Viktora Ķirpa Ates muzejā - Pļaujas svētku trīsdesmitgades pasākums

Septembra otrajā sestdienā, 10. septembrī, pulksten 11.00 Alūksnes novada Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejs aicina uz ikgadējiem Pļaujas svētkiem, kad ikviens apmeklētājs Vidzemes zemnieku lauku sētā varēs gan vērot, gan līdzdarboties dažādu lauku darbu darīšanā.

Aizvadītajā gadā 30 gadu jubileja nosvinēta muzejam, bet šogad aprit 30 gadi kopš pirmajiem Pļaujas svētkiem, ko kopā ar ģimeni, kalncempiešiem un citu pagastu ļaudīm organizēja muzeja veidotājs un ilggadējs vadītājs Viktors Ķirps.

Šogad jubilejas reizē Pļaujas svētku moto ir – “Rotā visa radībiņa” un norises būs veltītas lopkopības tematikai. Svētku režisore Lolita Vanaga stāsta, ka atklāšanas pasākumā piedalīsies Jaunlaicenes folkloras kopa “Putnis” (vadītāja Inga Ārste) un Alsviķu deju kolektīvs “Jandāls” (vadītāja Ilze Līviņa). Pļaujas svētku saimnieka un saimnieces godā šogad iejutīsies kalncempiešiem labi zināmi ļaudis – kādreizējā kolhoza “Pirmais Maijs” priekšsēdētājs Arnis Mencendorfs un kalncempiete Astrīda Rakstiņa, kādreizējā skolas direktore un skolotāja, šobrīd saimniece vienai no lielākajām pagasta zemnieku saimniecībām.

Svētku atklāšanas pasākumā iecerēts akcentēt latvietību un piederības sajūtu – Kalncempjiem un Latvijai, mastā uzvelkot Latvijas karogu. Būs atskats muzeja un Pļaujas svētku vēsturē, kalncempiešu godināšana. Tā kā savulaik muzeja darbība bijusi cieši saistīta ar mazpulcēniem un pamazām šī tradīcija atgriežas, svētkos piedalīsies Alūksnes novada mazpulki un atklāšanas pasākumā mastā uzvīsies organizācijas karogs. Iecerēts, ka mazpulcēni kopā ar pieaugušajiem piedalīsies arī lauku sētas darbu darīšanā.

Muzejs ir nozīmīga kultūrvēsturisko liecību krātuve, un Pļaujas svētki nav iedomājami bez latviešu tautas dziesmas un dejas, tādēļ svētku atklāšanā tiks pacelts arī Eiropas Kultūras mantojuma dienu karogs.

Pēc svētku atklāšanas lauku sētas pagalmā un ikvienā muzeja ēkā sāksies rosība un katrs apmeklētājs varēs līdzdarboties seno darbu darīšanā. Saimes mājā ceps maizi, bet pie saimes mājas gatavos stērķeli, skābēs kāpostus un mizos ābolus. Blakus, pie pirts ēkas, tiks mazgāta veļa pēc senajām tradīcijām.

Pagalmā zemnieku saimniecība “Kalbakas” rādīs piena apstrādes procesu programmā “Piena upe pankūku krastos”, bet zemnieku saimniecība “Mežiņi” demonstrēs Angoras trušu vilnas apstrādi un apmeklētājiem piedāvās aplūkot arī pašus trušus.

Rokdarbus Pļaujas svētkos rādīs Tautas lietišķās mākslas studijas “Kalme” no Alūksnes Kultūras centra un “Sagša” no Gulbenes. Labības šķūnī, kā ierasts, vērosim linu apstrādi ar zirgvilkmes tehniku un rokām, bet pie šķūņa – zemnieku saimniecība “Cīruļi” rādīs, kā notiek aitas cirpšana, un varēs apskatīt piemājas saimniecības “Melderpuļķi” kaziņas.

Rijā, kā jau pienākas, ikviens varēs pamēģināt labības kulšanu ar spriguli, bet pie motoršķūņa labības kulšana notiks ar kuļmašīnu.
Tie, kas gribēs panašķoties, klētī varēs piedalīties medus sviešanā, zem ābeles izcept sev puļķu maizi, pie ratnīcas varēs tikt pie karstām pankūkām, bet pie pūnītes vārīsies garda zupa. Maltīti ieturējuši, spēcīgākie varēs izmēģināt savu varēšanu un veiksmi umurkumurā.

Smēdē dzirnavu dīķa malā kals kalējs, bet pie smēdes darbosies pinēji. Ratnīcā būs karošu grebšana un koka virpošana, pie ratnīcas varēs lūkot amatnieka darbus, bet zirgu inventāra šķūnī zemnieku saimniecība “Apkalnmājas” darinās zirglietas un rādīs ādas apstrādes procesu.

Protams, kā jau kārtīgā rudens ražas pasākumā, netrūks arī andelēšanās un izklaižu, tādēļ laukumā blakus muzejam notiks amatnieku un mājražotāju tirdziņš. Tirgotājiem lūdzam pieteikties, aizpildot anketu, kas pieejama muzeja mājaslapā http://atesmuzejs.aluksne.lv/foto/tirgotaja_anketa.doc. Tepat būs iespēja arī vizināties ar zirgiem.

Līdztekus senajiem darbiem Pļaujas svētku apmeklētāji varēs arī apskatīt divas izstādes. Viena no tām – “Pļaujas svētki laiku lokos” veltīta Pļaujas svētku trīsdesmitgadei. Izstāde stāsta par šo svētku norisēm kopš 1986. gada, kā arī tajā apskatāmi Uģa Puzuļa un Arvīda Pīgožņa keramikas darbi, Harija Buliņa koka karotes, Laimoņa Bāliņa kalumi un Marutas Tiltiņas lupatu deķi. Otrā izstādē aplūkojamas novadnieka, kalncempieša Aleksandra Šutkas gleznas.

Jāpiebilst, ka Pļaujas svētku dienas rītā virs Ates muzeja apkārtnes ir plānots arī viens no Gaisa balonu festivāla “Liepna no putna lidojuma” lidojumiem, protams, ja tam būs atbilstoši labvēlīgi laika apstākļi.

Ieejas maksa svētkos pieaugušajiem 3 eiro, skolēniem – 1,50 eiro, ģimenes biļete - 7 eiro (viens vai divi pieaugušie kopā ar vienu un vairāk bērniem), autostāvvieta – 1 eiro.


Pievieno komentāru

Kultūra un izklaide