Pandēmija nespēj apslāpēt kultūru Gulbenes novadā

Lai kultūra neapstātos šajos pandēmijas apstākļos, kultūras darbiniekiem nākas likt lietā iztēli un pieejamos resursus, lai katru kultūras aktivitāti padarītu par drošu apmeklētājiem, ievērojot visus valstī noteiktos ierobežojumus un neapdraudot iedzīvotāju veselību.
Šajos apstākļos daudz tiek pielietoti dažādi digitāli risinājumi, lai drošības apsvērumu dēļ cilvēkus nepulcinātu, un pārsvarā visas kultūras aktivitātes norisinās ārā – svaigā gaisā.

Lizuma kultūras nama vadītāja Elita Dūte “Dzirkstelei” atzīst, ka, sākot ar 2020.gada pavasari, viss darbs ir bijis jāpārkārto. “Ir jāmeklē jaunas iespējas, kā turpināt darbu ārpus kultūras nama, jāpiedāvā citādāki risinājumi pasākumu organizēšanā. Piemēram, pērn Līgovakarā mēs devāmies (iespēju robežās) pie pagasta iedzīvotājiem ar “kabrioletu”, kurā muzicēja tautas muzikantu orķestris, kas jāņabērniem māju pagalmos sagādāja patiesu prieku. Pašreiz šādu kultūras piedāvājumu formu dēvē par mobilo kultūrtelpu, kuru plānojam izmantot arī šovasar, ja tas būs nepieciešams.”
Ļauj domāt, strādāt citādāk
Covid-19 pandēmija ir laiks, kad daudz kas ir jāmācās no jauna un jāuzlabo savas prasmes ar digitālajiem rīkiem arī kultūras darbiniekiem.
Stradu pagasta kultūras darba organizatore Alise Rubene-Dūne “Dzirkstelei” atzīst, ka šajos apstākļos darbs turpinās pavisam citādāk nekā iepriekš un vislielākās izmaiņas ir jūtamas tajā, ka nav iespēja satikt cilvēkus vairs klātienē un rīkot tradicionālos kultūras pasākumus. Taču viņa piemin, ka šis laiks ir bijis labvēlīgs, lai uzlabotu savas digitālās prasmes, kā arī domātu un veidotu citādākus pasākumu formātus.
Savukārt Stāmerienas kultūras nama vadītāja Gaida Vīksniņa “Dzirkstelei” pauž, ka darbā tāpat saglabājas ierastā atskaišu rakstīšana un kultūras kartes aizpildīšana. Taču viņa uzsver, ka pandēmijas apstākļos daudz vairāk ir jāpadomā, kā cilvēkos radīt prieku un svētku sajūtu, lai viņi būtu iesaistīti dažādās darbībās. “Piemēram, es aicināju cilvēkus nesadedzināt Ziemassvētku eglītes un “WhatsApp” puķuzirņu sēklu iegādi, kā rezultātā vasarā rīkosim ziedu izstādi. Šajā aktivitātē piedalījās 14 dāmas, un uz Stāmerienu atceļos vismaz 46 puķuzirņu šķirnes. Uz Valentīndienu būs pārsteigums Stāmerienas pils parkā pie mīlestības ozola, tur varēs dzirdēt romantisma laikmeta dzeju un būs iespēja nofotografēties.”
Cilvēki kļuvuši atsaucīgāki
Aptaujātie kultūras darbinieki atzīst, ka Covid-19 laiks nav ietekmējis cilvēku ieinteresētību. Varētu teikt, ka cilvēki ir kļuvuši vairāk atsaucīgāki nekā pirms tam. “Esmu pārliecināta, ka šajā laikā cilvēki ir kļuvuši aktīvāki, labprāt piedalās virtuālajās aktivitātēs un interesējas par notiekošo. Labprāt fotografējas pie āra rotājumiem, bet ir atbildīgi un nepulcējas. Domāju, ka šis laiks ir grūtāks vecākajai paaudzei, jo viņi ir riska grupā un ne visiem ir tuvinieki, ar ko komunicēt un kas var palīdzēt ar jaunajām tehnoloģijām,” savu viedokli “Dzirkstelei” pauž Druvienas kultūras nama vadītāja Valda Putene.

Arī E. Dūte “Dzirkstelei” min, ka, pateicoties iedzīvotāju atsaucībai un saprotošajai attieksmei, kopīgiem spēkiem ir izdevies realizēt divus lielus projektus. “Pirmais bija Lizuma skulptūras “Tautumeita” atjaunošana un tās apkārtnes labiekārtošana, šajā pasākumā piedalījās apmēram divi simti cilvēku. Otrais – noorganizējām akciju “Neparastās Ziemassvētku eglītes”. Šinī akcijā atbalstu saņēmām no Lizuma pagasta iestādēm, uzņēmumiem un ģimenēm. Abi šie projekti guva rezonansi, pozitīvas atsauksmes ne tikai mūsu novadā, bet visā valstī,” saka Elita.

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide