Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Izstāde Pauls Duškins ‘’Stāsts" muzejā skatāma līdz 24.martam

Līdz 24.martam Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejā skatāma izstāde Pauls Duškins "Stāsts".

Akvarelists un grafiķis, radījis Eiropā jaunu gleznieciski impresionistisku oforta manieri.

Pauls Kalējs dzimis 1928.gada 22.jūlijā Adulienas pagasta „Brantskalnos”. Zēna gados iedvesmojies no mākslinieka Ārija Skrides, kurš bieži brauca uz „Brantskalniem” gleznot. 1940.gados pārgāja patēva uzvārdā – Duškins, kā mākslinieks pazīstams ar šo uzvārdu.

Pauls Duškins 1952.gadā iestājās Latvijas PSR Valsts Mākslas akadēmijas grafikas nodaļā, bet 1953.gadā izturējis konkursu, nokļuva Ļeņingradas I.Repina Glezniecības, skulptūras un arhitektūras institūta grafikas nodaļā. 1959.gadā pēc studijām viņš atgriezās Rīgā.

1950.gadu beigās, izstrādājot diplomdarbu, mākslinieks radīja jaunu gleznieciski impresionistisku oforta manieri, kurai nebija analogu visā Eiropā. Par galveno varoni savos darbos mākslinieks padarīja rūpnieciskās vides atmosfēru. „Ostā”, „Pavasaris ostā”, „Remontdarbi ostā”, „Kuģu remontu rūpnīcā” un vēl vairāki līdzīgi darbi mākslas speciālistu vērtējumā ir perfekti impresionistiskā oforta darbi. Lielā mērā pateicoties tieši Paula Duškina oforta darbiem Latvijas grafikā sākās oforta renesanse.

Mākslinieka talanta spilgta izpausme vērojama arī ainavu akvareļu gleznojumos. Šajos darbos viņš pievēršas urbānās vides ainavas, ziedu un daudzveidīgu dabas noskaņu radīšanai.

Latvijas PSR Mākslinieku savienības biedrs no 1960.gada. Personālizstādes rīkotas dažādās Latvijas vietās - Rīgā, Jūrmalā, Ādažos, Gulbenē. Piedalījies izstādēs ārpus Latvijas – Rostokā, Rietumberlīnē, Dušanbē, Maskavā, Jakutskā un citur. Mākslinieka darbi glabājas gan privātkolekcijās, gan vairākos muzejos: Krievijā - Tretjakova galerijā, Puškina Tēlotājmākslas muzejā, Krievu muzejā; Francijā - Žorža Pompidū centrā; Latvijā - Latvijas Nacionālā Mākslas muzejā, Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejā u.c.

1993.gadā atjaunojis tēva uzvārdu – Kalējs. Miris 1996.gada 29.novembrī un apbedīts Tirzas pagasta Kancēna kapos.

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide