Muzejā apskatāma Ilmāra Blumberga darbu izstāde (labots) 1

Pagājušajā piektdienā Gulbenes novada Vēstures un mākslas muzejā tika atklāta mākslinieka Ilmāra Blumberga izstāde „Lietiņš līst! Lietiņš līst! Sapērk bildītes! Sapērk bildītes!” Izstādē I.Blumbergs savdabīgā mākslas valodā atklāj savu skatījumu par mākslinieku – novadnieku Voldemāru Irbi.

Savos zīmējumos, kā arī atsevišķos priekšmetos mākslinieks stāsta par Irbītes pasauli, par viņa pēdējām dienām, ikvienam liekot apstāties pie katra darba un iedziļināties tajā.

Interesanti, ka I.Blumbergs neaprobežojas tikai ar zīmējumiem, fotogrāfijām, gleznojumiem un priekšmetiem, piemēram, ar lupatiņām, kas izmantotas otas slaucīšanai, ar novalkātām lakādas kurpēm un konfektēm, ar solu, kura virspusi klāj asi dzeloņi, tādējādi apliecinot, ka Irbīte staigājis basām kājām, mīlējis grauzt konfektes un vienmēr atradies kustībā, nerodot laiku dīkai sēdēšanai. I.Blumbergs izmantojis arī vārdu, tādējādi interpretējot kaut ko viņam ļoti būtisku. Izstāde ir stāsts par Irbīti, par dzīvi un aiziešanu citā pasaulē, par to, kas paliek pāri, kad cilvēka vairs nav.

 „Es vēlējos, lai, stāvot pie pastelī gleznotā Voldemāra Irbes darba, kas pieder muzejam, jūs saprastu, ka to ir gleznojis cilvēks, kurš nesēž, bet iet pa pasauli basām kājām, ēd saldumus un veido ārkārtīgi skaistas gleznas,” norādīja mākslinieks.
Atklājot izstādi, arī Gulbenes novada Vēstures un mākslas muzeja direktore Valda Vorza uzsvēra, ka tieši Voldemāra Irbes māksla bijusi tā, kas iedvesmojusi I.Blumbergu šīs izstādes radīšanā.

Strādājot pie izstādē apskatāmajiem darbiem, I.Blumbergs daudz pētījis detaļas. Mākslinieks vairākkārt ir uzsvēris, ka V.Irbes māksla ir tīra māksla, nevis ierocis vai spēka izpausme. I.Blumbergs izstādes sākotnējo ieceri pamato tādējādi, ka viņa kā mākslinieka uzdevums bijis apvienot vienā veselumā dažādas šķautnes, bet pati izstāde ir par dzīves jēgu un pasaules kārtību.

I.Blumbergs 1963.gadā beidzis mācības Rīgas lietišķās mākslas vidusskolas dekoratīvās noformēšanas nodaļā. 1972.gadā absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļu kā scenogrāfs. Ilgu laiku strādājis Dailes teātrī par scenogrāfu, kā arī sadarbojies ar citiem teātriem Latvijā un ārzemēs. Izstādēs piedalās kopš 1962.gada. Viņa darbi bijuši skatāmi nozīmīgās mākslas izstādēs Austrijā, Vācijā, Francijā, Norvēģijā un citur. Mākslinieks saņēmis visaugstākos apbalvojumus visās radošās mākslas jomās, kā arī apbalvots ar 4.šķiras Triju Zvaigžņu ordeni.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

...

1072.gadā absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļu kā scenogrāfs. Sens gan viņš.

pirms 7 gadiem, 2013.10.01 20:45

Kultūra un izklaide