Mākslas skolā atdzimst gleznotās kinoafišas

Kamēr liela daļa Gulbenes novada aizgājušajā sestdienā komunicēja caur deju skates ietvaros, deviņi mākslas skolas audzēkņi mākslinieka Harija Grundmaņa vadībā radīja vizuālu vēstījumu – alternatīvu lielformāta gleznotu afišu studijas RIJA animācijas filmai “Zelta Zirgs” (2014).

Vai kāds vēl atceras īpaši katrai filmai gleznotas lielformāta afišas pie bijušā kinoteātra “Kino Rīga” (tagad Splendid Palace)? Kinoteātra vizītkarte gan vietējiem, gan ārvalstu viesiem jau kopš 70.gadiem bija mākslinieka gleznotas kino afišas, kas regulāri no audekla tika mazgātas, dodot vietu jauno filmu gleznojumiem. Tomēr, tāpat kā daudzas citas profesijas, arī gleznoto afišu mākslinieks līdz ar tehnoloģiju izplatību un digitalizāciju vairs gandrīz nepastāv – pēdējā gleznotā afiša “Kino Rīga” tapa 2010.gada nogalē. Tagad pasaulē arvien aktuālākas kļūst unikālas alternatīvās kino afišas.

Atšķirībā no, piemēram, “Kino Rīga” gleznotajām afišām, kas atainoja jau esoša plakāta kopiju gleznotā veidā, alternatīvās kino afišas ļauj katram tās autoram radīt savu unikālo versiju par filmu. Tādējādi mākslinieks var iekļaut savu redzējumu, veidojot filmas vizuālo vēstījumu afišas veidā. Viens no šādiem māksliniekiem Latvijā ir Harijs Grundmanis (plašāk - http://www.harrymovieart.com/ ), kurš sestdien kopā ar mākslas skolas audzēkņiem radīja unikālu gleznotu afišu animācijas filmai “Zelta Zirgs”.

Par godu Raiņa un Aspazijas 150.gadadienai, Radošās apvienības “Piektā Māja” projekta “Kino.Zīmē” ietvaros tapušais lielformāta plakāts tiek veltīts uz Raiņa lugas “Zelta Zirgs” pamata 2014.gadā studijas RIJA radītajai animācijas filmai ar tādu pašu nosaukumu. Savukārt darbnīcas ietvaros tapušās bērnu individuālās afišas tiks izplatītas Gulbenes pilsētas un novada ielās kā reklāma “Zelta Zirga” seansam. Bērnu individuālās afišas atšķirsies no lielformāta gleznotās afišas, lai arī ziņos par vienu un to pašu filmas seansu.

Ikviens interesents Gulbenes kultūras centra diskozālē filmu “Zelta Zirgs” varēs noskatīties tieši pirms maija brīvdienām – 30.aprīlī pulksten 17:00. Šoreiz ieeja no Skolas ielas puses, kur no nākamās pirmdienas atradīsies arī lielformāta gleznotā afiša. Maksa par seansu - 1 eiro. Vietu skaits ir ierobežots, tāpēc aicinām ikvienu savu vietu rezervēt jau laikus: 29359594 (Gundega) vai gundega.skela@gmail.com .

Līdz ar šā gada sākumu, daļa Gulbenes entuziastu mēģina atjaunot kinotradīcijas Gulbenes pilsētā, bijušajās kinoteātra “Miers” telpās (pašreiz kultūras centra diskozāle “RODI”). Ar jaunākā Latvijas kino izrādīšanas starpniecību katra mēneša pirmajā ceturtdienā jau vairākus mēnešus notiek kinoseansi. Tā noteikts cilvēku loks jau ir redzējuši Andra Gaujas filmu “Izlaiduma gads” (2014) un Jura Kursieša filmu “Modris” (2014) un Pētera Krilova filmu “Uz spēles Latvija” (2014).

Pateicoties ikvienam iepriekšējo kinoseansu apmeklētājam un Radošās apvienības “Piektā Māja” projektam “Kino.Zīmē”, ar Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu filmas Gulbenē tiks izrādītas līdz pat jūlija mēnesim.


Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide