Valodu pasaule ir brīnumaina

Gulbenes novada bibliotēkā 11.februārī pulksten 18.00 ciemosies valodnieks un publicists Juris Cibuļs. Sarunas tēma būs „Brīnumainā valodu pasaule”.


Bibliotēkas Lasītāju apkalpošanas nodaļas vadītāja Iveta Krūmiņa stāsta, ka J.Cibuļs savulaik ir strādājis Balvu rajona Tilžas vidusskolā un Tilžas internātskolā, kā arī bijis laikraksta „Skolotāju Avīze” pastāvīgais korespondents Latgalē. „Sākoties Atmodai, J.Cibuļs ir aktīvi iesaistījies sabiedriskajā darbā. Viņš publicējis vairāk nekā trīssimt rakstu dažādos preses izdevumos par Abreni, Latgali un latgaliešu valodu,” stāsta I.Krūmiņa.


J.Cibuļs sarakstījis vairākas mācību grāmatas: „Latgalīšu ābece (lementars)” (1992.gads), „Ābece” (1996.gads), „Burtu kamolītis” (1996.gads), „Vasals! Latgaliešu valodas mācība” (2003.gads) un citas. Viņš ir arī grāmatu „Brīnumainā valodu pasaule” (2004.gads), „Latgaliešu ābece” (2009.gads), „Purlovas grāmata” (2011. un 2014.gads), kas iepazīstina ar autora dzimto ciemu Lazdulejas pagasta teritorijā, autors. J.Cibuļs ir izdevumu „Tautu brīnumainās pasaules” (2014.gads), kā arī „Īdzer veina, lai dzeive ira feina!” (1999.gads) līdzautors. Pagājušajā gadā izveidota arī pirmā digitālā latgaliešu ābece „Skreineite”.


Azartisks ābeču krājējs


„J.Cibuļs labi zināms arī kā azartisks ābeču krājējs. Viņa kolekcijā ir vairāk nekā 8600 ābeces no 217 zemēm 1063 valodās. Būdams skolotājs pēc diploma un aicinājuma, J.Cibuļs atzīst, ka viņa galvenā aizraušanās ir valoda, bet „ābece ir tā, kas apvieno skolu un valodu, un īstenībā es krāju valodas, jo ābeces ir vienīgais veids, kā to var darīt”,” stāsta I.Krūmiņa.


Kolekcija 190 reizes ir izlikta apskatei Latvijas muzejos, skolās, bibliotēkās, klubos, kā arī vairākkārt ārzemēs. 1987.gadā Maskavā Vissavienības Tautas saimniecības sasniegumu izstādē kolekcija ir apbalvota ar sudraba medaļu. J.Cibuļs 2000.gadā apbalvots ar trešās šķiras Triju Zvaigžņu ordeni, bet 1991.gadā ar barikāžu aizstāvju dalībnieka zīmi. „Tikšanās ar J.Cibuļu ļaus gūt ieskatu pasaules valodu daudzskanīgumā, kā arī gūt ieskatu plašajā ābeču kolekcijā. Pasākums notiek projektā „Globālās izglītības sabiedrības veidošana”.


„Bučotavā” taps selfiji


Bibliotēkā apmeklētājus gaida arī vēl citi interesanti pasākumi un tikšanās. Vai zinājāt, ka bibliotēkā ir arī „Bučotava”. Bibliotēkas darbinieces novērojušas, ka Lasītāju apkalpošanas nodaļā pārīši visbiežāk bučojas, sēžot uz gaišajiem ādas dīvāniem. Tieši tāpēc 14.februārī no pulksten 9.00 līdz 15.00 tur darbosies „Bučotava”, kurā valdīs Valentīndienas noskaņa. Tiem, kas uzturēsies „Bučotavā”, pašrocīgi vajadzēs uzņemt selfiju, parādīt to bibliotekārei, lai saņemtu saldu balvu.


Nedēļu vēlāk bibliotēkā viesosies novadniece Maija Kūle ar dzīvesbiedru Rihardu Kūli. Notiks diskusija ar nosaukumu „Vai tāpat kā Indijā kreklus sašūs vienas nakts laikā?”, kur tiks runāts par darba tikumu Āzijā, Latvijā un citur. Bibliotēkas apmeklētājiem ir iespējams izvēlēties sev tīkamāko pasākumu, jo gaidīti būs visi.

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide