Aicina iesūtīt foto ar dabas novērojumiem un 30.aprīlī piedalīties zibakcijā “Viena diena Latvijā”

Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāte aicina Latvijas iedzīvotājus iesaistīties dabas vērošanas zibakcijā, 30.aprīlī iesūtot zinātniekiem sezonālo dabas norišu attēlus.

2021.gada pavasaris Latvijas teritorijā ir bijis nedaudz vēlāks nekā citus gadus, jo īpaši salīdzinot ar netipiski agro un silto pagājušā gada pavasari. Ja pavasaris ir agrs, tad augu attīstība notiek pakāpeniski un ilgāk, savukārt vēlos pavasaros – lapu plaukšana un ziedēšana iestājas strauji. Lai labāk izprastu dabas norises un reģionālās atšķirības, Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes zinātnieki aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju iesaistīties zibakcijā.

Zibakcija “Viena diena Latvijā” notiks 30.aprīlī visā Latvijas teritorijā. Iedzīvotāji aicināti nofotografēt:

1. parastās ievas;

2. āra bērza;

3. mājas ābeles tuvplānus. Vislabāk dienvidu pusē novietotos zarus acu augstumā.

Norādot apdzīvotas vietas pasta indeksu vai arī vietas koordinātes, ja ir zināmas, atsūtīt minēto augu sugu fotogrāfijas saziņas vietnē “WhatsApp” 28958538 vai uz e-pasta adresi gadalaiki2021@gmail.com.

Ja tuvumā nav atrodamas visas sugas, iedzīvotāji aicināti iesūtīt pieejamo sugu attēlus vai, piemēram, trīs āra bērza fotogrāfijas, kuri atrodami tuvākajā apkaimē. Fotogrāfiju daudzums nav limitēts.

Iesūtītie attēli tiks izmantoti fenoloģiskā (sezonālie notikumi dabā) modeļa pārbaudē – cik pareizi modelis ir prognozējis pavasara norises Latvijā? – un reģionālo atšķirību izvērtējumā. Ar rezultātiem ikviens interesents varēs iepazīties Zinātnieku nakts pasākumā, kurš notiks 30.aprīlī no plkst. 18.30 līdz 23.00.

Iesaisties zinātnē! #pavasaris2021 #ZinātniekuNakts

Sabiedrības iesaiste zinātnē (citizen science) ir plaši izplatīta prakse pasaulē, kura, pieaugot iegūto datu apjomam, kļūst arvien populārāka. Fenoloģisko jeb dabas ritmu fiksēšana ir viena no vissenākajām formām, kā sabiedrība iesaistījusies zinātnē.

Detalizēta informācija pieejama Latvijas Universitātes mājaslapā.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas