Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Rīt sākas Starptautiskais Jaunā teātra festivāls HOMO NOVUS!

3.septembrī sākas Starptautiskais Jaunā teātra festivāls HOMO NOVUS, aicinot apmeklēt vairākus desmitus teātra notikumu, kas, sakārtoti četrās programmās, aptvers Rīgu no Ķīpsalas līdz jaunatklātajai Tabakas fabrikai ar epicentru Kaņepes Kultūras centrā Skolas ielā 15.

Pirmās trīs festivāla dienas piedāvā divas latviešu mākslinieku pirmizrādes, Rīgas bērnu veidotu projektu, izstādi „KRUSTpunkts: intimitāte un izrāde" un satriecošu franču mākslinieku priekšnesumu „Šis mirklis".  

Festivāla atklāšanas izrādi „Šis mirklis" septiņiem cilvēkiem un tūkstošiem priekšmetu (Jaunais Rīgas teātris, 3., 4., 5. septembris), cirka un objektu teātra mākslinieks un dejotājs Kamils Buatels ar saviem domubiedriem veidoja daudzus gadus, to laikā apceļojot dažādas valstis un dzīvojot dažādās kultūrās. Šis bagātīgais kultūrslānis gluži vai burtiskā nozīmē atrodas uz skatuves - milzīgs vecu galdu, dīvānu, gludināmo dēļu, lampu, neparocīgu trepju un dažādu salauztu sadzīves priekšmetu krāvums kalpo ne tikai kā groteska mantu kalna simbols, bet tiek asprātīgi iesaistīts mākslinieku saspēlē, sākot dzīvot pats savu dzīvi. Sarežģītā priekšmetu scenogrāfija darbojas kā dzīvs vibrējošs organisms, kas liek vienu šķērsli pēc otra, uzbrūk, apdraud un aptur trauslo cilvēku ķermeņus to pūliņos tikt uz priekšu.

 

Mākslinieki žonglē ar skatītāju noskaņojumu, ļaujot no sirds izsmieties par sadzīves komiku a la paslīdēšana un banāna mizas, lai jau pēc brīža ierautu eksistenciālās pārdomās par cilvēka determinētību pasaulē. „Tā ir nemitīga ekvilibristika tiešā un pārnestā nozīmē, kas ievelk skatītāju nebeidzamās halucināciju un dīvainību kaskādēs", izrādi raksturo teātra kritiķe Undīne Adamaite.

 

Jaunā Rīgas teātra tehniskais personāls atzīst, ka šī ir sarežģītākā uzbūve teātra vēsturē, bet pašiem māksliniekiem pieticis laiks sagādāt skatītājiem īpašu pārsteigumu - divas Rīgā tapušas instalācijas, kas no 3. līdz 5. septembrim būs apskatāmas Festivāla centra bēniņos Skolas ielā 15.


Svētdien 16:00 Ģertrūdes ielas teātrī izrādē „Katastrofu būvniecība" seši Rīgas bērni Krišjānis, Jēkabs, Roberts, Emma, Paulīne un Valters atrādīs skatītājiem nedēļu ilgušās darbnīcas rezultātu. Kopā ar vācu māksliniecēm Evu Meijeri Kelleri un Sibillu Milleri viņi no sadzīves priekšmetiem cēla katastrofas - zīmēja draudzīgos mutantus, lika izlietnēm spļaut uguni, radīja tornado, kas visu pārvērš zeltā un sudrabā - lai aicinātu mūs, pieaugušos, aizdomāties par to, kādu pasauli mēs atstāsim saviem bērniem.


 

Īpaši aicinām uz divām latviešu mākslinieku pirmizrādēm, kuras būs iespējams redzēt tikai festivāla laikā - Viestura Meikšāna „Partitūru ekosistēmai" Andrejsalas Spēkstacijā (3., 4. septembrī 19:00) un Vladislava Nastavševa „Sņeguročku" Ķīpsalas autokapsētā (4., 5. septembrī 21:00, līdzi jāņem stereo-austiņas). „Partitūra ekosistēmai" ir rotaļīga, asprātīga un emocionāli jaudīga izrāde - lekcija par skaņas lomu cilvēka evolūcijā, ko izcilā telpā - tvaika turbīnas cehā, pasniedz divi profesionāli radikāli pretēji, bet cilvēciski ļoti tuvi mūziķi - Jēkabs Nīmanis un Maksims Šenteļevs kopā ar Swedbank kora dziedātājiem. Vladislava Nastavševa „Sņeguročka" ir unikāls iestudējums reālā vidē - automašīnu vraku kapsētā Ķīpsalā, kas satriec ar vērienīgu, kinematogrāfijai tuvu vizuālo tēlu un muzikālo partitūru, tajā pat laikā runājot par vistrauslākajiem cilvēka dzīves brīžiem. Sņeguročkas lomu izrādē spēlē JRT aktrise Guna Zariņa.

 

Līdz ar pašu festivālu 3.septembrī 17:00 Skolas ielā 15 tiks atklāta septiņu instalāciju izstāde „KRUSTpunkts: intimitāte un izrāde", kas gluži maģiskā veidā apvieno visdziļāko intimitāti ar visatklātākajiem publiskuma mirkļiem, dāvājot jaunu skatīšanās pieredzi un aicinot uz sarunu, kurā ir ne tikai jāklausās, bet arī jārunā. Šīs izstādes darbi nav statiski, tajos visos ir "dzīvais" elements, un tas nozīmē, ka katra skatīšanās reize ir jauns un unikāls piedzīvojums. Izstādē piedalās scenogrāfi Monika Pormale un Reinis Suhanovs (Rīga), režisors Romeo Kasteluči (Čezena), mākslinieki Hanss Rozenstrēms (Helsinki) un Dace Džeriņa (Rīga), modes mākslinieki mareunrol's (Rīga), fotogrāfs Bohdans Holomīčeks (Prāga).

 

Festivāla informācijas un saviesīgās dzīves centrs darbojas Skolas ielā 15 katru dienu no 12:00. Biļetes nopērkamas Biļešu servisā, Jaunajā Rīgas teātrī, festivāla informācijas centrā un pirms izrādēm.

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide