Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Saules pilna istabiņa

Gulbenes kultūras centrā izstāžu telpa trešajā stāvā kopš piektdienas izstaro latvisku siltumu tautas lietišķās mākslas meistaru Dainas un Laimoņa Dziedātāju darinātajos darbos. Vairāk foto šeit.

"Izstāde ir bagātīga, savdabīga. Tur ir Dainas rokdarbi un Laimoņa koka darbi. Ekspozīcijā redzams, ka ģimenē daudz paveikts gada laikā, taču ir skatāmi arī gaidu gaitā iekrātie darbi. Iepriekšējā personālizstāde Dainai un Laimonim bija pirms pieciem gadiem," "Dzirkstelei" saka Tautas lietišķās mākslas studijas "Sagša" vadītāja Biruta Akmentiņa.  

Viņai ir daudz labu vārdu par Dainu, kura "Sagšā" darbojas kopš 1966.gada, un Laimoni, kurš "Sagšā" ir kopš 1968.gada. Daina ir tā, kura atgādina par tradicionālajām vērtībām rokdarbos. "Kad mēs citi nododamies eksperimentiem, viņa paliek savās noturīgajās pozīcijās un atgādina mums par uzdevumu glabāt mūsu tautas mākslas tradīcijas. Viņa ļoti pieturas pie latviskajiem rakstiem, pēta pūralādi, atrod senu dvieli un auž līdzīgu, tam klāt pietamborējot malu un tā ienesot savu akcentu. Dainai ļoti mīļi ir baltie darbi. Viņa tamborē, auž, izšuj. Viņai mīļas ir gaišas, mierīgas krāsas. Dainas būtība ir smalkums rakstu faktūrā un cilvēciskajās attiecībās," saka B.Akmentiņa.

 

Laimoni "Sagšas" vadītāja raksturo kā meistaru, kurš daudz pēta koksni, baltu zīmes, vēsturi. Viņā ir izzināšanas un atklāsmju centieni. "Viņam vienmēr ir gribējies parādīt dažādas koksnes rakstu, tekstūru," stāsta B.Akmentiņa. Meistars izstādē rāda divas pamatīgas koka pūralādes, izcili skaistu šūpulīti, kas no visām četrām debespusēm ir aizsargāts ar kokā grebtām baltu zīmēm, vairākus unikālus koka krēslus, koka svečturus, karotes, traukus, kokā darinātas baltu zīmes un daudz ko citu.

 

B.Akmentiņa īpaši izceļ autortehnikā veidotu zīmi no dažādām koksnēm, kura Laimonim tapusi lietišķās mākslas meistara, slavenā novadnieka Jūlija Madernieka ietekmē. "Laimonis darbā ar koku nekad nav bijis vieglākā ceļa gājējs. Tieši otrādi! Viņš visu paveic filigrāni," klāsta B.Akmentiņa.

 

Piektdien Gulbenes kultūras centrā notika šīs personālizstādes atklāšana, taču paši autori tajā nepiedalījās ģimenes apstākļu dēļ - mūžībā aizgājis laulātā pāra dēls. "Dziedātāju pārim šie bija gaidīti darba svētki, taču dēla zaudējums liedza viņiem piedalīties šajos svētkos," saka B.Akmentiņa.

 

Atsauksmju grāmatā izstādes apmeklētāji atstājuši daudz labu, uzmundrinošu vārdu. "Paldies par latviešu darba sīkstumu!" - ierakstījis Valtis Krauklis. Edīte Siļķēna - "Paldies par atklāto koka dvēseli, par sniegto dziesmu dvielī, par ieraudzītu pasauli krāsainībā, par sapni šūpulītī un par gaismu svečturī!" Daudzi uzsvēruši, ka Dainas un Laimiņa darbi ir unikāli, no tiem staro siltums. Gulbenieši lepojas ar šo ģimeni.

 

B.Akmentiņa piebilst, ka Dainas austais linu palags ar tamborētu malu un Laimoņa grebtās koka karotes ir atlasītas Latvijas prezentācijai izstādē, kas novembrī plānota Maskavā.

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide