“Skanošā proza” Gulbenes novada bibliotēkā

17.03.Trīs muzikāli literāru pasākumu virknē kā pirmais izskanēja “Valse Melancholique” ar rakstnieci Ingu Žoludi un komponistu Oskaru Herliņu galvenajās lomās.

Lasījums savu pirmatskaņojumu bija piedzīvojis Raiņa un Aspazijas mājā Rīgā; Ingas Žoludes stāstu "1904" par Emīlu Dārziņu un “Melanholiskā valša” tapšanu papildināja Oskara Herliņa Melanholiskais ambients – E. Dārziņa skaņdarba jauna, speciāli šim stāsta radīta interpretācija. Stāsts un melanholiskā ambienta atbalss pieskandināja pasākuma norises vietu – laulību ceremoniju zāli. Telpas un skaņas mijiedarbība bija nepārprotami maģiska, aizvedot citā laikā, ārpus laika. Paldies, kaimiņiem no Dzimtsrakstu nodaļas par telpu!

27.04. Otro “Skanošās prozas” performanci radīja rakstniece Dace Vīgante un ģitārists Reinis Jaunais.

Rakstnieces stāsts “Oda putekļiem” vēstī par divu paaudžu elēģisku pastaigu pa Rīgu. Ģitārists Reinis Jaunais šim stāstam radīja improvizētu ģitāras solo odu. Abu radošo personību kopdarbs klausītājus aizveda pārdomās par svarīgo un maznozīmīgo, par būšanu šeit un tagad, un būšanu tur un citur, būšanu vienlaicīgi vairākviet.

15.05. “Skanošās prozas” noslēgumā klausītājiem tika sniegtas nepieradinātas mūzikas skaņas apvienības “Trans-cen-den-tālē” izpildījumā un fragmenti no rakstnieces Kristīnes Ulbergas romāna “Tur”.

Romāns vēstī par pagājušā gadsimta 80. gadiem un balstās patiesos notikumos. Tā centrā ir domubiedru komūna, kas dzīvoja pēc saviem noteikumiem pašu izveidotā vidē – mājās „Vadaiņi” purvaina meža vidū Smiltenes apkaimē. Romāna fragmentu lapām plīvojot vējā, klausītāji tika ierauti mazliet haotiskā un netveramā skaņu un vārdu spēlē, ļaujot katram pašam padomāt par savu esamību un vērtību uz šīs zemes un augstu gaisā.

Nekas nesākas un nekas nebeidzas tāpat vien. Cerot, ka šī bija tikai pirmā “Skanošās prozas” sezona, idejām tiek ļauts mutuļot un nerimt, lai bibliotēku padarītu vēl skanošāku!

Projekts tapis ar VKKF finansiālu atbalstu.

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide