Aukstums vēl neatkāpsies

“Latvijā ļoti agri un strauji sācies pavasaris. Lielu aukstuma viļņu risks martā vēl saglabāsies, jo atmosfēras procesi ziemeļu puslodē ir ļoti netipiski, bargu salu un sniegu ir piedzīvojuši vairāki pasaules reģioni, un pastāv risks, ka arktiskās gaisa masas šopavasar vēl piemeklēs arī mūsu reģionu,” saka Latvijas Televīzijas laika ziņu redaktors Toms Bricis.

Viņš stāsta, ka vienlaikus ar siltuma atnākšanu Latvijā ir ievērojami pasliktinājusies gaisa kvalitāte. “Augstākos atmosfēras slāņos gaiss ir siltāks nekā uz zemes, tāpēc nenotiek gaisa apmaiņa starp zemākajiem un augstākajiem slāņiem. Gaisa piesārņojums, kas nāk no apkures sistēmām, transporta un rūpniecības, neizklīst, bet uzkrājas pie zemes, kur tā izkliedi neveicina arī lēnais vējš. Gaisā uzkrājas sīkās, cietās daļiņas PM10 un PM2,5. Tas nav kāds specifisks ķīmisks piesārņojums, bet līdz galam nesadeguši apkures un transporta izplūdes gāzu pārpalikumi. Šādam piesārņojumam bieži nav izteikta aromāta vai smakas, bet gaiss kļūst dūmakains. Cilvēkiem ar hroniskām elpceļu saslimšanām jāizvairās no fiziskām aktivitātēm,” skaidro T.Bricis.

Laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs “Dzirkstelei” arī saka, ka vēl jāpaciešas līdz pavasara atnākšanai. “Lai gan kalendārā marts ir pavasara mēnesis, tas mēdz izspēlēt dažādus jokus – gan ar saulīti glāsta, gan piespēlē sniega brāzmas un sala kniebienus. Līdz Lieldienām (4.aprīlis), visticamāk, īstu pavasari nesagaidīsim. Šogad marta vidū vēl var būt aukstums līdz mīnus 10 un pat līdz mīnus 15 grādiem. Dienā atkal būs siltāks. Arī marta otrajā pusē gaidāmi dažādi nokrišņi un pavasarīgi atkušņi. Tikai pēc 27.marta līdz 4.aprīlim laiks var sākt mainīties, jo pēc iepriekšējo dienu vērojumiem dabā pavasaris šajā laikā varētu būt straujš – ar siltumu dienā un naktī, savukārt sniegs, kas vēl būs mežos, strauji var kust. Marta beigās gaidāma arī strauja gājputnu atgriešanās,” stāsta V.Bukšs.

Viņš atgādina, ka arī martā var vērot laiku. “Kāds 1.marts, tāds arī būs viss mēnesis. 2.marts paredz vasaru, 3.marts - rudeni un 4.marts pat jau nākamo ziemu,” saka V.Bukšs un piebilst, ka nozīmīga ir arī pavasara Māras diena (25.marts). “Ja Māras naktī sals, tad vēl 40 naktis būs salnas; ja silts un mitrs laiks, tad pavasaris arī būs silts un jauks un lielas salnas nedraud. Maijs gan rādās, ka būs silts un jauks,” saka V.Bukšs.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas