Tautisko deju skate: piedalīsies lieluzvedumā 25

Visi Gulbenes novada tautisko deju kolektīvi ir saņēmuši žūrijas ceļazīmi uz 15. Deju svētkiem, lai piedalītos deju lieluzvedumā "Tēva laipas". Vairāk foto šeit.

Dejotāju sniegumu divās vecuma grupās vērtēja ļoti kompetenta žūrija: Deju svētku lieluzveduma "Tēvu laipas" mākslinieciskie vadītāji Jānis Ērglis un Jānis Purviņš, svētku Goda virsvadītāja, horeogrāfe Ingrīda Edīte Saulīte, svētku virsvadītājs Rolands Juraševskis, virsvadītājas un horeogrāfes Zanda Mūrniece, Gunta Skuja, Gunta Raipala, etnogrāfe, vēstures doktore Aija Jansone. Skatē tika vērtēti vairāki dejas kvalitāti apliecinoši aspekti, piemēram, dejas zīmējuma un pamatsoļu precizitāte, mākslinieciskais izpildījums un rakstura atklāsme, kā arī muzikalitāte un ritms. Tika vērtēta arī tautas tērpa valkāšanas kultūra, dejotāju stāja, attiecības ar deju partneri un citas skatuviskajai dejai būtiskas nianses.  

Audzis mākslinieciskais sniegums

"Bija ļoti patīkami dzirdēt žūrijas vērtējumu, ka novada deju kopas gada laikā ir ievērojami augušas savā mākslinieciskajā sniegumā. Īpaši tika uzteiktas jauniešu deju kopas. Tas vien, ka četriem kolektīviem tika piešķirta augstākā pakāpe, ir labs rādītājs," saka Gulbenes novada domes Izglītības, kultūras un sporta nodaļas vecākā konsultante Edīte Siļķēna.

 

Deju skatē augstākās pakāpes diplomu jauniešu deju kopu kvalitātes B1 grupā ar 56,1 punktu ieguva Gulbenes kultūras centra deju kopa "Zelta Rūsiņš", ko vada Edīte Ķikuste. Augstāko pakāpi kvalitātes B2 grupā ieguva Stāmerienas pagasta tautas nama deju kopa "Poga", kas ieguva 50 punktus.

 

Kolektīvu vada Zaiga Mangusa. 1.pakāpes diplomu šajā grupā saņēma arī Gulbenes novada valsts ģimnāzijas deju kopa "Rūsiņš" (vadītāja E.Ķikuste), Litenes pagasta tautas nama deju kopa "Litenietis" (vadītāja Z.Mangusa), Lizuma kultūras nama deju kopa "Veiksme" (vadītāja Elita Dūte) un Gulbenes kultūras centra deju kopa "Sauleszaķis" (vadītāja Z.Mangusa). 2.pakāpes diploms tika piešķirts Tirzas kultūras nama jauniešu deju kopai "Tirza" (vadītāja Iveta Eiduka).

 

Vidējās paaudzes deju kopu kvalitātes E grupā augstākās pakāpes novērtējumu saņēma Gulbenes kultūras centra deju kopa "Apinītis" (vadītāja E.Ķikuste). 1.pakāpes diploms šajā grupā ir Lejasciema kultūras nama deju kopai "Unce" (vadītāja Ina Dambrova) un Tirzas kultūras nama deju kopai (vadītāja I.Eiduka). 2.pakāpes diploms tika piešķirts Rankas kultūras nama deju kopai "Abi labi" (vadītāja I.Eiduka) un Beļavas tautas nama deju kopai "Ega"(vadītāja Diāna Tuča).

 

Gulbenes kultūras centra senioru deju kopa "Vērdiņš" (vadītāja Dainuvīte Putniņa) kvalitātes D grupā ieguva augstāko pakāpi.

 

"Etnogrāfe A.Jansone atzina, ka dejotāji ir padomājuši arī par tērpiem, tāpēc kopumā novada dejotāji izskatās labi. Ļoti lielu aizrādījumu nebija. Nekad jau nav arī tā, ka ir pārliecība, ka tiks iegūta augstākā pakāpe, tāpēc esmu ļoti priecīga, ka "Pogas" dejotāji saņēmās un nodejoja tā, ka labāk vairs nevarēja. Manuprāt, visi kolektīvi saņēmās. Man ir liels prieks par Lejasciema vidējās paaudzes deju kopu "Unce", kas pirmo reizi ieguva 1.pakāpes diplomu, kā arī par Tirzas vidējās paaudzes dejotājiem, kas arī ieguva 1.pakāpes diplomu, nemaz nerunājot par Gulbenes kultūras centra deju kopu "Apinītis"," saka Z.Mangusa.


Anulē deju kopas sniegumu

Pirmo reizi skatē notika nebijis precedents. Žūrija par neatbilstību skates nolikumam anulēja vērtējumu Gulbenes kultūras centra vidējās paaudzes deju kopai "Ratiņš" (vadītāji Iva un Kārlis Venti). Deju kopai tika atļauts atrādīt vēlreiz savu sniegumu deju skatē, kas notiks Rēzeknē.

 

"Bija pārkāpums vienā dejā. Vienam dejotājam bija operācija kājā. Viņš nodejoja divas dejas, bet trešajai nepietika spēka, tāpēc paaicinājām talkā dejotāju no Rēzeknes, kurš bija atbraucis ciemos. Izrādījās, ka žūrijas komisijā viens no tās locekļiem bija to pamanījis. Kā varēju zināt, ka ir jāuzrāda žūrijai ārsta zīme," saka I.Venta.

 

Deju pedagoģe Z.Mangusa bilst, ka pirmo reizi tiek anulēts rezultāts. "Skates nolikumā ir norādīts, ka nedrīkst izmantot dejotājus no citiem kolektīviem. "Ratiņam" dejotājs no cita kolektīva tika pieaicināts tikai vienā dejā. Žūrijas mērķis nebija par katru cenu kāda kolektīva sniegumu anulēt. Tas bija žūrijas objektīvs skatījums uz kolektīvu," saka Z.Mangusa. Incidenta nebūtu, ja žūrijai tiktu uzrādīts iesniegums, ka kādu no kolektīva dejotājiem aizstās cits dejotājs.

Pievieno komentāru

Komentāri 25

Je

Pieiet pie žūrijas un aprunāties par situāciju... Laikam jau cieņai jabūt abpusējai. Necienīju žūriju, pretī tas pats.

pirms 7 gadiem, 2013.03.19 14:08

Solča

KKK
Nu ,protams,ka visi gribi tikt uz Deju svētkiem...Un būtībā man tiešām gribas,lai visi tiktu...Vienkārši gribas,lai tai mūsu valstī viss paliktu tā kā drusku godīgāk...Man personīgi tie punkti bija diezgan maznozīmīgi,bet tas stress,ko tās skates uzdzen...

pirms 7 gadiem, 2013.03.13 16:12

KKK

Solča
Bet sakiet lūdzu kāda jēga no pretenzijām? mērķis taču visiem viens, pēc būtības visi grib piedalīties dziesmu un deju svētkos iemācīties un parādīt to labāko.
Protams nevaru nepiekrist,ka visam ir jābūt godīgi, bet kā jau minēju tad,lai godīgi ir visur,bet nejau kādam kolektīvam tagad kaut ko noskaust un izdarīt pāri tikai tapēc,ka kāds izpalīdzēja. Nav jau žēl,lai tiek visi un viss būs labi un skaisti, vai tad ne tā?

pirms 7 gadiem, 2013.03.13 15:36

Solča

KKK
Nu tad vajadzēja rakstīt pretenzijaas arī Rīgā,var taču pēc video visus atpazīt...Nu jāpaliek taču tām skatēm godīgākām...Vai tomēr nē?

pirms 7 gadiem, 2013.03.13 15:27

A

protams visu cienu viniem baigie malaci bet nekad nesauktu zelta rusinu par labako novada kolektivu.

pirms 7 gadiem, 2013.03.13 15:17

KKK

Nepiekrītu Solča!
situācijas ir dažādas un gadās visādi, bet,ja žūrija ir tik ''godprātīga'' tad,lai tāda ir pilnīgi visur nevis tikai tur kur iegribas un tur, kur ir sakari piever acis, bet tur, kur kaut kas nepatīk iegāž pēc pilnas programmas, protams piekrītu noteikumi visiem vieni, bet ,ja jau citur arī tā dara? Jo skaidri zinu ,ka arī pie mums, vietējos Rīgas kolektīvos bij tāpat un tur jau runa bij ne tikai par vienu cilvēku,kas piepalīdzēja kolektīviem,bet par vairākiem un pat labi zināmiem arī žūrijai, bet mūsdienās pazīšanās dara savu. Tā,ka šoreiz žūrija tiešām izskatās,ka ir bijusi nelabvēlīgi noskaņota.

pirms 7 gadiem, 2013.03.13 15:15

Man prieks, ka beidzot arii no zurijas puses tika noveerteets muusu novada labaakais kolektiivs- Zelta Ruusins. Es fanoju par so kolektiivu, taa tik tureet!

pirms 7 gadiem, 2013.03.13 15:09

Solča

Ņekko nezinu par šo kolektīvu,nav nekāda ieinyeresētība kādu aprunāt,bet tas ir ideāli,ka beidzot ir bijis šāds gadījums.Nolikums ir jāievēro!Un nevajag "spiest" uz cienījamo vecumu un ārsta zīmēm!Mūsu kolektīvos arī visādi ārkārtas gadījumi,tāpat cilvēki slimo un piemēram ,Valmierā,viens kolektīvs dejoja ar 7 puišiem,informējot žūriju par situāciju,vērtējumu dabūja,uz Deju svētkiem tika...Nevajag nolikt žūriju,labāk nebūt negodīgiem...

pirms 7 gadiem, 2013.03.13 14:47

Aija

''Al'' Žēl ,ka nevariet atklāt savu patieso vārdu un tikai aiz muguras aprunājat cilvēkus. Tā vien šķiet,ka viens no tiem skauģiem, kas tika šeit komentāros jau pieminēti.
Venta kungs ir ļoti cienījamā vecumā un ar savu mūža ieguldījumu ir devis ļoti daudz ne tikai pašiem dejotājiem, bet arī izvedis pilsētas vārdu Eiropas mērogā, diez cik daudzi kolektīvu vadītāji ir spējīgi uz ko tādu? Gods un cieņa tādam cilvēkam un paldies par to,ka viņš vel savos gados spēj vadīt tik skaistu deju kolektīvu.
Ja kādam te ir jānokaunas tad tikai visiem tiem,kas nespēj cienīt šādus cilvēkus un novērtēt viņu darbu, bet ar savu skaudību cenšas sagraut citu cilvēku mūža ieguldījumu.

pirms 7 gadiem, 2013.03.13 13:37

šausmas

Cienītais/cienījamā AL! Sviests ko uzrakstīji! Viens cilvēks visam deju kolektīvam nekad nedabūtu augstāku vērtējumu!

Pasaule ir maza, no kurienes puses pūš vējš jau ir zināms :) Visu labu tiem skauģiem, viss nāk atpakaļ :)

pirms 7 gadiem, 2013.03.13 13:28

eg

al tu laikam esi tālu no pašdarbības ,sēdi kabinetā un nodarbojies ar birokrātiju.

pirms 7 gadiem, 2013.03.13 12:11

Ko nu Vents... tur jau cita priekšniece visu nosaka...

pirms 7 gadiem, 2013.03.13 10:52

Al

Dejotāj, ja negribi ievērot nolikumu tad nevajag piedalīties skatē, bet dejot mājās, mēģinājumos, koncertos. Paradokss, ka šads inteliģents cilvēks kā Vents, kas ir bijis atzīts par gada cilvēku Gulbenē, mēģina ar blēdībām iegūt augstāku vērtējumu. Kauns Ventam un arī deju kopai!

pirms 7 gadiem, 2013.03.13 10:24

dejotājs

Purviņam Jānim
Vai Jūs esiet par to, lai dejotprieks provincē saglabātos? Izskatās, ka ne... Tik birokrātiska žūrijas pieeja vērtēšanai sen nebija redzēta.
Dejotāji Ratiņā centās pēc labākās sirdsapziņas sevi nežēlojot.
Purviņa kungs, normālā demokrātiskā sabiedrībā eksistē daži cilvēcīgi jēdzieni, kā soda samērojamība ar nodarīto. šajā gadījumā sods nav samērojams. Pēc šādiem vērtēšanas gadījumiem ieguvēja nav neviena, bet zaudētāju daudz. Nevajag dejotprieku pārvērst par birokrātiju.

pirms 7 gadiem, 2013.03.12 16:44

Aija

Tik ''kompetenta'' žūrija, ar katru gadu ar vien trakāk!

pirms 7 gadiem, 2013.03.12 13:40

deju cienītājs

tā jau gan, maza pilsēta skauģu vairāk kā vajag, bet tas jau nemaina lietas būtību,ka kolektīvs vislabākais :)

pirms 7 gadiem, 2013.03.12 13:22

spk

Nevis acīga žūrija bet skauģi pašmāju kolektīvos.

pirms 7 gadiem, 2013.03.12 10:45

:)

Žēl, ka TIK acīga žūrija nebija Rīgas pilsētas deju kolektīvu skatē.

pirms 7 gadiem, 2013.03.12 10:29

Kultūra un izklaide