Pļaujas svētkos iesaistās gulbenieši

Pļaujas svētkos Ates dzirnavu muzejā, kas atrodas gandrīz uz Alūksnes un Gulbenes novada robežas, pagājušajā sestdienā kā ierasts varēja sastapt gan abu novadu, gan arī tālāk braukušus svētku dalībniekus. Pirmo reizi svētku režisore bija Tirzas kultūras nama vadītāja Alda Alberte. Vairāk foto šeit.

"Tā ir Dieva dota vieta, kas jāsaglabā nākamajām paaudzēm. Viktors Ķirps un viņa atbalstītāji ir veikuši unikālu darbu, izveidojot vienīgo šādu muzeju valstī. Tagad tas tiek turpināts. Svarīgi, ka muzejā iespējams ne tikai redzēt, bet arī darboties, liekot atdzīvoties darbarīkiem un lauksaimniecības iekārtām. Ģimenes ar bērniem var ielūkoties savu vecvecāku jaunībā. Ar patiesu ieinteresētību viņi kala, mala, kūla ar spriguļiem un visur klāt bija Tirzas jauniešu teātra dalībnieki, kuri intervēja amatniekus un apmeklētājus," stāsta A.Alberte.


Pļaujas svētkos ir īstais laiks ielūkoties senās lauku sētas mantojumā. V. Ķirps uzskatīja, ka svēts pienākums ir nodot no paaudzes paaudzē darba tikumu.

 

"Manuprāt, svētki izdevās jauki. Tie bija citādi, nekā ierasts. Svētku vadītājiem bija senajai lauku sētai piemēroti tērpi. Gribējām veidot latvisku vidi, tāpēc Apes floristes no ziediem izveidoja Jumja zīmi, kā arī improvizētus ziedu sētas fragmentus," vērtē muzeja vadītāja Natālija Pomerance.


Viņa informē, ka jau trešo gadu svētku rīkošanā sadarbojas ar Gulbenes Tautas lietišķās mākslas studiju "Sagša", kuras dalībnieces šoreiz demonstrēja šaļļu grābekļošanu.

 

"Šī nodarbošanās sevišķi labi iekļāvās svētkos, kuros grābeklis bija goda vietā. Pļaujas svētki iezīmē vasaras beigas, kad raža ir savākta. Turklāt pēc ilgāka pārtraukuma tika darbināta kuļmašīna. Ar to strādāja Balvu novada Medņevas folkloras kopas dalībnieki, kuri pārzina šo darbu. Mūsu pusē tādu cilvēku gandrīz vairs nav. Tikai kalncempiete Līvija Stūrstepa laida iekšā labību kuļmašīnā," skaidro N.Pomerance.

 

Viņa secina, ka bija izdevies piesaistīt amatniekus un māksliniekus, tautas lietišķo mākslu studiju dalībniekus, folkloras kopas un mājražotājus, bet apmeklētāju varēja būt vairāk.


"Viktora Ķirpa dzīvesbiedre mums atzina, ka šādi Pļaujas svētki nav sen bijuši. Viņa 20.Pļaujas svētkos jutusies labi," saka A.Alberte.

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide