnikās. No tiem septiņus māksliniece izvēlējās, lai papildinātu savu fotoizstādi, kas pēc Gulbenes būs skatāmas Jelgavā.

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide