Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Tautas teātris gatavojas pirmizrādei 2

Gulbenes kultūras centrā 4.februārī pulksten 17.00 Tautas teātris aicina skatītājus uz pirmizrādi "Stigma", kas tapusi pēc rakstnieces Gundegas Repšes stāsta motīviem. Šobrīd norit spraigs lugas mēģinājumu process. "Tā ir izrāde par mums pašiem," saka Gulbenes Tautas teātra režisore Edīte Siļķēna. .

"Skaidrojošajā vārdnīcā vārdu "stigma" skaidro, ka tā ir iededzināta kauna un negoda zīme noziedznieka vai verga ādā, bet reliģiskajā - naglu brūce Jēzus Kristus un arī svēto ādā. Latīniski "stigma" ir arī ziedkopa. Lai gan patiesībā, veidojot šo izrādi, gribas domāt, ka mums šī stigma ir latvietis. Jautājums, vai mums katram šī zīme ir iededzināta? Vai šī latvietība ir noziedznieka, verga vai Jēzus zīme? Tā ir viena lugas tēma, par kuru izrādē gribu runāt kopā ar aktieriem.

 

G.Repšes stāsts skar vēl vienu būtiski tēmu - prasmi atšķirt šajā dzīvē būtisko no nebūtiskā. Kas ir šī pasaules un civilizācijas kultūra, ko mēs esam sasnieguši, vērtībā pret cilvēku savstarpējām attiecībām? Vai mēs vispār neesam aizgājuši tikai uz virspusējām vērtībām? Kas mums vispār ir svarīgi šajā dzīvē? Tā ir izrādes lielā filozofija, lai gan izrāde ir cilvēciska, kā cilvēka dzīve," stāsta E.Siļķēna. Režisore piebilst, ka skatītāju reakciju atklās pirmizrāde.

 

Būtībā lugas sižets ir vienkāršs. Deviņi cilvēki nonāk dīvainā situācijā un ceļo pa Eiropu. Kas tā ir par situāciju, to režisore neatklāj, lai saglabātu intrigu. Izrāde ir paredzēta izrādīšanai uz lielajām kultūras namu skatuvēm. Ar to gulbeniešiem būs iespējams piedalīties arī starptautiskos festivālos.

 

"Lugā latviešu versijā ir diezgan daudz G.Repšes teksta, bet izrāde ir dzīvs organisms, tāpēc pieļauju, ka mēs samazināsim tekstu līdz minimālismam, visu balstot tikai uz vizuālajām un darbiskajām izpausmēm. Latviešiem teksts lugās ir ļoti svarīgs, jo teātris bez teksta nav teātris," saka E.Siļķēna.

 

Lai pirmizrāde izdotos, kā iecerēts, režisore jau šobrīd saka paldies Gulbenes mākslas skolas pedagoģei Sandrai Dikmanei, jo izrādē ļoti daudz tiks izmantotas foto projekcijas un cits. Lugas scenogrāfija ir diezgan daudz balstīta uz foto. Tiks izmantoti arī dažādi citi efekti.

 

Izrādē darbojas vienas redakcijas darbinieki: Malle - Anita Birzniece. Viktorija - Inga Anča vai Sarmīte Viduce, Asja - Diāna Odumiņa, Jorge- Ģirts Jogurs vai Kārlis Birznieks, Pērs - Guntis Princovs, Bertrams, bijušais redaktors, pensionārs - Ivars Suseklis, Laima, klāt neesošā redaktora sieva, masiere - Baiba Magone, Jānītis, Viktorijas dēlēns - Kristers Začs un Klauss, redakcijas šoferis - Kārlis Ošs.

 

Režisora asistente ir Ineta Krastiņa, kustību konsultante - Rita Grīnfelde, gaismu un efektu operators Jurģis Kočāns.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

ES

Rīgā arī būs? Un ko teksta autore? Priecīga?

pirms 8 gadiem, 2012.01.29 22:41

Kultūra un izklaide