Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Par izrādi “Meistars un Aleksandra” Gulbenē

Radošā apvienība “Piektā Māja” sadarbībā ar Nodibinājumu “Mūzikas un mākslas atbalsta fonds”, Gulbenes Mākslas skolu un Gulbenes kultūras centru 2019. gada 17.oktobrī plkst. 18.00

gulbeniešiem piedāvā jaunu iestudējumu izrāžu ciklā par Latvijas māksliniekiem

Meistars un Aleksandra”.


Līdz šim Gulbenē ir bijušas skatāmas vairākas izrādes par māksliniekiem - “No Rozentāla līdz Rozentālam” un “Padegs un Padegs”. Savukārt 2018.gada februārī mākslinieka Voldemāra Irbes 125 jubilejas atceres pasākumus Gulbenē ievadīja iestudējuma “Zibeņu domas. Irbīte” pirmizrāde ar Juri Bartkeviču baskāja Irbīša lomā. Iestudējumiem raksturīga radoša, neordināra pieeja, savdabīga forma un skatījums uz mākslinieku personībām.

Šoreiz stāsts ir par gleznotāju Aleksandru Beļcovu (1892-1981) un mākslinieku Romanu Sutu (1896–1944), unikālu radošu personību, kura erudīcija, spriestspēja, mākslinieciskais potenciāls un neizsīkstošais entuziasms pārsteidza laikabiedrus. Rakstnieks Anšlavs Eglītis par R. Sutu rakstīja Viņš bija iemiesota pašapziņa, vienmēr neizsmeļamas enerģijas pielādēts, pilns beznoteikumu optimisma, fantastisku plānu un mežonīgu cerību un – vienmēr kāvās ar naudas badu.” Gleznotājai A.Beļcovai ir bijusi raksturīga pozitīvi kosmopolītiska attieksme pret lietām un parādībām, viņa ir košs piemērs emancipācijas vilnim, kuru atnesa 20. gadsimts. Ukrainā, Čerņigovas guberņā, dzimusī skaistā krieviete, kura uzauga starp ikonām, kā latviešu mākslinieka Romana Sutas līgava 1919. gadā pārcēlās uz dzīvi Rīgā. Viņa atbrauca no Petrogradas, kur virmoja avangarda kaislības un dzeju lasīja Anna Ahmatova, Aleksandrs Bloks, Vladimirs Majakovskis un Sergejs Jeseņins un kur viņa studēja Brīvajās mākslas darbnīcās pie izcilā avangarda pārstāvja Natana Altmaņa. Ar savu vīru Romanu viņa vislabāk sapratusies “mākslas lietās”. “Ir vērts ciest, ja tas, kādēļ to dari, ir liela personība,” viņa esot teikusi savai meitai. “Tad, kad mums ar Romanu reizēm sanāca pastaigāties pa Rīgas ielām, man bija bezgala daudz atklājumu, jo viņš visu redzēja ne tā kā līdzcilvēki.”


Par izrādi


Nodibinājums „Mūzikas un mākslas atbalsta fonds” jau vairāku gadu garumā sadarbojas ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju, īstenojot ciklu „Kolekcija. Viencēlieni. Klasiķi pirms klasikas.” par izciliem Latvijas māksliniekiem. Ir īstenotas izrādes „Pauļuks. Rāmji”, „Parīze – Rīga Parīze” (Rūdolfs un Elvīra Piņņi) un „Padegs un Padegs” , „No Rozentāla” un „Zibeņu domas. Irbīte.”

2018.gada beigās un 2019.gada sākumā LNMM galvenajā ēkā Valdemāra ielā, izstāžu zālē „Arsenāls” un Romāna Sutas un Aleksandras Beļcovas memoriālajā muzejā-dzīvoklī norisinājās izstāde „Portrets Latvijā, 20.gs.”, kuras laikā Rīgā dažādās vietās tika parādītas visas iestudētās cikla izrādes kā savdabīgi Pauļuka, Padega, Skulmes, Piņņu, Rozentāla un Irbītes „portreti”.


Bet 2019. gada sākumā tika pirmizrādīts cikla jaunākais iestudējums par gleznotāju Aleksandru Beļcovu - MEISTARS UN ALEKSANDRA.


Dramaturģe: Inga Ābele


Režisore un scenogrāfe: Ināra Slucka


Aktieri: Zane Dombrovska un Jānis Kronis


Videomākslinieki: Uldis Jancis, Toms Zeļģis un Elīna Matvejeva


Kopš pirmizrādes 6.februārī, iestudējums ir piedzīvojis vairākas izrādes Rīgā dažādās norises vietās – E. Smiļģa Teātra muzejā, LR 1.studijā un Dailes Teātra Kamerzālē.


Izrādē dramaturģe un režisore pamīšus stāsta par Aleksandras Beļcovas radošo darbību un viņas un viņas vīra mākslinieka Romāna Sutas attiecībām, kas ir neatraujama mākslinieces emocionalās dzīves sastāvdaļa un tādejādi ietekmē arī Aleksandras radošo darbību. Kaisla mīlestība mijas ar tikpat kaislīgiem strīdiem. Romāns Suta bija Aleksandras vīrs, skolotājs un iedvesmotājs. Viņiem nebija viegli būt kopā, bet arī neiespējami nemīlēt vienam otru. Un tam visam centrā intensīva mākslas radīšana, tostarp leģendārās porcelāna darbnīcas “Baltars” izveidošana. Izrādei cauri vijas arī 20.gs. sākuma vēstures notikumi līdz pat Otrajam pasaules karam, kas tieši ietekmēja mākslinieces dzīves ceļu.


Informācija par projekta komandu


Projekta idejas autors un galvenais īstenotājs ir nodibinājums „Mūzikas un mākslas atbalsta fonds” un projekta vadītāja Laila Baumane, kura jau kopš 2008. gada producē teātra izrādes un ieguvusi ievērojamu pieredzi šajā jomā.


Izrādes tapšanu īstenoja „Meistars un Aleksandra” radošā komanda -rakstniece un dramaturģe Inga Ābele, režisore un scenogrāfe Ināra Slucka, aktieri Zane Dombrovska un Jānis Kronis, videomākslinieki Uldis Jancis, Toms Zeļģis un Elīna Matvejeva. Skaņu mākslinieks Gints Rutks.


Projekta konsultante - R.Sutas un A.Beļcovas muzeja vadītāja Nataļja Jevsejeva.

Projekta tehniskais atbalsts - skaņas un gaismas kompānija MD grupa, SIA “No manis”, gaismu mākslinieks Rauls Lorencis un skaņas un video tehniskais nodrošinātājs Miks Zelmenis.

Izrādes izbraukuma versijā piedalās aktieri Zane Dombrovska un Jānis Kronis, izrādes video nodrošina Elīna Matvejeva, tehnisko uzbūvi un nobūvi un gaismas un skaņas nodrošinājumu Rauls Lorencis un Miks Zelmenis. Producente Laila Baumane.

Izrādi “Meistars un Aleksandra” Gulbenē rīko Radošā apvienība “Piektā Māja” sadarbībā ar Gulbenes Mākslas skolu un Gulbenes kultūras centru, finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide