Novada svētkos prezentēs mīlas liriku

“Es tev siltu ugunspuķi dāvināšu” tā saucas jaunais dzejoļu krājums, kurā 20 Gulbenes novada  autori ir pievērsušies mīlas lirikai. Jaunais dzejas krājums, ko izdevusi Vītola izdevniecība, tiks atvērts rīt, 6.augustā, Gulbenes novada svētkos Jaungulbenē.

“Tiekoties kādā no literārajām kafejnīcā, tika uzdots jautājums, kādu dzejas krājumu kopīgi mēs veidosim šajā gadā. Ņemot vērā arī to, par kādiem dzejas krājumiem interesējas bibliotēkas apmeklētāji, sapratām, ka visai bieži tiek jautāts pēc liriskiem motīviem, kas būtu veltāmi kāzām, kāzu gadadienām un tamlīdzīgi. Bija absolūti skaidrs, ka dzejas krājums ir jāveido par mīlestību, jo par mīlestību mūsu novada autoriem arī ir visvairāk dzejoļu. Domājot par šī krājuma veidošanu, uzrunāti tika visi mūsu autori, kuri interesējās par šo iespēju iesaistīties, jo tas nav nekāds noslēpums, ka krājuma izdošana ir saistīta ar pašu finansējumu. Tieši tāpēc krājumā ir ievietoti divdesmit autoru dzejoļi,” stāsta dzejoļu krājuma sastādītāja Gulbenes novada bibliotēkas lasītāju apkalpošanas nodaļas vadītāja Iveta Krūmiņa. Viņa ir gandarīta, ka literātu pulkam ar saviem dzejoļiem ir pievienojušās arī divas jaunas autores par kurām līdz šim nav bijis informācijas. Tā ir Maruta Liepiņa un Astrīda Baldone, kura krājumā izvēlējusies uzvārdu Eglīte.

Izvēlēties nenācās viegli
“Mīlas lirikas krājums ir dāvana visiem cilvēkiem, kuri mīl, ir mīlējuši un vēl mīlēs,” piebilst I.Krūmiņa.

Emocijām pārpilnus dzejoļu šim krājumam ir rakstījuši mums jau zināmi literāti, piemēram, Arvis Degums, Daiga Kalinka, Ivars Strautiņš, Ramona Ruņģe, Irisa Puidze, Inese Tora, Uldis Ilva, Velta Ivanova, Ilona Vītola, Sarmīte Zviedre, Inta Aizkalniete, Evita Lūse Inese Tirzīte, Aivars Osis, Ivars Strautiņš, Madara Beķere, Iveta Krūmiņa un Vilis Grasis. Autori mīlestību saskata un saklausa gan pavasarīgās un rudenīgās noskaņās, ievziedu laikā un vakara blāzmā, vālodzes saucienā pēc lietus un pa mākoņu pastu saņemtā vēstulē, mīļa cilvēka roku glāstā un smaidā, rūpju rievās un sirmajos matos.

Grāmatas veidotāja atzīst, ka dzejoļu izvēle bijusi diezgan sarežģīta, jo pirmā iecere bijusi veidot dzejoļu izlasi tikai no pašiem labākajiem darbiem. Tam iebilduši darbu autori, sakot, ka viņu dzejoļi jau ir publicēti dažādos kopkrājumos. Savukārt dzejnieki, kuriem jau ir izdoti pašiem savi dzejas krājumi, vēlējušies, lai mīlas lirika ieskanētos jaunos vārdos un domās. Tas mudinājis minēto krājumu veidot no jauniem līdz sim nekur nepublicētiem dzejoļiem. I.Krūmiņa centusies dzejoļus izraudzīties un sakārtot tā, lai tie būtu piemēroti dažādu paaudžu cilvēkiem un dzīves gadījumiem.

Sajūtu terasē – divas reizes
“Novada svētkos mums šī krājuma prezentācijai uz Sajūtu terases kopā ar Gulbenes mūzikas un mākslas skolu ir atvēlēti divi laiki. Mūsu laiks ir no pulksten 17.00 līdz 18.00 un no pulksten 19.00 līdz 20.00. Svētku apmeklētāji var izvēlēties sev piemērotāku laiku, kad baudīt dzeju. Mūsu dzejas uzvedumā svētkos piedalīsies tikai desmit autori. Šobrīd mēs piestrādājam pie tā, lai izskatītos piemēroti videi un viduslaiku gaisotnei, kas valdīs viduslaiku tirgū. Tāpēc šujam kleitas un piedomājam pie ārējā izskata. Tad jau redzēsim, kā mums tas būs izdevies,” saka I.Krūmiņa. Viņa piebilst, ka tirdzniecībā pārāk daudz jaunā dzejas krājuma eksemplāru nebūs, jo krājuma izdošanu ir apmaksājuši paši autori. “Ja nu kāds eksemplārs paliks pāri, tad novada svētkos tos varēs iegādāties,” piebilst Iveta.

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide