Latvijas gada ekspozīciju 2014 lūkot jābrauc uz Balviem 4

Latviešu uzņēmuma Dd studio veidotā pastāvīgā digitālā ekspozīcija Balvu Novada muzejā veltīta unikālajam Ziemeļlatgales nemateriālās kultūras mantojumam. Ekspozīcijā redzami un izzināmi vairāki Ziemeļlatgales kultūras stūrakmeņi – etnogrāfija, tradicionālā dziedāšana, stāstnieku mantojums, senās amatu prasmes u.c. Ekspozīcija tapusi ar Igaunijas – Latvijas – Krievijas Pārrobežu sadarbības programmas atbalstu.

Latvijas Muzeju biedrības ikgadējo balvu par gada ekspozīciju saņēmis Balvu Novada muzejs Starptautiskās muzeju dienas pasākumā 22. maijā. Konkurss Zelta puteklis 2014 šogad pieteikumus balvai dalīja septiņās nominācijās: gada ekspozīcija, gada ieguldījums nacionālo vērtību (krājuma) saglabāšanā, bērniem draudzīgākais muzejs, gada izstāde, gada publikācija, mūžizglītības projekts muzejā un modernās tehnoloģijas muzejā.

Balvu piešķir par izciliem darba rezultātiem Latvijas muzeju nozarē. Balvas pretendentu apzināšana un balvas pasniegšana ir vērsta uz muzeju pozitīvu publicitāti un sistemātisku muzeju darba izvērtēšanu, ņemot vērā muzeja radīto produktu pieejamību un nozīmi sabiedrībā.

Piecās muzeja ekspozīciju zālēs mūsdienīgos izteiksmes veidos un valodā tiek atspoguļota tradicionālā mūzika, folklora, paražas, psalmi, Maija dziedājumi, cilvēku prasmes un citas Ziemeļlatgales vērtības. Balvu Novada muzejā sasniegts ilgi lolots mērķis izveidots mūsdienīgs muzejs, kurā izmantoti dažādi multimediji un inovatīvas tehnoloģijas, lai jaunā ekspozīcija būtu interesanta dažāda vecuma un interešu grupām.

Muzeja interjera elementi (autentiski priekšmeti, eksponāti) ekspozīcijā kombinēti ar moderniem mākslinieciskās izteiksmes līdzekļiem un tehnoloģijām video projekcijām, novatorisku grafisko dizainu un skārienjūtīgo ekrānu programmām. Jaunizveidotā muzeja ekspozīcija atraktīvā veidā iepazīstina ar vēsturisko un kultūras mantojumu un piesaista lielus un mazus apmeklētājus. Tādā veidā tiek nodrošināta mantojuma saglabāšana un tā nodošana nākamajām paaudzēm. Muzeja ekspozīcijas atklāšanas ceremonijas laikā paredzēta tradicionālās rudzu maizes degustācija un pārrobežu projekta meistardarbnīcās darināto tautas tērpu prezentācija.

Ekspozīcijas tapšanā kopā ar Dd studio un Balvu Novada muzeja pārstāvjiem iesaistījās arī neskaitāmi Ziemeļlatagles cilvēki, daloties nenovērtējamās zināšanās par nemateriālo kultūru un sagādājot retus un autentiskus ekspozīcijas priekšmetus. Muzejs var lepoties ar lielu cilvēku interesi un iesaisti tā rīkotajos projektos, semināros un darbnīcās, kas ir neapstrīdams pierādījums tam, ka ekspozīcija ir izaugusi no dabiskas nepieciešamības, un lieliski iederas savā vietā un laikā.

Uzņēmums Dd studio jau 15 gadus darbojas dizaina projektu izstrādes un realizācijas jomā un ir guvis starptautisku atzinību, veidojot mūsdienīgas muzeju ekspozīcijas. 2013. gadā saņemta speciālbalva EMYA 2013 (European Museum of the Year Award) par Gobustānas petroglifu muzeju Azerbaidžānā. Savukārt Jaunavas torņa ekspozīcija Baku ir tikusi nominēta EMYA 2015 balvai.

Dd studio realizēto projektu starptautiskie apbalvojumi:


2013.g. Speciālbalva EMYA 2013 (European Museum of the Year Award) par Gobustānas petroglifu muzeju Azerbaidžānā.


2012.g. Sudraba godalga festivālā FIAMP* 2012 (Festival International de l’Audiovisuel et du Multimedia sur le Patriomoine) par digitālo programmu "Animācija" Rīgas Kino muzeja digitālajai ekspozīcijai kategorijā "Interaktīvā multimediju māksla"


2010.g. GRAND PRIX balva festivālā FIAMP 2009 (Festival International de l’Audiovisuel et du Multimedia sur le Patriomoine) multimediju CD/DVD kategorijā par multimediju programmu "Latvijas Tautas fronte: dzīvā vēsture"


2007.g. Speciālbalva FIAMP 2007 (Festival International de l’Audiovisuel et du Multimedia sur le Patriomoine) festivālā par bagātīgu dokumentālā materiāla izmantošanu un veiksmīgu montāžu Jūrmalas pilsētas muzeja digitālajā ekspozīcijā


2006.g. Zelta godalga FIAMP 2006 (Festival International de l’Audiovisuel et du Multimedia sur le Patriomoine) festivālā par multimediju disku "rainis_2005.lv" kategorijā CD-ROM/ DVD-ROM.


* FIAMP – Festival International de l'Audiovisuel et du Multimédia sur le Patrimoine (Starptautisks audio-vizuālais un multimediju festivāls, ko organizē AVICOM – Audio-visual International Committee of the Museums (Muzeju starptautiskā audio-vizuālā komiteja)).


Pievieno komentāru

Komentāri 4

nodalijies Vejins

kas tur ko lukot tajos Balvos, kamer Gulbene valdis vecais komunists nikolajs stepanovs , tada limena ekspozicijas nekad nebus pilseta, bet bus stepanova kazachoka dejas + komjauniesa kraukla aizrautiga balalaikas muzika

pirms 5 gadiem, 2015.06.12 17:56

mums

Mums ir atjaunota muzeja fasāde un klēts, bet iekšā viss kā senāk! Nu nav kas izdomā un izdara mūsdienīgi un aizraujoši! Kā ir tā ir!

pirms 5 gadiem, 2015.06.15 18:42

a kā?

Kā Gulbenē muzejs atzīmēja Starptautisko muzeju dienu? Kaut kā klusums.

pirms 5 gadiem, 2015.06.12 23:05

Mudite

vecais komunists stepanovs ir izzadzis visu Gulbeni un vel nopardevis slimnicu banditiem

pirms 5 gadiem, 2015.06.13 11:40

Kultūra un izklaide