Rīgas zooloģiskais dārzs: kristīs ronēnu un runās par piekrastē sastaptiem roņu bērniem

3. martā plkst. 12.00 Rīgas Zoodārzā pie Roņu baseina notiks vārda došanas svinības mazajai roņu meitenei, kura šī gada 28. janvārī piedzima zoodārza roņu mātei  Kristai. Tā kā mazulīte ir krietni apvēlusies un nomainījusi balto pūku kažoku pret pieaugušā tērpu, tad ir laiks viņai dot vārdu. Vārdu izdomāt tika aicināta Ventspils pilsēta, kas jau devīto gadu atbalsta roņu turēšanu Rīgas Zoodārzā.

Bet, ko darīt un ko nedarīt, ja liedagā ir sastapts roņu mazulis? Kā rīkoties pareizi , lai nenodarītu tam pāri? Par to atbildes ir sagatavojuši Dabas aizsardzības pārvaldes speciālisti. Pasākuma laikā Zoodārzā tiks prezentēta informatīvā kampaņa: “Uzmanību – roņi!”

Pēc siltām ziemām  martā un aprīļa sākumā Rīgas līča piekrastē nereti ir atrodami novārguši roņu mazuļi, kas iznākuši krastā sildīties. Ieraugot šādu “bēdubrāli” rodas liela vēlme palīdzēt. Un vislabākā palīdzība ir atstāt viņu krastā, paņemot suni pavadā un informējot par atradumu Dabas aizsardzības pārvaldes speciālistus.  Viņi vislabāk spēs novērtēt turpmākās darbības un nepieciešamības gadījumā dzīvnieku nogādās zooloģiskajā dārzā. Pašiem ronēnu pārvietot aizliegts!

Pēdējo divdesmit gadu laikā zoodārzā nonākušo ronēnu skaits tuvojas simtam. Pērn tika atvesti 10 pelēko roņu bērni un viens pogainais ronis. Lielākais vienā pavasarī atvesto skaits bija 16 mazuļi. Pārsvarā tie ir novārguši un savainoti. Pateicoties zooloģiskā dārza darbinieku pūlēm, lielu daļu “bēdubrāļu” izdodas izbarot mākslīgi. Daļa izaugušo roņu nonāk citos zooloģiskajos dārzos vai okeanārijos, savukārt pārējie tiek atlaisti brīvībā Baltijas jūrā. Jūras piekrastē nokļuvušo ronēnu izbarošanu Rīgas Zoodārzā jau devīto gadu atbalsta Ventspils pilsēta.

Zoodārza slavenajam aktierim un vasaras barošanas demonstrāciju zvaigznei roņu tēvam Puikam, kurš arī pats pirms 19 gadiem tika atrasts pludmalē, šis ir trešais sekmīgi augošais pēcnācējs. Divi iepriekšējie, Puikas sadarbībā ar mātīti Ezi, saules gaismu ieraudzīja 2004. un 2008. gada agrā pavasarī. Pirmais pēcnācējs bija meita vārdā Apolonija, savukārt otrais bija puika Puzis. Vārdu ronēnam Puzim izvēlējās Ventspils aktīvākie iedzīvotāji.

Video sižets par laimīgo ģimeni skatāms šeit: https://youtu.be/fF4kF847xtA

Baltijas jūrā mīt trīs sugu roņi, no kurām divas ir satopamas arī mūsu piekrastē.

Visbiežāk sastopams ir pelēkais ronis. Tas ir augumā lielākais Baltijas jūras ronis. Aukstās ziemās mātītes mazuļus laiž pasaulē uz ledus. Tur tiem ir liela platība un maza savstarpējā konkurence. Mazos nomaldījušos ronēnus šādos gados ļoti reti var sastapt Latvijas “lielās jūras” piekrastē no Kolkas līdz Papei, kā arī tālāk uz dienvidiem Lietuvas teritorijā. Rīgas līcis parasti ir aizsalis. Siltās ziemās, kad ledus ir maz un līcis nav aizsalis roņu mātēm mazuļi jālaiž pasaulē Igaunijas neapdzīvotajās salās vai uz tuvumā esošā ledus. Tur konkurence ir lielāka ierobežotās platības dēļ. Pūšot spēcīgiem ziemeļu vējiem, mazie ronēni nonāk Rīgas līča piekrastē no Ainažiem līdz Kolkai.

Retāk sastopams Baltijas jūrā ir augumā vismazākais – pogainais ronis. Šī suga vairāk uzturas jūras ziemeļu daļā. Mazuļi dzimst uz ledus vai arī piekrastē.

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide