Noauž arī Vecgulbenes jostas

Pagājušās nedēļas nogalē ikviens interesents bija aicināts ielūkoties Gulbenes Tautas lietišķās mākslas studijā “Sagša”, lai mācītos pīt rokassprādzes un piekariņus, izmantojot atstarojošu materiālu.

Jāsāk ar mazumiņu un tā veidojas nopietna interese - “Dzirkstelei” skaidroja meistare Lidija Kazāka.

Studijā, palaižot skatienu apkārt telpai, nevar nepamanīt apskatei izliktās austās jostas. Iztaujājot sīkāk, noskaidrojās, ka tur ir nevis viena, bet vesela sauja jostu, kas darinātas atbilstoši Vecgulbenei raksturīgajiem rakstiem un krāsām. Tur ir rudzupuķu zilā ar melnu, dzērveņu sārtā ar melnu. Šo jostu autores ir Maiga Dolgā un Zinaīda Kļaviņa. Maiga palepojas arī ar Valmieras rakstiem raksturīgo jostu, ko darinājusi, domādama par meitu, kura aizprecējusies uz Vidzemes reģiona centru.

Zinaīdai ir ļoti plašs jostu klāsts “ar nozīmi”. Viņa darinājusi Stāmerienai, Lizumam, Tirzai, Balviem, Piebalgai un citām tuvākām un tālākām Latvijas vietām raksturīgās jostas. Tās nemaz nav mazāk krāšņas par pasaulē daudzināto Lielvārdes jostu.

Jostas “Sagšas” sievas atrāda vietējai publikai, bet izstādei Rīgā, kas norisināsies par godu  Vispārējiem latviešu Dziesmu un Deju svētkiem šovasar, Gulbenes rokdarbnieces gatavo austās segas.

Pagājušās nedēļas nogalē savas prasmes interesentiem rādīja un mācīja arī tautas lietišķās mākslas amatu pratēji Beļavā, Litenē, Druvienā, Rankā un Lizumā.

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide