Sajūsmā par dalību festivālā “Baltica 2015”

Arī Daukstu pagasta folkloras kopa “Līgo” un pirts noslēpumu zinātāja Valda Vītola no Galgauskas, kā arī Lizuma amatnieku kopa “Laipa” pagājušās nedēļas nogalē kuplināja starptautiskā folkloras festivāla “Baltica 2015” pasākumus Rīgā un Rēzeknē.

“Mums nebija jāpiedalās koncertos kā Druvienas “Pērlim”, taču festivālā piedalījāmies un guvām neaizmirstamus iespaidus,” “Dzirkstelei” saka folkloras kopas “Līgo” dalībniece Rudīte Vaice, kura ir šā kolektīva dibinātājas Ineses Stalidzānes māsa. Kolektīvam būs jau 32 gadi. Šobrīd to vada Iveta Golovača.

Piektdien, 17.jūlijā, “Līgo” Rīgā piedalījās novadu sadziedāšanās pasākumā kanāla malās pie Latvijas Nacionālās operas. “Latgales novada folkloras kopas stāvēja vienā krastā, mēs, pārējo novadu pārstāvji, - otrā krastā. Tas bija vareni,” stāsta R.Vaice. 19.jūlijā “Līgo” piedalījās svētku gājienā Rēzeknē. Pirms tam 27.jūnijā Madonā “Līgo” piedalījās festivāla “Baltica 2015” ieskandināšanas pasākumā.
V.Vītola 18.jūlijā Rīgā, Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā, piedalījās latviskajos Pirts svētkos. Viņa bija viena no seno gudrību zinātājām, kuru aicināja noturēt savu meistarklasi. Stundu V.Vītola stāstīja savu pieredzi, pirtī pielietojot pērienu ar tautasdziesmu. Stāstītais klausītājiem licis no sirds smaidīt.

“Pēriens ar tautasdziesmu ir vārda spēks, kuru es pielietoju pirtī perot. Latviskā pirts nav tikai fizisks pēriens, bet tas ir pēriens, kas iedarbojas arī uz garu un dvēseli,” “Dzirkstelei” saka V.Vītola, uzsvērdama, ka pirtī cilvēka dvēsele ar Dieviņu runājas. 

Par gūtajiem iespaidiem svētkos V.Vītola saka: “Satiku daudz pazīstamu cilvēku. Laiks bija brīnišķīgs. Bija daudz izbraukuma pirtiņu. Ļoti interesantas! Tika demonstrēti dažādi masāžas veidi. Dziedāja un dejoja folkloras kolektīvi. Padomus deva tādi gudrinieki kā Ziedonis Kārkliņš un Alvis Paeglītis. Dakteris Tereško stāstīja par zālēm, kuras varam savākt pļavā. Bija daudzpusīga informācija.” Pati esot guvusi ierosmi savai pirtij sagādāt Itālijas baltā marmora akmeņus, kas tika prezentēti pasākumā.

Savukārt “Laipa” piedalījās amatnieku gadatirgū Vērmanes dārzā. Esot piedzīvots arī grandiozs negaiss un krusa, bet jaukajai atmosfērai tas netraucējis. Lizumniešiem gandarījums, ka par amatnieku izstrādājumiem ieinteresējušies daudzi ārzemnieki, šādu informāciju Lizuma pagasta pārvalde publiskojusi sociālajos tīklos.

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide