Literāti tiekas literārajā kafejnīcā

Gulbenes novada literāti tradicionāli pulcējas literārajā kafejnīcā, ko organizē Gulbenes novada bibliotēka. Tā ir iespēja ne tikai lasīt savu dzeju, bet ieklausīties citu liriskajās pārdomās, kā arī satikties citam ar citu, atklāt jaunus autorus un kaldināt jaunus turpmākos plānus. Šāda literārā kafejnīca “Manī virpuļo baltas pārslas“ pagājušajās brīvdienās atkal notika bibliotēkā.

“Literārās kafejnīcas savulaik tika organizētas tāpēc, ka paši literāti izjuta nepieciešamību palaikam satikties, paklausīties citu rakstīto dzeju, tikties ar kaimiņu novadu autoriem, lasīt savu dzeju. Šīs kafejnīcas ir tāda kā platforma, kur neformālā atmosfērā tika lasīta dzeja, jo tas nav iespējams, sēžot pie apaļā galda zālē vai solu rindās. Klausoties citu autoru dzeju, katram literātam ir iespēja mācīties un pilnveidoties. Ka tas tā notiek, to es arī jūtu. Laika periodā, kopš rīkojam šīs literārās kafejnīcas, daži dzejnieki ir mainījušies,” stāsta literārās kafejnīcas organizatore Gulbenes novada bibliotēkas lasītāju apkalpošanas nodaļas vadītāja, literāte Iveta Krūmiņa.

Literāti vienmēr tiek aicināti ierasties arī uz dzejas dienām un citiem bibliotēkā rīkotajiem pasākumiem, jo tajos viesos tiek lūgti Latvijā pazīstami dzejnieki un grāmatu autori. Gulbenē šādos pasākumos savus darbus ir lasījusi dzejniece Inga Gaile, Andris Akmentiņš, Guntars Godiņš un citi. “Šīs tikšanās ir tās reizes, kad šie autori ir gatavi pastrādāt ar mūsu novada literātiem. Literārajās kafejnīcās mēs šad tad ielūkojamies arī citu autoru dzejas krājumos, runājam par aktualitātēm un par to, ko paši saviem spēkiem varam paveikt. Tieši tāpēc ir tapuši šie kopkrājumi – literāro kafejnīcu iniciēti projekti, piemēram, šogad “Es tev siltu ugunspuķi dāvināšu” un “Mīļumā dots no sirds”. Kopkrājumos katram autoram ir iespējams piedalīties ar kvalitatīvu dzeju. Visveiksmīgākās ir tās literārās kafejnīcas, kur tiek iesaistīts vairāk autoru. Tādējādi arī pati auditorija mainās,” uzskata I. Krūmiņa.

Autori labprāt uz literāro kafejnīcu ņem līdzi savus tuviniekus. Ļoti efektīvas bijušas kafejnīcas, kurās iesaistījušies ne tikai jaunie dzejnieki, bet arī jaunie mūziķi. Pēdējā pusgadā novada literātu saimei piepulcējusies dzejniece Inese Strautmale un parādīt sevi iedrošinājās arī gulbenietis Māris Brūniņš. “Māris raksta vārsmas. Ja tas ir viņa rokraksts un humors, tad lai darbojas. Es priecājos par visiem, kas darbojas literārajā jomā,” saka I.Krūmiņa.

Jau šobrīd tiek domāts arī par turpmākajiem plāniem, jo nākamajā gadā notiks ne tikai novadnieku dienas, bet jubileju svinēs arī Gulbenes novada bibliotēka. “Tāpēc novada literāti ir nolēmuši organizēt trīs literārās kafejnīcas, kas būs veltītas mūsu novada 19. un 20. gadsimta dzejniekiem un prozaiķiem. Te nav runa tikai par labi zināmajiem Jāni Poruku, Apsīšu Jēkabu, Annu Saksi un citiem, bet par tiem, kurus mēs pazīstam mazāk un tādējādi mazāk arī esam lasījuši viņu darbus,” stāsta I.Krūmiņa.

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide