Lūšu ģimenes trīnīšiem šodien - vārdu došanas svētki

2015. gada 2. aprīļa rītā lūšu saimē pasaulē ieradās trīs veselīgi dižkaķēni. Tas bija patīkams pārsteigums gan zooloģiskā dārza darbiniekiem, gan apmeklētājiem un lūšu aizbildņiem Jēkabpils pilsētai. Šobrīd mazuļi ir apvēlušies, nosvērti un nomērīti, kā arī noskaidroti dzimumi: tātad gatavi iegūt arī savus personiskos vārdus.

Ceturtdien, 2015. gada 18. jūnijā plkst. 15.00 pie lūšu aploka notiks lūsēniem veltīts pasākums - Vārdu došanas svētki. Ciemiņu uzņemšana un vārda došana notiks pieklusinātā gaisotnē, lai netraucētu ģimenes ikdienu Latvijas vienīgajiem savvaļas kaķiem. Pasākuma laikā iecerēts mazuļiem piešķirt jēkabpiliešu izvēlētos vārdus un pasniegt īpašu vārdiņdienu torti. Tortes izgatavošanā aktīvi iesaistīsies Rīgas Zooloģiskā dārza valdes priekšsēdētājs Rolands Greiziņš un par tortes sastāvdaļām gādāt uzņēmies lūšu aizbildņu pilsētas Jēkabpils domes priekšsēdētājs Leonīds Salcevičs. Pasākuma laikā būs iespēja iepazīties sīkāk ar lūšu ģimenes dzīvesstāstu: noslēpumiem, individuālajiem raksturiem un dienas režīmu.

Saskanīgais lūšu pāris Kamēlija un Rubīns zoodārzā mīt no 2011. gada, apdzīvojot jauno un labiekārtoto aploku. Pērn, 2014. gada 18. marta rīts atnesa ziņu par pirmdzimto, kuram tika dots stiprs un skanīgs vārds - Hercogs, par godu Jēkabpils pilsētas dibinātajam hercogam Jēkabam. Šogad trīnīšu piedzimšana vēl jo vairāk paspilgtina ģimenes saticību. Māte Kamēlija ir ļoti rūpīga mamma un pirmajā dzīves mēnesī pie katrām mazākajām aizdomām slēpa mazuļus no darbinieku un apmeklētāju ciešākiem acu skatieniem, ienesdama jaundzimušos guļammigā. Šobrīd, jau 2,5 mēnešus vecie lūsēni rītus un vakarus pavada aktīvi rotaļājoties, bet dienas vidū, saritinājušies pie Kamēlijas sāniem, labprāt ļaujas veselīgam snaudienam un mammas asās mēles masāžai.

Ziemeļu lūsis ir iekļauts apdraudēto dzīvnieku sarakstā. Rīgas Zooloģiskais dārzs jau vairāk nekā 20 gadus piedalās lūšu vairošanas un nebrīves populācijas menedžmenta programmā (ESB – Eiropas ciltsgrāmata). Pēdējo 10 gadu laikā 14 Zoodārza filiālē „Cīruļi” dzimušie lūsēni nosūtīti uz citiem zoodārziem un Polijas WWF vadītajam šīs sugas reintrodukcijas projektam Polijā.

Šobrīd RNZD mīt divas lūšu ģimenes (pa vienai Rīgā un filiālē Cīruļos). Kopš 2013. gada novembra Rīgas Zooloģiskā dārza lūšu ģimenes draugi, atbalstītāji un aizbildņi ir lūšu rezidence - Jēkabpils pilsēta.

Lūšu vēsturiskais areāls kādreiz aizņēmis plašu Eiropas daļu, bet cilvēku darbības rezultātā 20. gadsimta vidū dzīvnieki gandrīz pilnībā izzuda.

■ Eirāzijas lūsis iekļauts Vašingtonas konvencijas (CITES) 2. pielikumā kā suga, kuras pastāvēšana var kļūt apdraudēta, ja netiks stingri kontrolēta šo dzīvnieku starptautiskā tirdzniecība.

■ Eirāzijas lūsis iekļauts Bernes konvencijas 3. pielikumā.

■ Eirāzijas lūšu nebrīves populācijas dati tiek reģistrēti Eiropas ciltsgrāmatā (ESB).

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide