Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

No 23. līdz 27.aprīlim – Bibliotēku nedēļa

23.-27.aprīlī visās Latvijas bibliotēkās tiek atzīmēta Bibliotēku nedēļa. Par interesantām aktivitātēm Gulbenes bibliotēkā padomāts arī šogad.

Tā kā 25.aprīlī aprit 150 gadi, kopš Tirzas „Krācēs" dzimis mūsu izcilais novadnieks grāmatnieks Jānis Misiņš, Bibliotēku nedēļa Gulbenē šogad noritēs Jāņa Misiņa zīmē. J.Misiņš ieņem īpašu vietu Latvijas kultūrvēsturē. Vācot visus latviski izdotos iespieddarbus ar mērķi saglabāt tos nākamajām paaudzēm, viņš izveidojis bagātāko latviešu grāmatu krātuvi - Misiņa bibliotēku.  

Grāmatas J.Misiņš sācis krāt jau no bērnības un 23 gadu vecumā 1885.gadā ar Vidzemes ģenerālgubernatora atļauju atvēris Tirzas „Krācēs" publisko bibliotēku, kuru vēlāk pārcēlis uz Lejasciemu, tad uz Rīgu. 1925.gadā, kad krājumā jau bija pāri par 28 tūkstošiem vienību, viņš bibliotēku nodevis Rīgas pilsētas pārziņā.

 

Jānis Misiņš bija ne tikai grāmatu krājējs, grāmatsējējs, grāmattirgotājs, grāmatizdevējs un bibliotekārs, bet arī Latvijas zinātniskās bibliogrāfijas pamatlicējs. Unikāls ir viņa mūža darbs - „Latviešu rakstniecības rādītājs" divos sējumos, kuros reģistrētas visas Latvijā (1585-1925) izdotās grāmatas. Apbrīnojama ir J.Misiņa lielā mērķtiecība, neatlaidība un enerģija ar kādu viņš veicis iecerētos darbus un arvien aktuāla ir viņa atziņa: „Esmu savā mūžā krājis grāmatu pie grāmatas, un gan jau katra no tām noderēs savā reizē tiem, kas „meklē rakstos".

 

„Meklēt rakstos" aicinām arī mēs, Bibliotēku nedēļā organizējot virkni pasākumu dažādām gaumēm.

Jau no 10.aprīļa bibliotēkas abonementā rīkotais ikgadējais konkurss „Grāmata - noslēpums" piedāvās lasītājiem abonementā izvēlēties aizvērtu aploksni ar bibliotēkas grāmatu, mājās to izlasīt un uzrakstīt atsauksmi vai vērtējumu par to. Atsauksmes par izlasīto gaidīsim abonementā līdz 24.aprīlim plkst.18oo. 25.aprīlī, akcijas noslēguma pasākumā - grāmatmīļu sarunas, atsauksmju prezentācija un vērtēšana, loterija un, kā ik gadu - balvas.

 

Bibliotēku nedēļa šogad aizsākas ar Pasaules Grāmatu dienu 23.aprīlī. Tad katru desmito Gulbenes bibliotēkas abonementa apmeklētāju gaidīs pārsteigums - grāmata un roze.

 

Šīs tradīcijas aizsākums meklējams Spānijā, Katalonijas provincē. Kā vēsta leģenda, tieši tur Svētais Georgs drosmīgi cīnījies ar pūķi, izglābis princesi un atbrīvojis cilvēkus. Labais guvis pārsvaru pār Ļauno, Gaisma uzvarējusi Tumsu. Vietā, kur izlijušas pūķa asinis, uzziedējušas sārtas rozes. Kopš tā laika ik gadu Svētā Jura dienā, 23. aprīlī, ļaudis, pieminot šo varoņdarbu, dāvina viens otram grāmatas un rozes, tādējādi apliecinot kultūras un skaistuma vienotību, intelekta un mīlestības spēku, pievēršot uzmanību lietām, kas ir mūžīgas.

