Monētas “Ventastega” autors – novadnieks Ivars Drulle

Novadnieks Ivars Drulle lepojas būt autors tik unikālai eiro monētai. “Tā spīd tumsā! Uz monētas attēlotais radījums dzīvoja Latvijā un ir ļoti īpašs - tas saista ūdens bāzes būtnes un tās, kas dzīvoja uz zemes,” saka I.Drulle.

Četrkājains, plēsīgs dzīvnieks
Latvijas Banka izlaidusi unikālu kolekcijas monētu “Ventastega”. Tā veltīta vienam no nozīmīgākajiem ģeoloģijas un paleontoloģijas atklājumiem – devona perioda dzīvnieka ‘Ventastega curonica’ fosilajām atliekām.
‘Ventastega curonica’ bija četrkājains, plēsīgs dzīvnieks, tetrapods, kas bija mazliet garāks par metru un dzīvoja pirms aptuveni 365 miljoniem gadu. Par tik seniem laikiem vienīgās liecības ir ieži un tajos saglabājušies dzīvnieku un augu pārakmeņojumi jeb fosilijas.
I.Drulle “Dzirkstelei” stāsta, ka patiesībā darbs pie šī rezultāta, kas tagad ir taustāms, sākās vairāk nekā pirms desmit gadiem. “Dabas muzejā taisīju rekonstrukciju šim rāpulim, tad arī iepazinos, cik tas ir nozīmīgs Latvijas un pasaules evolūcijas izpratnei. Tad bija pārtraukums, līdz darbs pie pašas monētas sākās pirms gada, kad nācu klajā ar ideju, ka varētu būt “Ventastegas” monēta. Protams, saņēmu jautājumus, kas varētu būt attēlots virsū uz šīs monētas. Ja vienā monētas pusē attēlo rāpuli, tad nebija skaidrs, ko attēlot monētas otrā pusē, bet soli pa solim gājām uz priekšu,” stāsta I.Drulle.
Un rezultātā monētas priekšpuses (aversa) centrā atveidots no sekla ūdens uz sauszemes iznākošs tetrapods ‘Ventastega curonica’, kura skelets iezīmēts ar fotoluminiscējošu apdruku, savukārt monētas aizmugurē (reversā) ar punktiem un līnijām stilizēti atveidots gadu miljoniem ilgs laika ritums, bet kreisajā malā izvietota gadu skaita norāde 365 000 000.

Monētai paredz lielu pieprasījumu
I.Drulle uzsver, ka šī monēta ir unikāla ar to, ka eirozonā šī ir vienīgā tāda sudraba kolekcijas monēta, kurai ir luminiscējošs pārklājums. Tā tumsā spīd. “Tas ir ļoti sarežģīts process, un to ir ļoti grūti uztaisīt,” saka I.Drulle.
Jauno monētu var iegādāties Latvijas Bankas numismātikas produktu iegādes vietnē “e-monetas.lv”. Tās cena ir 48 eiro, iegādes limits vienai personai – piecas monētas. Monētas maksimālā tirāža ir 3000 eksemplāri, tā izgatavota Nīderlandē. Šī kolekcijas monēta ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijas Republikā, tomēr maz ticams, ka šādas monētas reāli nonāks apgrozībā, jo kolekcijas monētas pēc būtības ir mākslas darbi. “Jā, var ar šo monētu doties uz veikalu. Tās nominālvērtība ir pieci eiro. Var nopirkt lielo picu. Bet es pieņemu, ka tā kļūs par retumu un kolekcionāru iecienītu monētu. Paredzu, ka tai būs liels pieprasījums,” saka I.Drulle.
Vaicājot, kura tad šī monēta ir pēc skaita, kurai viņš ir autors, I.Drulle sirsnīgi pasmejoties atbild: “Man jau tagad grūti saskaitīt. Šis ir tas brīdis, kad man jau sāk jukt. Laikam vairāk nekā uz vienas rokas pirkstiem var saskaitīt!”

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide