Topošie mākslinieki plenērā glezno bānīti

Rēzeknē jau vairāk nekā 25 gadus darbojas Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiāle, kurā studē topošie grafiķi, tēlnieki, tekstilmākslinieki un gleznotāji- restauratori no visas Latvijas. Katru gadu studiju procesa noslēgumā studenti piedalās plenērā jeb, kā viņi paši to dēvē, zaļajā praksē. Šogad plenērs, kas noslēdzās 26.maijā, notika Gulbenē sadarbībā ar SIA “Gulbenes - Alūksnes bānītis”. Deviņi topošie mākslinieki desmit dienas savos darbos iemūžināja dažādas Gulbenes vietas, tajā skaitā arī Gulbenes dzelzceļa staciju un depo.

“Latgales filiāles darbinieki meklēja iespēju, kur plenēra laikā izmitināt jaunos māksliniekus. Tikām uzrunāti arī mēs, jo mums arī ir viesu māja. Savstarpēji vienojāmies, ka mākslinieki mums palīdz izveidot kopējo dzelzceļa mezgla teritorijas plānu, kurā būtu izvietotas norādes, lai tūristiem, kuri ierodas apskatīt bānīti, būtu vieglāk atrast visus objektus, lai mēs kļūtu saprotamāki. Studenti bija gatavi zīmēt un gleznot arī mūsu objektus, tāpēc vienojāmies, ka no viņu plenērā radītajiem darbiem izvēlēsimies tos, kas pēc mūsu ieskata būtu piemēroti izvietošanai depo telpās. Drīzumā tiks īstenots starptautisks depo ēkas sakārtošanas projekts, tāpēc mēs jau redzam, kur šos desmit darbus izvietosim visu apskatei. Mūsuprāt, rezultāts ir ļoti labs,”  stāsta SIA “Gulbenes-Alūksnes bānītis” pārvadājumu daļas vadītājs Raitis Melders, kurš kopā ar SIA “Gulbenes-Alūksnes bānītis” valdes priekšsēdētāju Aldi Kreisleru izraudzījās plenēra dalībnieku darbus, ņemot vērā, lai tie nebūtu tikai tehniski, bet arī krāsaini un mazliet romantiski. 

Gulbenes mākslas skolas direktore Sandra Dikmane, kura arī bija ieradusies apskatīt plenēra laikā tapušos darbus, atzina, ka gleznot tehniskus objektus nav īpaši grūti, tomēr vienmēr būs tā, ka cilvēki, kuri šajā gadījumā ir saistīti ar bānīti, depo ēku, lokomotīves un citu redzēs citādāk nekā mākslinieki. To varēja saklausīt arī darbu izraudzītāju izteikumos. 

Starp darbiem, kas paliks bānīša īpašumā, ir arī gulbenieša Arņa Skultes, kurš studē 2.kursā Latgales filiāles grafikas nodaļā, zīmētā lokomotīve. Puisis sevi par romantiķi neuzskata. Viņam  lielākoties patīk veidot specifiskus melnbaltus darbus. “Tomēr arī zīmēt un gleznot man patīk. Māksla ir tas, kas man sanāk, tāpēc arī pēc studijām savu dzīvi esmu nolēmis saistīt ar mākslu. Labprāt ņemu rokās zīmuli un krāsas ne tikai tad, kad to prasa studiju programma, bet arī savā brīvajā laikā,” stāsta A.Skulte, kurš savulaik ir beidzis Gulbenes mākslas skolu.

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide