Velēnas baznīcas ērģelēm - 120; koncertā skan dvēseles mūzika (video) 17

“Latvija – ērģeļu zeme” - ar šādu moto un koncertiem Latvijā notiek otrie vēsturisko ērģeļu svētki. Pagājušajā sestdienā koncerts “Dvēseles dziesma” bija Velēnas baznīcā, kuras ērģelēm šogad ir 120 gadu jubileja.

“Šis koncerts beidzot bija tāds, kas pagodina Dievu. Koncerta programma, kurā bija iekļautas latviešu komponistu dziesmas un skaņdarbi ērģelēm, bija atbilstoša nosaukumam, vairojot gara gaismu. Esmu secinājis, ka ne tikai šajā koncertā, bet arī kapu svētkos cilvēki arvien vairāk meklē garīgumu. Nebūt nav tā, ka dievkalpojumos var redzēt galvenokārt cilvēkus gados, ir gan bērni un jaunieši, gan vidēja vecuma klausītāji. Tā bija arī koncertā,” atzīst evaņģēlists Jānis Zvirgzdiņš.

Ievadot koncertu, J.Zvirgzdiņš uzsvēra, ka ir būtiski svinēt Latvijas simtgades jubileju dievnamos, izzinot un parādot mūsu ērģeļu daudzveidību un krāšņumu, katra instrumenta īpašo skanējumu. Pavisam Latvijā ir vismaz 300 ērģeļu, no kurām 9 ir vēsturiskas. 6 vēsturiskās ērģeles arī šobrīd ir skanošas, turklāt vienas no tām ir Velēnas baznīcā. Tās būvētas pasaulslavenajā Zauera firmā 1898.gadā. Ērģelēm ir 17 reģistri, un tās tiek atzītas par vienām no labākajām Latvijā. Šim instrumentam raksturīga koncertērģeļu izteiksmība, kas ir Zauera firmas savdabīgais rokraksts.

“Ja baznīcā nebūtu ērģeļu skanējuma, tad arī dievkalpojums nevarētu būt pilnīgs, kāds tas ir vēsturiski veidots. Baznīcas arhitektūra un brīnišķīgie meistari, kuri ir gatavojuši ērģeles, nodrošina, lai to skaņas būtu dievišķas. Ne velti ērģeles atrodas baznīcā uz balkona, lai skaņas nāktu no augšas un piepildītu telpu ar mūziku, kas nav salīdzināma ne ar ko citu. Ja vēl spēlē izcils mūziķis, tad dievkalpojums un koncerts iegūst pavisam citu jēgu,” atzīst J.Zvirgzdiņš.

Koncertā Velēnas baznīcā ērģelniece Diāna Jaunzeme-Portnaja atskaņoja R.Dubras “Dievmātes skatiena pieskāriens” un L.Garūtas “Meditācija”, kā arī spēlēja pavadījumu Lizuma, Baložu un Bauskas koru dziedājumam ar diriģentu Jāni Āboliņu. Īpaši aizkustināja lizumnietes Lienas Vaļģes solo A.Jurjāna kantātē “Tēvijai”.

Koncerta klausītāji ziedoja Velēnas baznīcas altārdaļas dakstiņu jumta pārsegumam.

Velēnas dievnams ir viens no retajiem, kas izticis bez lielākiem remontiem līdz mūsdienām. Baznīca būvēta no kaltiem un plēstiem granīta akmeņiem gotiskā stilā. Jumta segumam izmantoti smagie Vestfāles dakstiņi. Gotikas elementi ir arī baznīcas interjerā: altāris, kancele, ērģeles un pārseguma koka konstrukcijas, kuras balsta griestu slīpnes. Konstrukciju ierāmētās daļas aizpilda gotiski trejlapji un četrlapji. Velēnas baznīca ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis.

Skan Velēnas ev.luteriskās baznīcas ērģeles. Autorgabala izpildījums 2015. gada 9. augustā, Velēnas baznīcā. Pie ērģelēm Aija Sila, aisistē Zane Alksnīte.

Pievieno komentāru

Komentāri 17

Zelma

Baznīca ļoti iespaidīga un ar senu vēsturi,tikai ļoti žēl ka šajā skaistajā baznīcā nav baznīcas dvēselītes LIENAS VALGES,kurai baznīcas vēsture bija skaidra un patiesa ,bauda klausīties viņas stāstījumu un kur tad vēl jaukā ērģeļu skanēšana.Toties šobrīd tagadējā baznīcas pārvaldniece ļoti maz var pastāstīt par baznīcas vēsturi un tās eksistēšanu cauri visām dzīves situācijām,būtu loti lies gandarījums sagaidīt atpakaļ LIENU mūsu velēnas baznīcā par viņas pārvaldnieci...

pirms 2 gadiem, 2018.08.15 14:55

Liena

Paldies, mīļā "Zelma" , bet tā ir mācītāja un jaunās priekšnieces griba, lai manis tur nebūtu.

pirms 2 gadiem, 2018.08.15 16:58

!

Lienu atpakaļ par baznīcas pārvaldnieci? Ar šo titulu jau viss pateikts.
Kas tie par pārvaldniekiem?
Likās - baznīcā Dievam būtu jābūt ''pārvaldniekam''.

pirms 2 gadiem, 2018.08.15 18:09

Di_a

Labi, ka Tevis Liena tur vairs nav ! Dari to ko māki un nemokies ar to, kas Tev nesanāk!

pirms 2 gadiem, 2018.08.15 20:26

Ha !

..... intrigas vērpt, citus aprunāt - tur jau lielu māku nevajag!

pirms 2 gadiem, 2018.08.15 22:13

indulis juris

Kāpēc gan Dieva vietā jāliek kāda t.s. "pārvaldniece LIENA VALGE". Cien. Zelma, sāciet beidzot ticēt Dievam (tas nozīmē- sāciet pieņemt realitāti ar cerību un mīlestību) nevis LIENAI VALGEI. Tad arī Jums pavērsies iespēja beidzot kļūt par patiesu kristieti un autentisku cilvēku.

pirms 2 gadiem, 2018.08.19 17:38

LV

Biju koncertā, tiešām brīnišķīgs! Bet vai šādā, baznīcai tik svarīgā dienā, nebūtu paša mācītāja I. Matīsa svēts pienākums ierasties un godināt ar savu klātbūtni un svētrunu cilvēkus, nevis sūtīt izpalīgu evaņģelistu? Jānis runāja labi, bet ne vārda par pašas baznīcas jubileju - par izdzīvošanu 120 gadu garumā caur kariem, laiku un valdību maiņām...... Tikai vispārīgi....Tikai Latvijas simtgade..... Žēl Velēnas baznīcas..... Žēl jubilāres.....

pirms 2 gadiem, 2018.08.15 16:56

?

Apžēliņ.Kādas žēlabas! Nekur afiša neizlasīju,ka tā būtu kāda ļoti īpašāka diena par pārējm koncertu dienām.Neredzēju,ka domāta kāda jubileja,nudien.Jāņa uzruna bija ļoti laba.Ko vēl vajadzēja? Vai tikai gribas atkal uzvandīt tematiņu?

pirms 2 gadiem, 2018.08.15 17:24

??

kas šis par senu video ar tadu jocīgu,svešu ,nobijušos puisi?Kādēļ tad nav skaista ērģeļu mūzika,kur spēlē tā slavenā Liena ?

pirms 2 gadiem, 2018.08.15 17:31

jopcik!

Vai jums kādreiz kaut kas ir arī labs?! Galvenais taču ir dzirdēt, kā skan ērģeles, kurām ir 120 gadu!

pirms 2 gadiem, 2018.08.16 10:25

biezpiens

šis viss ir pilnīgs sviests jeb pseidoproblēma

pirms 2 gadiem, 2018.08.15 18:07

!

pats raksts arī ir sviests

pirms 2 gadiem, 2018.08.15 18:21

Di_a

Ko tu lūzeri no raksta saproti ? Pats esi kā pseidoproblēma - un ne tikai !

pirms 2 gadiem, 2018.08.15 20:29

buss

Ja tie cilvēciņi,kas tur iekša dzīvo zinātu,cik mums visiem garāmbraucējiem ir vienalga,kas tur pie jums iekšā notiek,bet pati ēka ļoti skaista zaļa pļavā,ceļa malā tiešām izskatās.

pirms 2 gadiem, 2018.08.15 18:59

tram

Jūs papildinot minēšu, ka pašā baznīcā un tās apkārtnē siro zaļie cilvēciņi bez Krimas pieraksta, bet ar lielām ambīcijām uz dievišķās un velnišķās patiesības atklāšanu.

pirms 2 gadiem, 2018.08.16 12:26

dievbijigais Normunds

tas Velenas baznicas patreizejais macitajs ir ists psihopats

pirms 2 gadiem, 2018.08.16 10:41

Šoks

Vai visus šos komentārus sarakstījuši ticīgie, uzcītīgie baznīcā gājēji?
Brīnums kā jūs visus tur zibens nav saspēris....

pirms 2 gadiem, 2018.08.16 14:19

Kultūra un izklaide