Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Stāmerienā svin Masļeņicu

Stāmerienā trešdien vietējos ļaudis Masļeņicas atzīmēšanai kopā pulcināja Irīna Sazonova. Vienlaikus viņa arī vēlējās viņus informēt par nodomu gatavot grāmatu, kurā tiktu vēstīta Stāmerienas Svētā Aleksandra Ņevska pareizticīgo baznīcas atjaunotne.

Pasākuma dalībniece Marina Patmalniece "Dzirkstelei" stāsta, ka pie pie pašu sarūpētā svētku galda kafejnīcā "Sonāte" sanāca daudzi no tiem, kas kā brīvprātīgie daudz darījuši un turpina darīt, lai dievnams būtu tīrs, apkārtne sakopta un lai baznīca justu, ka Stāmerienas cilvēki to mīl.  

"Sirsnīgi izrunājāmies, dāvājām cits citam dvēseles siltumu, iededzām arī ugunskuru un simbolisko ugunij atdevām visu, no kā vēlamies atbrīvoties, sagaidot pavasara ar jaunu, pozitīvu enerģiju. Kopa apmeklējām ar pareizticīgo baznīcu, kurai ir īpaša nozīme cilvēku garīgajā apvienošanā un saliedēšanā ne tikai Stāmerienā, bet visā Gulbenes novadā," saka M.Patmalniece.

 

Masļeņica - tās ir atvadas no ziemas un pavasara piesaukšana. Šogad slāvi tradicionālo Masļeņicu (līdzīgi pavasara svētki kā latviešiem Meteņi) svin no 28.februāra līdz 6.martam. Masļiņica slāviem ir unikāli svētki pirms lielā gavēņa, kas pareizticīgajiem sāksies 7.martā. Pēdējā nedēļā pirms gavēņa uzturā vairs netiek lietot gaļa, taču piena produktus drīkst ēst, cik tīk, lai būtu sāta sajūta turpmākajām 40 gavēņa dienām. Masļeņicu svin septiņas dienas un katra no tām ir ar īpašu nozīmi.

 

Pirmajā dienā tiek sagaidīti svētki, otrajā - jauniešu tikšanās diena, trešajā - jāēd sievasmātes ceptās pankūkas, ceturtajā - lielā tautas staigāšana, piektajā - sievasmātes vakarēšana mājās pie znota, sestdiena - vakariņās pie jaunās saimnieces nāk visi radi, septītajā - visi cits citam piedod pārestības, kas pieļautas tīši vai netīši, un saka - "Dievs piedos un mēs piedosim".

 

Masļeņicā tradicionāli visi mielojas ar pankūkām, kuru forma un dzeltenā saule simbolizē Sauli. Slāvi tic - jo vairāk cilvēks šajos svētkos apēd pankūku, jo ātrāk pienāks pavasaris dabā un paša sirdī.

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide