Muižas svētki izkonkurē Zaļo tirgu 16

Vakar Gulbenē divi nozīmīgi pasākumi notika vienlaikus, tomēr Vecgulbenes muižas svētki izkonkurēja Zaļo tirgu. To nākas secināt, nejauši noklausoties amatnieku sarunu muižas svētku laikā. Viņi sprieda par to, ka divi pasākumi vienlaikus - tas Gulbenei ir par daudz. Tāpēc nācies izvēlēties, kurp doties. Daudzi amatnieki devās pa taisno uz Vecgulbenes muižu, bet citi no rīt paspēja būt arī Zaļajā tirgū. Vairāk foto šeit.

Muižas svētkos varēja vēlēties vairāk apmeklētāju (uz aci mērot, to nebija vairāk par 200), tomēr tas netraucēja notikt visam, kam jānotiek.

 

Kā allaž muižas svētkos pulcējās ģimenes. Tā bija iespēja, pirmkārt, izbaudīt senatnes atmosfēru savā dzimtajā Vecgulbenē. Senlatviešu ieroču, rotu, apģērbu, sadzīves priekšmetu demonstrējumi, kā arī barona Volfa un Marisas tēlu klātbūtne svētkos ir, bija un būs neatņemama sastāvdaļa, jo tā jau ir tradīcija.

 

Muižas svētki Gulbenē tiek svinēti jau trešo gadu pēc kārtas.

 

Bērni priecājās par hennas tetovējumiem, iespēju pasēdēt zirga mugurā, izlēkāties piepūšamajās atrakcijās un uzzināt daudz jauna par to, kā senāk ;ļaudis dzīvojuši muižā. Ar kāru muti mazie svētku apmeklētāji kopā ar vecākiem nobaudīja muižas ēdienus, no kuriem vispieprasītākā bija uz dzīvās uguns vārītā zupa. Svētku noskaņu papildināja koncerta priekšnesumi.

 

Priekšpusdienā nelija lietus, kas bija vēl viens iemesls dzīvot muižas atmosfērā un nemeklēt nojumi. Muižas saimnieks Elmārs Pitura, uzrunājot svētku dalībniekus, vēlēja tiem tikai labas domas un tikai labus darbus, jo tad visiem viss izdosies.

 

Andele muižas svētkos apmeklētājiem ļāva mielot acis un arī mudināja atvērt naudas makus. Starp amatniekiem un zemniekiem un vienkārši tirgoņiem manīja arī daudz novadnieku. Gulbeniete Līga Bormane, kura par amatnieci kļuvusi pašmācības ceļā, piedāvāja savas oriģinālās dāvanas no apgleznota zīda, filca un auduma un citiem materiāliem. Šīs dāvanas iecienījuši daudzi gulbenieši, kad kāds ir jāsveic jubilejā vai kāzās. „Veidoju arī kāzu karogus," piebilst viņa.

 

Arī Gulbenes ģimnāzistes Līga Zālīte un Liene Bundziņa tirgū rādīja savs filca tehnikā realizētās idejas. „Idejas rodas. Visu darām pašmācības ceļā," stāsta viņas.

 

Tirgū bija arī brīnumi, kurus piedāvāja andelmaņi no citiem Latvijas novadiem. Izdevās satikt arī konkurentus Lizuma „Dimdiņu" kāpostiem. Tas izdevās Silvijai Garbovskai no sertificētas bioloģiskās zemnieku saimniecības „Aizupes", kas atrodas Bērzaunes pagastā. Viņa tirgojās ar garšvielām un interesanti pagatavotiem dārzeņiem. „Mūsu darba pamats ir kāposti. Audzējam, skābējam, sautējam, marinējam dažādos interesantos veidos, marinējam un tirgojam arī svaigus. Kaltētos kāpostus fasējam vakuumā. Tos var lietot tāpat kā svaigos - zupām. Starp citu, no 10 kilogramiem svaigu kāpostu var dabūt tikai vienu kilogramu kaltēta produkta. Kaltējam arī burkānus un šoruden pirmo reizi gribam pamēģināt kaltēt cukurbietes," stāsta S.Garbovska.

Pievieno komentāru

Komentāri 16

lo

Vēl nevar zināt, ko nākamās paaudzes par tādiem "attārpotājiem" teiks. Nedomāju, ka tas būs kaut kas iepriecinošs, jo tāda žults liešana nevar palikt bez pēdām.
Pārējiem- jauku dienu!

pirms 8 gadiem, 2012.09.18 09:48

Cits virsraksts

Zaļais tirdziņš lieliski papildina muižas svētkus!

pirms 8 gadiem, 2012.09.18 09:12

xxx

Tā nu gan nav taisnība, ka Muižas svētki izkonkurēja Zaļo tirdziņu, kas ar katru reizi gūst arvien lielāku popularitāi. Tirgotāji uz Gulbeni brauc pat no Daugavpils. Varbūt mazāk vajag klausīties klačas, bet pašai autorei pašai par visu labāk pārliecināties.

pirms 8 gadiem, 2012.09.17 12:17

marta

Šogad bija visklusākie, mazākapmeklētākie muižas svētki....

pirms 8 gadiem, 2012.09.16 18:28

...