 

Otrdien, 24.aprīlī, plkst.19.00 bibliotēkā tikšanās ar dramaturgu Jāni Jurkānu. Daudzu teātra skatītāju atmiņās vēl joprojām spilgtas ainas no reiz redzētajām drāmām „Pulkstenis ar dzeguzi", „Smilšu kūka" u.c.. Ne tik sen Gulbenē redzēta luga „Vistas". Šajā tikšanās reizē - sarunas par teātri, mūziku un dzīvi.

Trešdien, 25. aprīlī plkst. 17oo noslēgums konkursam „Grāmata-noslēpums", kad pie kafijas tases dalīties iespaidos par izlasīto aicināti uzrakstīto atsauksmju autori. Triju labāko darbu autorus gaida vērtīgas grāmatas. Arī pārējiem pasākuma dalībniekiem izlozes kārtībā nelielas balvas.

 

Ceturtdien, 26.aprīlī, plkst.18oo aicinām visus uz jaunas fotoizstādes „Septiņos vējos 2" atklāšanu. Šoreiz izstādē - Laimoņa Aumeistera apturētie mirkļi Venecuēlā. Pasākuma apmeklētājiem piedāvāsim iespēju ieskatīties ceļojuma iespaidos filmā " Venecuēla - plakano kalnu zeme".".

 

Piektdiena, 27.aprīlis, šogad būs mazliet neparasta un krietni raiba ar aktivitātēm dažādām gaumēm.

Vispirms jau - šajā dienā bibliotēkas darba laiks ieilgs līdz vēlam vakaram, un tāpēc to sauksim par Garo piektdienu. Tā būs lieliska iespēja bibliotēkas durvis pavērt un par tur notiekošo ieinteresēties arī tiem, kas līdz šim, dienas laikā, bibliotēkai gājuši garām.

 

Par pasākumu ciklu bērniem domājusi Bērnu bibliotēkā, šajā pievakarē organizējot dažādas radošās darbnīcas. „Prieks piektdienā" - to rosinās gan dažādas galda spēles, gan pirkstiņlellīšu darināšana Evitas Zālītes vadībā, gan seju apgleznošana, kā arī dažādi interesanti uzdevumi un filmu skatīšanās.

Šajā pašā laikā savas radošās prasmes pilnveidot aicināti arī pieaugušie - bibliotēkas Informācijas centrā kopīgi veidojot grāmatzīmes.

 

Tuvojoties vakara stundai, Informācijas centrā arī Gaismas lukturu darbnīca. Esam iecerējuši, ka vakara noslēgumā katram lukturu meistaram būs iespēja ar savu gaismiņu piedalīties „Gaismas stundā" - izgaismojot bibliotēkas trepes un pagalmu.

 

Daudzi noteikti jau ir aizmirsuši, bet vairumam par to vispār grūti spriest - cik viegli, vai arī gluži otrādi - grūti, tas bija - rakstīt ar tintes pildspalvu, ar spalvu. Un galvenais - cik glīti? Arī to šajā dienā jums būs iespēja izmēģināt, šoreiz - bibliotēkas 0 stāvā.

 

Savukārt bibliotēkas 2.stāvā Garā piektdiena būs piesātināta ar literārām aktivitātēm.

 

Vispirms jau ar divu mūsu novadnieču jauno dzeju krājumu došanos pie lasītājiem - Intas Driķes dzejas izlases „Dienu ritējums" un Ineses Toras krājuma „No mīlestības mīlestība zied" atvēršanu. I.Toras krājumu arī šoreiz krāsaināku vērtīs Solveigas Kļaviņas ilustrācijas. Šajā dienā arī S. Kļaviņas jaunās gleznu izstādes atklāšana.

 

Vakara izskaņā, mīlas lirikas muzikālā kompozīcijā „... tad manī būs kaut kas no veca vīna", krājumos apkopoto un vēl nepublicēto mīlas liriku lasīs Arvis Degums un Ivars Strautiņš. Līdz ar viņiem muzicēs un dziesmas izpildīs Aivars Osis.

