Starpvalstu radošais projekts sniedz iespēju iepazīt itāļu rakstnieka un Stāmerienas baroneses dzīvi 1

Itālijā, Palermo Mākslas akadēmijā, no 12. līdz 16.martam notiks zinātniska konference “Il Gattopardo. Trīs vietas, viens stāsts. Palermo-Rīga-Vīne”, kuras vizuāli informatīvo ietvaru veidos  trīs valstu pārstāvji - Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA), Palermo Mākslas akadēmijas un Zigmunda Freida Universitātes Vīnē mācību spēki un studenti, informē Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļas Funkcionālā dizaina apakšnozares profesore Barbara Ābele.

Viņa stāsta, ka trīs Eiropas Savienības augstskolu sadarbība un iesaiste šinī projektā nav nejauša.

"Katrai ir sava loma - LMA pārstāv zemi no kuras ir nākusi baronese fon Volfa un allaž turējusi to savā sirdī, Palermo mākslas akadēmija pārstāv ne tikai grāfa dzimto pilsētu, bet arī notikumiem bagātā vēsturiskā romāna “Gepards” (“Il Gattopardo”) (1956) sižetā aprakstīto krāšņo Sicīlijas ainavu un romantiskas jūtas, kas risinās uz politisko norišu fona karavadoņa Džuzepes Garibaldi iegrieztajos laikmeta griežos. Savukārt tas, ka baronese Aleksandra Alise fon Volfa savā psihoanalīzes praksē bija pārliecināta Zigmunda Freida sekotāja, kalpo par iemeslu viņa vārdā nosauktās Vīnes augstskolas mācību spēku un studentu klātbūtnei kopīgajā sadarbībā," skaidro profesore.

Vizuālie stāsti infografiku un gleznu formātā stāstīs par īpašā pāra - divu spilgtu personību – itāliešu rakstnieka Džuzepes Tomazi di Lampedūzas (1896-1957) un vācbaltiešu izcelsmes baroneses no Stāmerienes, kas ir bijusi Itālijas psihoanalīzes asociācijas dibinātāja, Aleksandras fon Volfas (1894-1982) profesionālo darbību.

"Šāda konference ar zinātnisku saturu un laikmetīgu vizuālu ietvaru sekmēs starpvalstu un dažādu paaudžu saziņu. Šo divu no dažādām valstīm nākušo izcilo personību dzīves savijums un gājums sniedz spilgtus vēstījumus par Latvijas simtgades ritējumu vienlaikus ar ieskatu visas Eiropas divdesmitā gadsimta vēsturē, tas ir viens no Itālijas un Latvijas kopīgās kultūrvēstures emocionālākajiem pavedieniem,"stāsta B.Ābele.

Mākslas akadēmjas studentiem ir bijusi iespēja no 2018.gada janvāra līdz martam veikt izpēti Latvijas Nacionālajā bibliotēkā un noklausīties nozares ekspertes Astras Šmites priekšlasījumu par Džuzepes Tomazi di Lampedūzas un Aleksandras Alises fon Volfas dažādās valodās publicētajiem materiāliem. Savukārt Latvijas Valsts vēstures arhīva Dokumentu pieejamības un popularizēšanas nodaļas vadītāja Gunta Minde sniedza iespēju ielūkoties oriģinālajos dokumentos un liecībās.

"Latvijas Mākslas akadēmijas studenti un docētāji februāra beigās pirms ceļojuma uz pavasarīgo Palermo divu izcilu gleznotāju  -  akadēmijas rektora Kristapa Zariņa un Glezniecības nodaļas profesora Alekseja Naumova - vadībā devās ziemas plenērā uz sniegoto Stāmerienu," atklāj B.Ābele.

Abi gleznotāji vadīs arī meistarklases glezniecībā Palermo mākslas akadēmijā, savukārt Dizaina nodaļas Funkcionālā dizaina apakšnozares vadītāja grafikas dizainere Maija Rozenfelde un profesore Barbara Ābele vadīs informācijas dizaina darbnīca.

Meistarklases, darbnīcas un konference ir viena no Latvijas valsts simtgades norisēm, ko koordinē Latvijas Ārlietu ministrija, un ir iekļauta 2018.gada Itālijas kultūras galvaspilsētas kultūras pasākumu programmā, kas notiks Palermo.

Fakti:

* Aleksandra Alise fon Volfa (Alexandra Alice von Wolff Stomersee) ir bijusi Freida sekotāja, ortodoksāla viņa piekritēja, bijusi Itālijas psihoanalītiķu savienības līdzdibinātāja (1936), atjaunotāja (1946)  un vadītāja (1955-59).

* Džuzepes Tomazi di Lampedūza pilnajā vārdā - Dons Džuzepe Marija Fabricio Salvatore Stefano Vitorio Tomazi, Lampedūzas princis, Palmas hercogs Montekjāro barons, Torretas barons- ir senas Sicīliešu aristokrātu dzimtas pārstāvis.

* 1927. un 1931. gadā Džuzepe Tomazi di Lampedūza apciemo Aleksandru Alisi fon Volfu Stāmerienas muižā. 

* 1932. gada 24. augustā Džuzepe Tomazi di Lampedūza un Aleksandra Alise fon Volfa  salaulājās Rīgas Vissvētās Dievmātes Pasludināšanas baznīcā. 

* Lampeduzas audžudēls Džoakīno Lanca Tomazi (Giocchino Lanza Tomasi ir publicējis autobiogrāfisku stāstu par savu patēvu.

* Palermo psiholoģijas institūta docente Silvāna Mičēli ir kataloģizējusi vairāk kā 400 vēstules - Lampeduzas un Lisī (Alessandra Wolff Stomersee) saraksti - un publicējusi tās Aspi. Vēstules atklātībai nodevis Lampedūzas audžu dēls - muzikologs Džoakīno Lanca Tomazi. 

* Latvijā vairākkārt ir izdots Džuzepes Tomazi di Lampedūzas 1958.gadā izdotais romāns "Gepards". Pēdējais 2017.gada izdevums ir iznācis apgādā "Jumava". "Gepards" ir itāļu rakstnieka Džuzepes Tomazi di Lampedūzas autobiogrāfisks romāns.

* Romāns “Gepards” ir ekranizēts 1963. gadā ar Klaudiju Kardināli un Alēnu Delonu galvenajās lomās,  filmas režisors Lukīno Viskonti. Filma ieguvusi "Zelta palmas zaru" prestižajā Kannu kinofestivālā.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Pozitīva skaudība

Veicas gan tai Stāmerienai ar IZCILĀM personībām! Kaut nu jūs to visu prastu likt lietā vislabākajā iespējamā veidā, ko arī novēlu Jums un līdz ar to arī Latvijai:) Vai saprotat, ka faktiski esat Latvijas pērļu pērle un tūrisma īstā galvaspilsēta? Kļūstiet par to ne vien faktiski, bet arī REĀLI! Lai izdodas!

pirms 3 gadiem, 2018.03.06 11:59

Kultūra un izklaide