Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Depozīta sistēma Latvijā: Tirgotāji no ražotājiem pieprasa paritāti un konkrētus priekšlikumus

Latvijas mazumtirgotāji pēc tikšanās ar dzērienu ražotāju pārstāvjiem turpinās izvērtēt labāko iespējamo depozīta sistēmas ieviešanas variantu, tostarp saglabājot iespēju veidot savu depozīta sistēmas operatoru, vai to veidot sadarbībā ar citām nozares organizācijām.

Ražotāju sadarbības piedāvājumu Latvijas tirgotāji uzskata par soli pareizā virzienā, taču šobrīd tam trūkst konkrētu priekšlikumu, kā arī ražotāji pagaidām neparedz sabalansētas visu iesaistīto pušu lomas un līdzvērtīgu ieguldījumu. Neskatoties uz to, tirgotāji ir atvērti turpmākām sarunām ar ražotājiem.

“Lai arī ražotāju sadarbības piedāvājums ietver daudzus vērtīgus principus depozīta sistēmas ieviešanai, depozīta sistēmu galu galā samaksās Latvijas sabiedrība, tāpēc ražotājiem nevajadzētu no šī fakta izvairīties, mēģinot radīt sistēmu, kur vērojamas bēdīgi slavenā OIK iezīmes. Pašlaik pats sistēmas operatora izveides un darbības mehānisms sadarbības piedāvājumā ir nekonkrēts. Faktiski vienīgā konkrētā vieta sadarbības piedāvājumā ir ražotāju mēģinājums paredzēt un nostiprināt savu noteicošo lomu nākotnes depozīta sistēmas operatora darbībā. Mazumtirgotājiem šāda pieeja nav pieņemama, jo, lai arī ražotājiem kā vides piesārņojuma radītājiem ir jābūt būtiskai lomai depozīta sistēmas operatora darbībā, veiksmīgai sistēmas ieviešanai būs svarīga visu pušu līdzvērtīga iesaiste. Jāuzsver, ka bez mazumtirgotājiem veiksmīga izlietoto iepakojumu savākšana nebūs iespējama un ražotāju izteiktais mērķis par 77% plastmasas pudeļu savākšanu otrreizējai pārstrādei nebūs sasniedzams,” saka Henriks Danusēvičs, Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents.

Saskaņā ar nesen pieņemtajiem Grozījumiem Iepakojuma likumā, depozīta sistēmu paredzēts ieviest no 2022. gada 1. februāra, bet potenciālajiem depozīta sistēmas operatoriem savas ieceres jāpiesaka līdz nākamā gada 30. septembrim.

Galvenie principi, kas tirgotāju ieskatā ir jāpilnveido un jāiestrādā depozīta iniciatīvā, lai tā būtu godīga, atvērta un sabiedrībai saprotama, ir sistēmas plaša pieejamība, caurskatāmas un SPRK apstiprinātas izmaksas, ražotāju un tirgotāju pārstāvības līdzsvars (paritāte), daudzveidīgs iepakojumu savākšanas modelis un princips, ka maksā piesārņotājs, nevis iedzīvotāji ar tirgotāju starpniecību.

Atbalstot depozīta sistēmas ieviešanu atbilstoši izstrādātajiem 9 principiem pauduši tiem atbalstu tādi vadoši mazumtirgotāji, kā “Maxima Latvija”, “IKEA”, “Tirdzniecības nams “Kurši””, “Depo”, “K Senukai”, “Mego”, “Cenuklubs”, “LaTS”, “Sanitex”, “Latvijas Balzams veikali”, “Latvijas Neatkarīgo Tirgotāju kooperācija (AIBE)” un citi.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas