Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Rihardam Rudākam – 75

Ienācis Valmieras teātrī 1965.gadā, viņš satika cilvēku, kas iemācīja sapņot un noticēt savam talantam un varēšanai, pārkāpt pāri Veras Baļunas “ceļamaizei” un tikt pie Hamleta. Kas nekad nav ticis viņa Rīgas teātros palikušajiem kursabiedriem, starp citu. Viņš satika režisoru Oļģertu Kroderu, kurš mācēja sarunāties ieklausīties, dalīties, kopā radīt. 

Kroders viņam uzticēja Krustiņu R.Blaumaņa traģēdijā “Pazudušais dēls” 1970. gadā. Un likumsakarīgs bija turpinājums 1972. gada pirmajā Krodera “Hamletā”, kurā Rihards Rudāks nospēlēja dāņu princi. Izrāde kļuva par latviešu modernās režijas virsotni, bet galvenās lomas atveidotājā tā atstāja milzīgu nospiedumu uz visu turpmāko skatuves dzīvi. 

Būdams viens no īpašā O.Krodera un M.Ķimeles loka, viņš ir kļuvis par simbolu desmitgadei, kurā iedibinātie ētiskie un estētiskie principi joprojām notur teātra īpašo auru. Viņa zīme ir spilgts aktiera talants, inteliģence, godīgums un uzticība teātrim. Rihards Rudāks joprojām ir šīs domubiedru filozofijas, erudīcijas un pienākuma kopējs. Piecdesmit trīs skatuvei atdotos gados nospēlēts vairāk kā simts tēlu dzīves, par kurām iegūtas nominācijas un balvas, bet pats galvenais –  skatītāju uzticība un mīlestība.

Režisore Inese Mičule, kuras pēdējo gadu laikā tapušās izrādes nav iedomājamas bez Riharda Rudāka, saka: "Klusums, miers un pacietība. Manas spēcīgākās asociācijas par viņu. Kopā risinātas sarežģītas lomas, kur ļoti liela nozīme ir bijusi Riča pieredzei un sirdsgudrībai. Klusi un ar milzu pārliecību viņš kodis vaļā smagus likteņus, kas viņam jānospēlē, vairojot pārliecību, ka pozitīvā enerģija materializējas. Sveicot Tevi jubilejā, mīļo Rič, novēlu Tev ļauties. Lai spēks un enerģija. 

Rihards Rudāks turpina strādāt – pie viesrežisores Jekaterinas Polovcevas no Maskavas, kuras iestudējums – R.Bredberija "Fantočini noslēpums” – 27.septembrī Lielajā zālē atklās Valmieras teātra 96.sezonu.

Kāds meistardarbs ir cilvēks! Cik dižens prātā!
Cik bezgalīgs spējās! Cik izteiksmīgs un brīnišķīgs veidā un kustībās!
Cik savos darbos līdzīgs eņģelim! Cik saprātā līdzīgs dievībai!
Pasaules daiļums! Visas dzīvās dvašas paraugs!
 (V.Šekspīrs "Hamlets”)
Daudz laimes, Rič!

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide