Tirzas un Druvienas pagasta odziņas 3

Plašu un daudzveidīgu kultūras mantojumu mums glabā Tirzas un Druvienas pagasts. Neparasti, bet šajos pagastos šūpulis kārts tik daudzām Latvijas personībām, ka būtu grūti nosaukt visas, bet noteikti jāpiemin Jānis Poruks, brāļi Egles, Jūlijs Straume, Mariss Vētra, Mirdza Ķezbere, Jānis Misiņš, Andrievs un Aīda Niedras.

Šajos pagastos atceras un augstā godā ceļ savus novadniekus, tuvāk ar viņiem iepazīstinot Druvienas vecajā skolā – muzejā un Tirzas pagasta novadpētniecības krātuves kultūrvēsturiskā mantojuma ekspozīcijā “Ziedukalnā”. Tirzā 1985.gadā saviem novadniekiem stādītā ozolu birzs un piemiņas vietas Tirzas Kancēna kapsētā apskatāmas gida pavadībā. Tirzā atrodas arī senākais Gulbenes novada dievnams – Tirzas evaņģēliski luteriskā baznīca (iesvētīta 1826.gadā), bet otrpus ceļam - Tirzas Svētavots, kas ir kulta avots jau kopš 18.gadsimta.

Tirzas pagasta novadpētniecības krātuves PSRS perioda vēstures liecību ekspozīcija, kas izvietota kādreizējās kolhoza dispečeru telpās, iepazīstina un rada priekšstatu par okupācijas režīma propagandu un sadzīvi aiz “dzelzs priekškara”. Apmeklētāju grupām tiek piedāvāts izjust PSRS laika gaisotni interaktīvās nodarbībās.

Tirzā atrodas Slēpju muzejs, kurā aplūkojamas dažādas koka slēpes, nūjas, slēpju zābaki un stiprinājumi. Kolekcijas atsevišķi eksemplāri savulaik atceļojuši no Somijas, Vācijas, Igaunijas un Krievijas. Piemājas saimniecības “Kalnāres” saimnieki ikvienu aicina izmēģināt ūdens atrakciju – kabeļveikbordu. Šī ekstrēmā sporta aktivitātes iespējamas arī ziemā, ja ir sniegs.

Bioloģiskajā saimniecībā “Avotiņi”, kas ir viena no pirmajām bioloģiskajām saimniecībām valstī, iespējams apskatīt, kā tas ir – saimniekot bioloģiski, un aktīvi iesaistīties visdažādākajos lauku darbos: sulu spiešanā, pupiņu šķirošanā, garšīgu našķu gatavošanā; apmīļot dažādus mājdzīvniekus: trušus, kazas un citus, kā arī iegādāties saimniecībā audzētus produktus. Saimniecībā jaunums – apskatāma ekspozīcija par zirgiem un zirglietām.

Lai atpūstos no ikdienas steigas, no rūpēm, lai satiktu draugus un izbaudītu siltas pusdienas, dodies uz tējnīcu “Laiks” Tirzaslejā. Tur apskatāma Kārļa Dzeņa privāto fotoaparātu kolekcija, var gūt informāciju par fotogrāfijas vēsturi. Tāpat ir iespēja nofotografēties uz gleznas fona un izgatavot krūzītes ar jūsu izvēlētu attēlu vai fotogrāfiju.

Reti kurš Līgosvētkos nav redzējis vai vismaz dzirdējis par izrādi “Skroderdienas “Silmačos””. Izrāde tiek spēlēta galvenokārt vasaras saulgriežu laikā, bet izrādei veltītajā muzejā Druvienas pagasta “Silmačos”, kur speciāli uzbūvēta arī estrāde, ozollapu virtenes ir zaļas visu gadu un Ābrams guļ uz vēl neuzspridzinātās krāsns, jūs jutīsieties kā izrādes dalībnieks.  Ja savu apmeklējumu pieteiksiet laikus, būs iespēja mieloties ar gardām “Silmaču” pankūkām.

Arī Druvienā ir sava muiža un sava pils, kurā šobrīd savu mājvietu radusi Druvienas sākumskola, kas rūpējas par latvisko tradīciju saglabāšanu, piemēram, darinot kokles. Jau rudenī tiks pabeigta pils torņa atjaunošana un tornis būs pieejams iedzīvotājiem un viesiem, lai raudzītos pa neoromānikas stila lodziņiem pāri Druvienas ozolu alejām uz visām debespusēm.

Ikvienu interesentu aicinām apmeklēt “Druvienas cilts” organizētos pasākumus Druvienā - tās būs vienreizējas un neaizmirstamas sajūtas!

Papildu informācija par tūrisma iespējām Druvienas un Tirzas pusē atrodama “www.visitgulbene.lv”.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

druviena

vai var kāds iedod piemājas saimniecības Kalnāres tel, nr ?

pirms 3 gadiem, 2017.08.17 11:33

PA

26353425 lai veicas!

pirms 3 gadiem, 2017.08.17 12:08

PA

Visus tel.nr. un kontaktus ar tūrisma uzņēmējiem, objektu īpašniekiem var atrast www.visitgulbene.lv
Skaistu dienu!

pirms 3 gadiem, 2017.08.17 12:09

Kultūra un izklaide