Latgales Kultūrvēstures muzejā skatāma “Sagšas” izstādi “Četras krāsas”

Latgales Kultūrvēstures muzejs Rēzeknē no 2015.gada 23.decembra līdz 2016.gada 30.janvārim apmeklētājiem piedāvā Gulbenes pilsētas kultūras centra Tautas lietišķās mākslas studijas “Sagša” dažādās tehnikās darinātu lietišķās mākslas un amatniecības rokdarbu izstādi “Četras krāsas”. Par to informē TLMS “Sagša” vadītāja Biruta Akmentiņa.

"Gulbenes kultūras centra Tautas lietišķās mākslas studijas “Sagša” meistari no 1952.gada Gulbenes novadā nodrošina nemateriālā kultūras mantojuma dzīvotspēju, pētniecību, popularizēšanu un tālāknodošanu. Ceļā uz Latvijas neatkarības simto gadadienu un Vispārējiem latviešu  Dziesmu un deju svētkiem TLMS “Sagša” 2014. gadā Gulbenes novadā uzsāka kustību “Darini savu tautas tērpu”, kuras rezultātā studijā ienāca jauna paaudze, tāpēc darba sezonas galvenais uzdevums - mācīties aušanas teoriju un praktiskās nodarbībās apgūt aušanas, izšūšanas, mežģīņu zeķu adīšanas prasmes," stāsta B.Akmentiņa.
 
Vadītāja atklāj, ka, iedvesmojoties no Krustpils villaiņu, cimdu un zeķu rakstu krāsu salikumiem, radās jaunākā linu dvieļu kolekcija “Četras krāsas”. "Tradicionālie raksti kļuva krāsaini, žilbinoši un dzīvespriecīgi. Krāsu gammu izstādē paspilgtina tradicionālie audumi – plecu lakati, tautiskās jostas, vilnas segas un linu galdauti. Adījumi, keramikas un koka izstrādājumi akcentē formu un faktūru daudzveidību," atklāj B.Akmentiņa.

Ar devīzi “tradicionālais – mūsdienīgi, radoši un meistarīgi” studija pievērš sabiedrības uzmanību latviešu tautas kultūrvēsturiskā mantojuma nozīmīgumam. TLMS “Sagša” Birutas Akmentiņas vadībā darbojas roku darba prasmju saglabāšanas projektos, rīko tematiskās sezonas izstādes, organizē un iekārto Gulbenes novada mākslas amatniecības izstādes, piedalās Latvijas Nacionālā kultūras centra un sava novada rīkotajos pasākumos, organizē radošās darbnīcas. Studija ir Tautas mākslas savienības biedre. Šobrīd studijā darbojas 25 meistari - audējas, adītājas, rokdarbnieces, keramiķe un kokapstrādes meistars.


Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide