Lizumā būs skatāma Tautas tēlotājmākslas studijas “Madona” darbu izstāde

No 21.oktobra līdz 20.novembrim Lizuma kultūras namā būs skatāma Tautas tēlotājmākslas studijas "Madona"darbu izstāde.

Tautas tēlotājmākslas studija "Madona" dibināta 1975.gadā. Tās dibinātājs bija mākslinieks Jānis Simsons, kurš vadīja studiju līdz pat 1989.gada jūnijam - mākslinieka nāvei. Viņa vadībā studija ieguva Tautas studijas nosaukumu, ko cenšas paturēt arī tagad, uzsverot tās atvērtību un demokrātisko raksturu.

1989.g. studijas vadību uzņēmās mākslas pedagoģe Līga Kalniņa, aicinot kopā darboties Jāņa Simsona atraitni Daigu Simsoni. Daiga drīz no Madonas aizbrauca, bet Līga studiju vadīja līdz 2018.gadam, kad vadību pārņēma Agris Sārs, profesionāls mākslinieks un pedagogs. Studijas mājvieta ir Madonas kultūras nams, tās darbu atbalsta novada pašvaldība.

Dalībnieki studijā iegūst pamatzināšanas un apgūst pamatprasmes, tāpēc nav nepieciešama mākslas izglītība, kaut dalībnieku vidū ir arī mākslas skolas absolventi. Aktivitātēm reizēm pievienojas Madonas profesionālie mākslinieki. Gleznošanas prasmes studijā apguvuši vairāk nekā simts interesenti, ik pa brīdim pievienojas jauni dalībnieki, taču vienmēr gaidīti ir visi, kas te darbojušies īsāku vai ilgāku laiku.

Pirmdienas un piektdienas ir studijas dienas, taču strādāt savās plašajās telpās iespējams jebkurā laikā, kad vien atvērts kultūras nams.
Studijas vadītāji neuzkrītoši vada, atbalsta un rosina. Te valda radoša un draudzīga atmosfēra. Kolēģi, kurus dzīve aiznes uz citiem novadiem, atzīst, ka tādu atmosfēru un savstarpējās attiecības citur neatrod.

Pašlaik studijā darbojas vairāk nekā divdesmit dalībnieku, kuri pārsvarā glezno eļļas tehnikā, kā arī izmanto akvareli un akrila krāsas.
Studijas sākumgados, kad Kultūras ministrijas institūcijas organizēja plašas amatiermākslas izstādes, Madonas studija tajās vienmēr piedalījās un darbi tika atzinīgi novērtēti. Pēdējos gados Kultūras ministrija ignorē tēlotājmākslas studijas.

2013.g. rīkota izstāde "Mēs tikāmies martā” kultūras centrā "Iļģuciems" Rīgā, kur notika radoša tikšanās ar Tautas glezniecības studiju "Grīva" vadītāju mākslinieku Juri Ģērmani un Daigu Simsoni. 2014/2015.g. Rīgā notika 4 izstādes - oktobrī Imantas kultūras centrā Jāņa Simsona gleznu izstāde un Madonas Tautas mākslas studijas izstāde. Savukārt "Ritumā" gleznu izstāde "Madonu meklējot" iepazīstināja Vecrīgas viesus un rīdziniekus ar Madonas pilsētas un tās apkārtnes neparasto burvību, bet NVO centrā Laimdotas ielā apmeklētājus un apkārtnes iedzīvotājus. 2017.gadā, pateicoties studijas radītajam iespaidam, “Ritumā” notika studijas dalībnieces Laimas Bakānes (Lupiķes) izstāde.
Madonas kultūras namā katru gadu tiek iekārtotas 3-5 izstādes. Izstādes rīkotas Cesvaines pašvaldības zālē, novada bibliotēkās.

Studija rīko plenērus vai tās dalībnieki piedalās citu organizāciju rīkotajos plenēros un eksponē savus darbus izstādēs.
2015.gadā studija svinēja 40 gadu darba jubileju, rīkojot plenēru, plašu izstādi un sarīkojumu Madonas kultūras namā.

Visilgāk studijā darbojas Agita Auziņa, Ausma Piroga, Rita Zepa. Ligijas Bodnieces gleznu redzējām Jāzepa Pīgožņa balvas izstādē Pēterbaznīcā.

Studijas dalībnieki Rita Zepa, Agnese Briede, Ivars Veigurs, Maija Žube, Marija Dauģe, Laima Bakāne un citi bieži vien tiek aicināti rīkot savas personālizstādes ne tikai novadā, bet daudzviet citur Latvijā.

Studijas vadītāja Līga Kalniņa strādāja ar katru jaunpienācēju, vēlreiz un vēlreiz ievadot pašos pirmajos soļos, pēcāk noliekot pie darba – ej, dari! Ļoti sirsnīgas, bet arī vērtīgas bija darbu apspriešanas. Katra studijas dalībnieka katrs darbs tika pat vairākkārt apskatīts, izrunāts, kamēr atzīts par gatavu. Un tad skolotāja lika darbu parakstīt. Tā bija zīme, ka šobrīd neko vairāk neizdarīt. Jāķeras pie jauna darba.

Studijas vadītājs Agris Sārs piedalās plenēros, viņa darbnīcā Kusā krājas simtiem krāšņu mākslas darbu. Iepazīšanās dienā bijām pārsteigti par to, cik māksliniekam dažādi darbi, cik daudz eksperimentu. Mums ir, kur smelties iedvesmu, kur jautāt padomu, nebaidīties riskēt, drīzāk tieši censties domāt plašāk.

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide