Par godu Latvijai atklāj vietējo amatnieku un rokdarbnieču izstādi 3

Šodien Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejā svinīgi tika atklāta lietišķās mākslas un amatniecības izstāde „Rotā un rotājies par godu Latvijai”. Izstādes vadmotīvs ir Latvijas simtgades svinības, kā svētku krāsu akcentējot balto krāsu.

Atklājot izstādi, muzeja direktore Valda Vorza uzsvēra, ka Latvijas simtgades gadā ir ļoti svarīgi katram padomāt par to, kas mēs esam, kāpēc mēs esam, kāpēc mums ir valsts un kā mēs šo valsti varam stiprināt. “Arī šodiena nozīmē tikai un vienīgi to, ka mēs stiprinām savu Latvijas valsti, mēs stiprinām atziņu, ka mēs esam svarīgi valstij un mums ir svarīga mūsu Latvijas valsts. Varat man ticēt - dzīve nav viens mirklis, kā visi saka. Dzīve ir kaut kas ļoti garš un ļoti ilgs. Tās ir mūsu vecvecmāmiņas, vecvectēvi, tie ir nākotnes bērniņi, kuri dzimst mūsu ģimenēs un varbūt kādreiz ar ļoti lielu lepnumu stāstīs par galdautu, tautas tērpu, varbūt par kokli. Mēs esam tādā nepārtrauktības ceļā. Šīs lietas, kuras mēs protam, ar kurām mēs lepojamies, par kurām stāstām un tagad goda vietā liekam, ir tas, kas ir Latvijas valsts, un mēs tur esam,” sacīja V.Vorza. Viņa pateicās muzeja darbiniekiem par brīnumaini skaisto izstādes iekārtojumu, par milzīgo rūpību, ar kādu viss tika darīts, un brīnišķīgo rezultātu. V.Vorza izteica arī nožēlu par to, ka šajā pasākumā nebija ieradies neviens no domes vadības. “Tas mani nedaudz pārsteidz un rosina pārdomas,” viņa teica.

Izstādē var aplūkot lakatus, villaines, jostas, galdsegas, koka un keramikas traukus, sveces, svečturus, glāzes, krūzes, pērļu vainagus, cimdus, zeķes, sedziņas, tautas tērpus un pat tamborētu saulessargu, kas tiek lietots arī ikdienā. Darbus iesnieguši: kolektīvs “Rožceliņš”, Stradu pagasta radošā studija “Magone”, Lizuma amatnieku kopa “Laipa”, “Atspolīte”, interešu grupa “Rasa”, Lejasciema rokdarbu kopa, Tautas lietišķās mākslas studija “Sagša”, Stāmerienas pagasta aušanas un rokdarbu kopa “Saulessvece”, Galgauskas lietišķās mākslas pulciņš “Dzīpariņš”, Beļavas rokdarbu kopa “Dzīpariņš”, Ozolkalna lietišķās mākslas pulciņš, Druvienas pagasts, kā arī Evita Zālīte, Līva Ejuba, Maiga Ilvese, Ulaiga Ilvese, Līga Langrate, Irita Lukšo, Vera Mika un Ilze Šulja.

Gulbenes novada domes vecākais konsultants kultūras jomā Svens Renemanis teica paldies amatniekiem par brīnišķīgajiem darbiem. “Mums ir jābūt ļoti lepniem, ka atklājam šo simtgades svētku mēnesi kā pirmie novadā. Milzīgs paldies arī novada domes vārdā. Apskatot šo izstādi, rodas tāda kā iedvesma no bagātās krāsu daudzveidības un var redzēt, cik baltais var būt dažāds. Un šie spilgtie tautastērpi paliks vēsturē, un tā ir mūsu bagātība,” teica S.Renemanis.

Ņemot vērā to, ka šis ir Latvijas simtgades mēnesis, viņš aicināja visus turpināt šos svētkus svinēt līdz pat 18.novembrim un adīt rakstainus, krāsainus cimdus, dāvināt citiem, lai mēs sagaidītu 18.novembri siltumā.

Atklāšanas pasākumu ar dziesmām emocionālāku darīja koklētāja Aisma Valtera no Druvienas. “Esmu viena no tiem latviešiem, kas tautas spēku un dzīves gudrības smeļas tautas mantojumā, dziesmu krājumā, atstātajos darbos. Arī pilnīgā tumsā mēs vienmēr varam rast gaišu ceļabiedru un galu galā rast to drosmi un spēku iet pa tumšiem un neizdibināmiem ceļiem,” viņa teica.

Izstāde “Rotā un rotājies par godu Latvijai” muzejā būs skatāma visu novembri, bet sestdienās notiks meistarklases, kurās aicināts piedalīties ikviens interesents.


Pievieno komentāru

Komentāri 3

Es arī

Esmu rokdarbniece, tikai es gan nevaru tikt darba laikā uz tādu pasākumu. Skatos daudz pazīstamu,kam būtu jāstrādā,ja notika 1novembrī. Vēl saprastu kultūras darbinieki vai pensionāri,bet strādājošie?

pirms 2 gadiem, 2018.11.02 10:16

Kur citi tur es arī

Paliek iespaids, ka tikai pensionāri un bezdarbnieki var piedalīties. Žēl gan... līdz pensijai vēl tālu.

pirms 2 gadiem, 2018.11.02 13:24

Mēs

Ja Jūs cienījamās dāmas esat strādājošās, tad jautājums - Vai komentāru rakstīšana ietilpst Jūsu darba pienākumos?

pirms 2 gadiem, 2018.11.02 16:20

Kultūra un izklaide