Muļķīgs virsraksts - es domāju, ka tie viens otru papildināja. Zaļais tirdziņš bija no rīta, Muižas svētki pa dienu. Varēja paspēt mierīgi izstaigāt gan tirdziņu, gan izdzīvoties pa svētkiem.

pirms 8 gadiem, 2012.09.16 17:38

Eva

Izlasīju.
Es nezinu, kas Tev ir tik ļoti ieriebis, ka Tev dzīve tik drūma.
Bet necepies.
Citējot kādu senu kundzīti "Ne tava cūka, ne tava druva"

pirms 8 gadiem, 2012.09.16 17:20

Oh

lai ari pili dzivoja bomzi, eka bija apdzivota un pasargata no straujas sabruksanas (kas ir verojams tagad), pie cenrtralas ieejas arkas bija veseli visi bareljefi, (tagad tikai knapi 1), pils parks bija pilns ar barona staditiem kokiem, tagad parka palikusi labi ja 40% no sakotnejiem apstadijumiem ,ir mainits parka sakotnejais planojums , ta nav nekada restauracija, vai pat rekonstrukcija ta ir vesturiskas teritorijas patvariga parbuve

pirms 8 gadiem, 2012.09.16 17:12

Ha- Oh

Nē, nu tu to nopietni? Tev tik īsa atmiņa? Parks bija aizaudzis, pils zem vairāku metru bieza mēslu slāņa plus vēl pašu pilsētnieku ierīkota izgāztuve... Mja...

pirms 8 gadiem, 2012.09.16 16:56

attārpotājs -evai

iesaku izlasīt kaut ko vairāk par pudeles etiķeti - http://lv.wikipedia.org/wiki/Garl%C4%ABbs_Mer%C4%B7elis

pirms 8 gadiem, 2012.09.16 16:36

Oh

zel ka parks un pils ir nolaisti, pat padomju laika bija labak

pirms 8 gadiem, 2012.09.16 16:10

Eva

Ak vai! Kāpēc tādi teksti?
Baronu Volfu laikā Vecgulbenes muiža un tai piederošā teritorija piedzīvoja vislielāko uzplaukumu. Barons Heinrihs izveidoja parkus, iekopa apkārtni, veicināja ražošanu, nodarbināja cilvēkus, un cik man zināms neko tāāāādu nedarīja, lai viņš tiktu saukts par tautas ienaidnieku. Baronu Volfu dzimta ir Gulbenes vēsturē un tur nu neko.
Muižas svētkos (ja tie notiek muižas teritorija), loģiski, ka parādās tādi tēli kā Heinrihs un Marisa. Un man kā gulbenietei ir lepnums par to, ka mūsu Gulbenei ir tik sena un interesanta vēsture.

pirms 8 gadiem, 2012.09.16 15:33

attārpotājs

Es runāju tikai par tiem dažiem kangariem. pārējais bij pozitīvi un tamdēļ tur man nav ko piebilst. Šī mode pielūgt vācu baronus parādījās stepanova laikā,kas neizbrīna pazīstot viņa, kā dižas klejotājtautas pārstāvja ģenētiskās tieksmes pieslieties jebkurai laikmeta vēsmai. vairāk mulsina mūsu gulbenes elites dāmīšu infantīlisms un un umurkumuri ar vācu drānām netiešā veidā slavinot šos Latviešu tautas ienaidniekus.

pirms 8 gadiem, 2012.09.16 14:28

Pēteris

Autoram;Vai šie abi pasākumi tika veidoti ar domu konkurēt,manuprāt viens otru papildināja.attārpotājam;Ja būtu izstaigājis visu parku,redzētu daudz jauku,tur bija arī folkloras kopas un tautu amatnieki,kas uzskatāmi parādija,ko un kā darīja viduslaikos parastā tauta.Es biju abos pasākumos,nopirku pāris našķus,satiku daudz paziņas,visi bija pozitīvi noskaņoti,kurTevī(attārpotājā un jā)tāda sāpe,kas Jums nodarījis pāri,varbūt biežāk ieskatieties spogulī!

pirms 8 gadiem, 2012.09.16 10:39

Jā- ja "muižas svētki", tad ir tā, ka tirgus ir svētki. Un tā jau pie mums, patērētāju sabiedrībā, arī ir. Un izrādās, ka fons šim tirgum jeb muiža, ļoti pateicīgs pircēju pievilināšanai. Un tā ir kapitālisma sabiedrības realitāte- katrai precei jābūt skaisti iesaiņotai, pārdošanas vidi ieskaitot.

pirms 8 gadiem, 2012.09.16 08:04

attārpotājs

Ko ta bauri baronu drēbes savilkuši ? domā, ka tagad šiem kāda saikne, ar( dižajiem vaciešiem) parādījusies... Ir tik skumji redzēt tautu bez pašcieņas, kas nezina savu vēsturi un nezina, ko šie Foni- Volf-un Marisas teica par latviešiem un kādā lopiskā stāvoklī bija jāizdzīvo mūsu senčiem, lai nodrošinātu šo vācu- krievu savienības labklājību.

pirms 8 gadiem, 2012.09.16 02:08

Kultūra un izklaide