Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pededzes svētki apbur ar neuzspēlētu sirsnību 7

Apmēram 2000 dalībnieku sestdien no pulksten 12.00 līdz svētdienas 3.30 pulcināja svētki "Atceries Pededzes krastus", kas notika Litenē. Piedalījās arī ciemiņi no citām apdzīvotām vietām, kurām cauri plūst Pededzes upe, - no Stradiem, Malienas, Jaunannas, Mālupes, Pededzes, Rugājiem un Lubānas. Svētki beidzās ar palšu koncertu, ko sniedza dažādu pagastu pašdarbnieki, un zaļumballi kopā ar grupu "Velves". Vairāk foto šeit.

"Sajūta svētkos bija ļoti laba. Patika vienkāršība un tajā pašā laikā arī dažādība, kas valdīja Litenē. Tie tiešām bija svētki ģimenēm. Nebija nekādas pārspīlēšanas. Bija svētki tiem, kurus vieno kopīga upe. To varēja sajust arī koncertā, kurā uzstājās ciemiņi no citiem pagastiem, kuriem cauri plūst Pededze. Bija jūtama pašatdeve, lepnums un piederības sajūta visos, kuri piedalījās svētkos. Mēs kļuvām visi par vienu piepildītu dienu bagātāki," "Dzirkstelei" saka svētku dalībniece, Gulbenes Tautas teātra aktrise Anita Birzniece, kura Litenē iejutās Rembēnu saimnieces lomā.  

Svētku īpašo, laucinieciski pilnasinīgo sajūtu kāpināja pļaušanas sacensības, kurās iesaistījās 29 cilvēki, kā arī galvenā tiesnese Daiga Gargurne pļāva ārpus konkursa. Jaunākā pļāvēja bija Dārta Cigle no Litenes (10 gadi), vecākais pļāvējs - Jānis Upītis no Skrīveriem (vairāk nekā 70 gadus vecs). Uz pļaušanas sacensībām 22 cilvēku komanda bija atbraukusi no Pļaviņām.

 

Par kulmināciju svētkos kļuva pašdarināto peldlīdzekļu izbrauciens pa Pededzi. Piedalījās 13 plosti. "Visi izcēlās ar tik vienreizēju izdomu, ka netika noteikti uzvarētāji. Katra plosta autoram tika balva savā nominācijā," "Dzirkstelei" stāsta Litenes tautas nama vadītāja Maija Leimane.

"Nemaz necerējām, ka viss, ko bijām ieplānojuši, izdosies," "Dzirkstelei" atzīstas Litenes pagasta pārvaldes vadītājs Vilnis Lapiņš. Svētku rīkošanas laikā esot licies, ka vairāk gan tik liela pasākuma organizēšanu uzņemties negribēsies. Taču pēc svētkiem gandarījums bijis liels. Un tas arī spārnojis plānot nākamos Pededzes svētkus Litenē jau nākamajā vasarā.

 

"Ja cilvēkiem patika, ir jāiet tālāk, nedrīkst apstāties. Labosim pieļautās kļūdas. Uzstādīsim jaunus rekordus. Ir jau daudz jaunu ideju, arī par to, kādus plostus varēsim redzēt nākamajos svētkos. Ja būs liela interese, mēģināsim jau nākamvasar atkal rīkot šādus svētkus," saka V.Lapiņš. Viņš slavē kolēģus, kas lieliski pastrādājuši aizvadīto svētku organizēšanā. "Kopā strādāja laba komanda. Nāca kopā ārpus darba laika, daudz ko darīja bez samaksas. Pašiem gribējās, lai svētki izdodas. Tāpēc arī daudzi nāca palīgā," vērtē V.Lapiņš.

 

Ideja par Pededzei veltītu svētku rīkošanu esot iesākusies ar domu, ka atkal jārīko pļaušanas sacensības Litenē.

 

"Pirmās pļaušanas sacensības Litenē notika 2000.gadā. Rēķinājām, ka no tā laika ir pagājuši 12 gadi un jāatjauno šī tradīcija! Ar šādu iniciatīvu klajā nāca biedrība "Ceriņzieds". Tika sagatavots projekts, kas guva finansiālu atbalstu ar biedrības "Sateka" starpniecību. Līdz ar to bija stimuls attīstīt svētku ideju tālāk," svētku rīkošanas vēsturi klāsta V.Lapiņš.

Pievieno komentāru

Komentāri 7

Nav jau humpalu veikals, kurā dzīvo tikai (BUL.......)

pirms 7 gadiem, 2012.07.25 09:58

litenietis

Pasākums, kurš tiešām izdevies. Paldies visiem organizatoriem.

pirms 7 gadiem, 2012.07.24 09:55

Skaista vieta un sirsnīgs pasākums, īsts lauku šarms te bija - bez steigas , bez popsīguma, mazliet neveikls reizēm, bet tas piederas pie latviskuma labākajā nozīmē ! Paldies !

pirms 7 gadiem, 2012.07.23 20:37

paldies

Mīļš paldies visiem, kuri iegudlīja savu laiku, enerģiju, izdomu un resursus tik jauku svētku sarīkošanā, kas priecēja ne vien liteniešus, bet ikkatru, kurš apmeklēja pasākumu kaut uz mirkli. Visiem bija iespēja iesaistīties kādā aktivitātē. Bet, ja nevēlējās, varēja mierīgi klausīties mūziku, vērot notiekošo radošajās darbnīcās, sportiskajās aktivitātēs vai laivot un baudīt brīnišķīgo ainavu Pededzes krastā. Litenieši ir bagātāki ar vēl vienu tradīciju (jācer, ka tā tas būs).

pirms 7 gadiem, 2012.07.23 18:51

Kultūra un izklaide