 

Tā kā šī diena ir īpaša ar bibliofila Jāņa Misiņa vārdu, bibliotēkas 2.stāvā tiks rīkots arī Krājēju forums, kurā piedalīties aicināti tie, kas vēlas citiem parādīt savas seno iespieddarbu kolekcijas. Zinām, ka starp tām ir lielas vērtības, kuras būtu vērts parādīt jaunajai paaudzei. Iepriekš gan lūdzam sazināties ar bibliotēku, lai varam koordinēt kolekciju izvietošanu.

 

Šajā dienā bibliotēkā tiks rīkota arī akcija „Atdod, atrodi, samaini!", kurā iesaistīties aicināts ikviens, kam mājās grāmatu plauktā atrodas divas vienādas grāmatas, vai varbūt - ir pabeigta skola vai studijas, bet kāds varbūt jau ir izaudzis un kādreiz mīļā grāmata vairs nav nepieciešama. Varbūt kādam citam no akcijas dalībniekiem šeit atrodas tieši vajadzīgais.

 

Savukārt bibliotēkas 3.stāvā, novadpētniecības lasītavā, katram būs iespēja piedalīties dažādos atjautības uzdevumos: pēc portreta pazīt mūsu izcilos novadniekus, izkrāsot Jūlija Madernieka un Jūlija Straumes rakstus, risināt vienkāršas krustvārdu un atjautības mīklas, veidot seno bilžu puzles un ieklausīties mūsu novadnieku mūzikas ierakstos.

 

Tiem, kas vēlēsies uzzināt ko vairāk par izcilo bibliogrāfu un bibliofilu, novadpētniecības lasītavā visu nedēļu būs pieejama izstāde „Grāmatniekam J.Misiņam - 150". Turpat arī plaša izstāde „Ieskats Gulbenes bibliotēkas vēsturē". Šeit katram lasītājam būs iespējams ieskatīties ne tikai bibliotēkas, bet arī mūsu novada kultūrvēstures lappusēs.

 

Garās piektdienas noslēgumā ap 22:00 visi aicināti piedalīties gaismas lukturu iedegšanā uz bibliotēkas trepēm un pagalmā.

 

Bibliotēku nedēļas laikā no 23.- 28.aprīlim notiks arī ikgadējā akcija „Atnes sava drauga - bibliotēkas parādnieka - grāmatas!"

 

Iepriecinoša ziņa tiem, kas dažādu iemeslu pēc piemirsuši nodot atpakaļ paņemtās grāmatas: šajā nedēļā Gulbenes bibliotēkā netiks iekasēta savlaicīgi nenodoto grāmatu kavējuma nauda.

 

Tiem, kuri paši netiek vai nevar atnāk līdz bibliotēkai, iesakām izmantot draugu atbalstu un iesaistīties akcijā „Atnes sava drauga - bibliotēkas parādnieka - grāmatas!". Draugam, akcijas atbalstītājam - saldumi un citi pārsteigumi, draugam - parādniekam - kavējuma naudas atlaide.

 

Atgādinām, ka pie bibliotēkas ārdurvīm atrodas Grāmatu nodošanas ierīce, kuru arī varat izmantot bibliotēkas grāmatu nodošanai ārpus bibliotēkas darba laika - arī šādā veidā nodotajām grāmatām kavējuma nauda šajā nedēļā netiks aprēķināta.

 

Plašāka informācija par gaidāmajām bibliotēkas aktivitātēm un norišu laikiem - bibliotēkas mājas lapā www.gulbenesbiblioteka.lv, uz informatīvā displeja pie bibliotēkas ieejas, kā arī uz bibliotēkas afišu stenda.

 

Laipni aicinām visus iesaistīties Bibliotēku nedēļas aktivitātēs!

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide