Vasaras Stāmerienā ir īpašas!

Sadarbībā ar laikrakstu “Dzirkstele” Gulbenes novada pašvaldības aģentūra “Gulbenes tūrisma un kultrūrvēsturiskā mantojuma centrs” turpina ceļojumu sēriju pa Gulbenes novadu “Atklāj un iepazīsti!”. Šoreiz iepazīstinām ar Stāmerienas pagastu.

Kad saulīte pa zemes virsu staigā, Stāmerienas ezeru apkārtne sāk piepildīties ar cilvēkiem. Tuvāki un tālāki atpūtnieki steidz baudīt ūdens peldes un saules glāstus brīnišķīgas dabas apskāvienos. Stāmeriena ir kultūras un dabas veiksmīgs savienojums. Kur dabai pietrūcis izdomas, to papildinājis cilvēks, uzbūvēdams savas pilis, parkus, baznīcu...

Stāmerienas pagastā ikviens atradīs atpūtu pēc savas gaumes. Nesteidzīgi kultūras mantojuma izziņas gardēži tiek aicināti uz Stāmerienas pili, kur uzsākti pirmie restaurācijas darbi, bet pils telpās iekārtota mākslinieka - advokāta Leo Svempa memoriālā izstāde, kuru papildina dažādu Latvijas mākslas skolu bērnu darbu izstāde “Klusā daba ar zilo šķīvi”. Pils vēstures taka, kas vijas no pils gar ezeru pa liepu aleju, iepazīstina ar Stāmerienu pastaigas laikā un liek justies mazliet kā sendienās, vedot pa to pašu ceļu, ko kādreiz staigājuši baroni un baroneses. Bet kopā savijušies ozoli pils parkā glabā dārznieka un barona meitas mūžīgās mīlestības noslēpumu.
Kā balts un cēls gulbis ezera krastā stāv Stāmerienas Sv. Ņevas Aleksandra pareizticīgo baznīca, kura ikvienu garāmbraucošo cenšas sveicināt ar kalnu kristālu spīdēšanu kupolu krustos.

Gleznu cienīgas ainavas ļauj iepazīt kuģītis “Bērze”, kas līgani izšūpos pa Stāmerienas ezeru, čukstot ausī stāstu par Stāmerienu. Kuģītis labprāt būs kopā ar jums arī jūsu īpašajās svētku dienās.

Arī tiem, kuri uz ūdens vēlas atpūsties aktīvāk, ir piedāvājums – “Zušu nams” piedāvā laivu, ūdens motociklu, katamarānu un kutera nomu, “Xalianse” iznomā SUP dēļus, bet pie “Sonātes” pa ūdens virsmu var ripot ūdens bumbā.

Stāmerienas pagasta ainavas iespējams lūkot arī uz velosipēdiem, kurus piedāvā “Xalianse”. Par maršrutiem un kartēm aicinām interesēties tūrisma informācijas centrā “Stāmeriena”, kas atrodas Stāmerienas pilī!

Bet, ja vasara šķiet īstais laiks, lai iepazītu, kādi darbi ir lauku saimniecībā, tad čakli skatītāji un palīgi noderēs saimniecībā “Dzelzavieši”, kur varēs gan pabarot, gan apmīļot dažādus dzīvnieciņus: trušus, aitas, kazas, zirgus un citus. Ja vairāk interesē zirgi, būsiet gaidīts viesis “Pilssētu” pagalmā. Saimniecība piedāvā zirgu apskati, kā arī izjādes zirga mugurā un izbraucienus pajūgā. Kā uzcept maizīti uz iesma vai pēc senām latviešu tradīcijām, parādīs un iemācīs saimniecības “Birzupes 2” saimnieks Vilis Kļaviņš. Papildus piedāvājumā - siera siešana, kā arī mājās gatavota vīna un degvīna degustācija.

Ja atpūšoties gribas pārbaudīt savu loģisko domāšanu, tad stundu ilga izlaušanās spēle “Xaliansē” būs piedzīvojums ikvienai komandai.
Kad iepazīta daļa no Stāmerienas pagasta, laiks parūpēties par vēderpriekiem – to varēsiet izdarīt kafejnīcās “Sonāte” un “Vonadziņi”. Tur tiek piedāvātas gardas maltītes gan ikdienā, gan svētkos. Bet pirms vai pēc izbrauciena ar kuģīti veikals “Viesturi” veldzēs ar gardu saldējuma kokteili, ko varēsiet baudīt āra terasē.

Ikdienas rūpes ļaus aizmirst atpūtas komplekss “Ziedugravas” ar pirtiņu, ūdenspriekiem, bērnu rotaļlaukumu un poniju.

Savukārt īstu dziedniecisku pirti piedāvā Viktors Podziņš, kurš jums individuāli pagatavos skrubi no vietējām izejvielām.

Un der atcerēties, ka uz Stāmerienu no Gulbenes un atpakaļ joprojām divas reizes dienā ceļu mēro Gulbenes-Alūksnes bānītis, kas ir leģendārs peldvietas “Lāčauss” atpūtnieku vizinātājs. Un kāpēc gan pēc priekiem ezera krastā rāmi neatgriezties pilsētā ar bānīti!
Ikvienam novada iedzīvotājam, šķiet, ir pienākums atbraukt pašam un atvest savus ciemiņus uz Stāmerienu. Ja vēl tas tiešām nav izdarīts, tad laipni gaidīti jau tuvākajā laikā.

Sīkāku informāciju par visiem Stāmerienas pagasta tūrisma piedāvājumiem atradīsiet mājaslapā “www.visitgulbene.lv”, tālrunis 64497729 vai 26557582.

18.jūlijā iepazīsim Beļavas pagastu.


 

Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide