Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Notiks tautas mūzikas festivāls

Rīgā un Lizumā 28. un 29.oktobrī norisināsies tautas mūzikas festivāls "Dzīvā mūzika". To aicināts apmeklēt ikviens interesents.

Rīgā festivāla pasākumi notiks 28.oktobrī Rakstniecības un mūzikas muzejā Pils laukumā 2. Tur no pulksten 18.00 notiks vairākas meistarklases. Arī interesentiem būs iespēja darboties līdzi.  

Muzicēs vietējie un arī viesi

Festivāla otrajā dienā - 29.oktobrī - Lizuma kultūras namā no pulksten 16.00 būs iespēja tikties ar instrumentu spēles vecmeistariem. Savukārt pulksten 18.00 sāksies tautas mūzikas koncerts. Tajā piedalīsies Baltinavas kapela, Rencēnu kapela "Rota", Lubānas kapela, Lizuma kapela, Dekšāres kapela "Sovējī", Žīguru kapela, Viļakas folkloras kopas "Atzele" muzikanti, Salnavas muzikanti, Latvijas Universitātes folkloras kopas "Dandari" muzikanti, kā arī mūziķi no Kauņas un Tallinas.

 

Lizuma kultūras nama vadītāja Elita Dūte stāsta, ka tautas mūzikas festivāli notiek pa visu Latviju. "Arī mūsu Lizuma kapela iesaistās šajā kustībā un piedalās festivālos. Priecājamies, ka šoreiz kā viena no norises vietām tika izvēlēta arī Lizuma pagasts," stāsta E.Dūte, priecājoties, ka arī mūsu puses ļaudīm tādējādi būs iespēja uzzināt kaut ko jaunu par tautas instrumentiem.

 

Jācenšas iepazīt un saglabāt tradīcijas

Kultūrizglītības un nemateriālā mantojuma centra tautas instrumentu ansambļu eksperts Ilmārs Pumpurs stāsta, ka šī gada pasākumos tiks runāts par Baltijas daudzstīgu instrumentu spēli.

 

"Šobrīd ir ieguldīts ievērojams darbs etnogrāfisko kokļu spēles tradīciju atjaunošanā, ar ko pamatoti varam lepoties. Daudz mazāk (lai neteiktu - nemaz) pazīstam jaunlaiku daudzstīgu instrumentu saimi, kas balstās senajā kokles spēlē un dzīvā tradīcijā saglabājušies līdz mūsdienām," saka I.Pumpurs.

 

Kopš 19.gadsimta vidus, daļēji izmantojot aizgūtus instrumentu paraugus, daļēji saglabājot senākos spēles paņēmienus un lietošanas praksi, veidojas unikāli vietējie instrumenti un spēles paņēmieni. Festivālā ikviens tiek aicināts iepazīties ar pusdūru koklēm jeb caurspēlējamajām cītarām, pogu un dūru cītarām, kā arī cimbolēm, to spēlmaņiem un vietu dzīvajās muzicēšanas tradīcijās. Līdzīgi instrumentu spēles attīstības procesi notikuši arī pārējās Baltijas kokļu reģiona zemēs, bet atsevišķas lietas mums ir kopīgas. Par to stāstīs speciālisti no Lietuvas un Igaunijas.

 

"Festivāla laikā meistarklasēs ir vērts parādīt un atgādināt jaunākiem cilvēkiem, kā spēlē vecmeistari, kāda ir spēles maniere, ko ir mācījušies šie vecie ļaudis no citiem muzikantiem. Senās tradīcijas ir jācenšas saglabāt un nodot tālāk, jo daudzas jau iet mazumā. Festivāla uzdevums ir
veicināt šo tradīciju saglabāšanos pēc iespējas ilgāk, un pirmais solis ir šīs tradīcijas iepazīt," saka I.Pupmpurs.

 

"Lizums pieder tai Latvijas daļai, kur šīs stīgu instrumentu tradīcijas ir attīstījušās un bijušas īpaši aktīvas. Turklāt Lizumā ir ļoti jauka kapela, kas mūs uzņem šajā reizē, un kapelas vadītājs šovasar arī nosvinējis 90 gadus, kas ir vērā ņemams notikums."

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide